Македонски витези на виното

Кој пие вино и другарува, тој не води војна, вели словенечкиот вински конзул Карл Рецер

Ивона Саздовска

Виното и неговата промоција - причина за развој на добри односи помеѓу државите во Европа. Ова е главното мото според кое се водат 20 европски држави кои имаат формирано конзулат во кој членуваат витези (рицари) на виното.

Ваквиот облик на здружување има своја историска традиција и потекнува од Австрија, поточно од градот Ајзенштат, каде што во 13 век бил формиран првиот витешки ред и оттогаш се пренесува низ времето и генерациите. Првиот австриски вински витез оваа традиција ја проширил и кон останатите земји, од кои прва била Словенија, која својот витешки ред го формирала на 26 септември 1991 година.

Во поново време, поточно од 2004 година, во Македонија се формира Македонски конзулат на европското винско витештво, кој досега брои 40 члена, видни стопанственици и деловни луѓе. Во рамките на здружението постои хиерархија по нивоа, од кои секое се разликува според ...
| | веќе видена | слични

Останато

Саудиски патнички авион морал принудно да слета, кога неговите предни тркала не се спуштиле на време, па леталото лизгало по пистата.До инцидентот, во кој биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Дај да видиме како освртот на кралската свадба беше направен без да се спомне расизам и слични сегменти, и наместо тоа да се вози на чистокрвно британско ...
сите 293 | | | веќе видена

Подгответе здрава варијанта на омилените грицки! 1 голема тиквица 50 гр сусам 100 гр пченкарно брашно или презла малку млеко сол малку лук во прав слатка или ...
сите 82 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македонија ќе се формира работна група составена од претставници на политичките партии, за да се поддржат имплементацијата на ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонски витези на виното

Од:
До кого (е-маил):
Порака: