Македонски витези на виното

Кој пие вино и другарува, тој не води војна, вели словенечкиот вински конзул Карл Рецер

Ивона Саздовска

Виното и неговата промоција - причина за развој на добри односи помеѓу државите во Европа. Ова е главното мото според кое се водат 20 европски држави кои имаат формирано конзулат во кој членуваат витези (рицари) на виното.

Ваквиот облик на здружување има своја историска традиција и потекнува од Австрија, поточно од градот Ајзенштат, каде што во 13 век бил формиран првиот витешки ред и оттогаш се пренесува низ времето и генерациите. Првиот австриски вински витез оваа традиција ја проширил и кон останатите земји, од кои прва била Словенија, која својот витешки ред го формирала на 26 септември 1991 година.

Во поново време, поточно од 2004 година, во Македонија се формира Македонски конзулат на европското винско витештво, кој досега брои 40 члена, видни стопанственици и деловни луѓе. Во рамките на здружението постои хиерархија по нивоа, од кои секое се разликува според ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава. По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да ...
сите 232 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Британците сметаат дека поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон е најсоодветниот кандидат за нов лидер на владејачката Конзервативна партија, а ...
сите 111 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 73 | | | веќе видена

Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп синоќа беше затворен 54. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ и беа доделени наградите на ...
сите 58 | | | веќе видена

Саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман ја повика меѓународната заедница да заземе „решителен став“ во врска со нападите врз нафтените танкери ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонски витези на виното

Од:
До кого (е-маил):
Порака: