Плакатите од 9. Скопје постер фестивал патуваат за Португалија

3 копии

Плакатите од 9. Скопје постер фестивал на тема „Криза на идентитет" од 18 мај до 10 јуни ќе бидат изложени во метро станиците во Порто, Португалија. Презентацијата е резултат на соработката која организаторот на фестивалот - Здружението на дизајнери од Македонија Плакарт ја има со градот Порто и Универзитетот "Лусофона". Покрај изложбата, ќе биде организирана и конференција за дизајн на која говорници ќе бидат претседателот на Плакарт, Гере Постеров, основачот на познатото дизајн студио Силва Десигнерс, Хорхе Силва, и дизајнерот кој го иницираше ColorADD - проектот за олеснување на визуелната комуникација со луѓето со попречености во видот, Мигел Неива. Плакарт соопшти дека во текот на летото изложбата ќе биде претставена и во Полска, САД, Кина... Во рамки на изложбата вклучени се 50 дела на млади дизајнери, кои учествуваа на 9. Скопје постер конкурс на тема „Криза на идентитет". Постерите се дела на студенти по дизајн и визуелни комуникации од 24 земји, вклучително двете првонаградени плакати, добитниците ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Локалната установа Градски музеј, Крива Паланка има отворена изложбата „Ана Франк – Историја за денес" - Концептот поставен од страна на Младинскиот образовен форум којшто ја осмислиле целата изложба пред неколку години е истата да биде поставувана низ галериите и музеите во земјава, но во подготовката да се вклучат и средношколци, како што е случајот и во нашиот град. За реализација на изложбата воспоставивме партнерска соработка со средното општинско училиште „Ѓорче Петров", изјави Драган Величковски, директор на ЛУ Градски музеј, Крива Паланка. Од кривопаланечката гимназија беа делегирани десет ученика кои поминале обука за презентери на изложбата и истите ќе бидат водичи на посетителите, раскажувајќи ја приказната на Ана Франк.

 - На изложбата посветена на Ана Франк, личност што ја продолжи на некој начин својата слава преку дневникот кој го напиша за време на Втората светска војна, се содржани триесет и девет изложбени панели кои носат бројни детали од животот на малата Ана и нејзиното семејство и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Посетата на изложбите е дел од практичната настава на студентите од насоката графички дизајн на Факултетот за арт и дизајн при Европски универзитет РМ. Студентите од Факултетот за арт и дизајн при ЕУРМ ја посетија изложбата „Златен прав# во НЛБ Галеријата и изложбата на плакати на познатиот графички дизајнер Михајло Арсовски, во Музејот на современа уметност. Ова е дел од практичната настана на студентите од насоката графички дизајн од ФАД. Изложбата „Златен прав" беше отворена на 25 април годинава во организација на НБРМ и Народниот музеј на Словенија. Со отворањето на изложбата НБРМ ја означи 25-годишнината од постоењето на македонскиот денар и 25-годишнината од дипломатските односи меѓу Македонија и Словенија. Изложбата е составена од делата на уметничката двојка академскиот сликар и графичар Билјана Унковска и академскиот сликар Рудолф Шпанцел. Додека Шпанзел учествуваше во дизајнирањето на словенечките банкноти, Унковска учествуваше во дизајнирањето на македонскиот денар во 1994 година. Нејзините ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Факултетот за арт и дизајн при ЕУРМ се одржа презентација за новиот јубилеен 10, Меѓународен студентски конкурс на тема "Вештачката интелигенција и реалноста". Презентацијата ја водеше Гере Трипков, организатор на настанот и претседател на Здружението на графички дизајнери "ПлакАрт". Целта на презентацијата е да се зголеми заинтересираноста на студентите по графички дизајн, нивното охрабрување и поддршка во конкурирањето со нивните колеги од странство во рамки на Скопје постер фестивал, особено што ова е фестивал наменет исклучиво за студенти. Како потсетување, на последниот конкурс за плакати за туристичка промоција на Република Македонија организиран од "ПлакАрт", Полската амбасада и Музејот на град Скопје, двете од вкупно три главни награди ги освоија Иван Дургутовски и Ана Петрова, студенти на Факултетот за арт и дизајн при ЕУРМ.
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 128 | | | веќе видена

Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев. Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на ...
сите 243 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Плакатите од 9. Скопје постер фестивал патуваат за Португалија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: