Ванковска: Целата разлика за ДУИ во изборот меѓу ДПМНЕ и СДСМ била содржана во изреката „ко да више“


3 копии

Професорката Билјана Ванковска потврди дека сето она што Курир го пишува изминативе денови е вистина. Ванковска подетално објанува што се случувало за време на договорите меѓу СДСМ и ДУИ и што е целта на резолуцијата за геноцидот врз Албанците. -Предмалку од сигурни извори слушнав дека е вистина сето она за што пишуваше Курир во врска со двојазичноста, резолуцијата за геноцид, итн. Според овој извор, целата разлика за ДУИ во изборот меѓу ДПМНЕ и СДСМ била содржана во изреката „ко да више“. Законот ќе се однесува само на албанскиот јазик, и да не се лажеме дека тоа не е дел од мозаикот за редефиниција на државниот поредок, чекор по чекор. Второ, резолуцијата за геноцидот врз Албанците од страна на Србите (од пред 100 години) нема никаква врска со соочување со минатото и помирувањето, туку со индиректно докажување дека Албанците биле тука (и како предмет не геноцид) уште пред воопшто да постојат (официјално) Македонци (кои држава прават дури во 1944-45). Така, ќе се постави претекст дека нивната малубројност ...
| | веќе видена | слични

Жестоки реакции од професорската фела на нетранспарентното чување во тајност на договорот постигнат помеѓу Заев и Ахмети. Информациите кои засега се познати за дел од професорите се причина за загриженост но и повод да се побара од шефот на државата да не го додели мандатот за состав на идната влада. Професорката Билјана Ванковска на Фејсбук напиша.. -Предмалку од сигурни извори слушнав дека е вистина сето она за што пишуваше Курир во врска со двојазичноста, резолуцијата за геноцид, итн. Според овој извор, целата разлика за ДУИ во изборот меѓу ДПМНЕ и СДСМ била содржана во изреката „ко да више“. Законот ќе се однесува само на албанскиот јазик, и да не се лажеме дека тоа не е дел од мозаикот за редефиниција на државниот поредок, чекор по чекор. Второ, резолуцијата за геноцидот врз Албанците од страна на Србите (од пред 100 години) нема никаква врска со соочување со минатото и помирувањето, туку со индиректно докажување дека Албанците биле тука (и како предмет не геноцид) уште пред воопшто да постојат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Професорката Билјана Ванковска на својот Фејсбук профил подетално објанува што се случувало за време на договорите меѓу СДСМ и ДУИ и што е целта на резолуцијата за геноцидот врз Албанците.Професорката Билјана Ванковска на својот Фејсбук профил подетално објанува што се случувало за време на договорите меѓу СДСМ и ДУИ и што е целта на резолуцијата за геноцидот врз Албанците.-Предмалку од сигурни извори слушнав дека е вистина сето она за што пишуваше Курир во врска со двојазичноста, резолуцијата за геноцид, итн. Според овој извор, целата разлика за ДУИ во изборот меѓу ДПМНЕ и СДСМ била содржана во изреката „ко да више". Законот ќе се однесува само на албанскиот јазик, и да не се лажеме дека тоа не е дел од мозаикот за редефиниција на државниот поредок, чекор по чекор. Второ, резолуцијата за геноцидот врз Албанците од страна на Србите (од пред 100 години) нема никаква врска со соочување со минатото и помирувањето, туку со индиректно докажување дека Албанците биле тука (и како предмет не геноцид) уште пред ...
| | веќе видена | слични

-Предмалку од сигурни извори слушнав дека е вистина сето она за што пишуваше Курир во врска со двојазичноста, резолуцијата за геноцид, итн. Според овој извор, целата разлика за ДУИ во изборот меѓу ДПМНЕ и СДСМ била содржана во изреката „ко да више“. Законот ќе се однесува само на албанскиот јазик, и да не се лажеме дека тоа не е дел од мозаикот за редефиниција на државниот поредок, чекор по чекор. Второ, резолуцијата за геноцидот врз Албанците од страна на Србите (од пред 100 години) нема никаква врска со соочување со минатото и помирувањето, туку со индиректно докажување дека Албанците биле тука (и како предмет не геноцид) уште пред воопшто да постојат (официјално) Македонци (кои држава прават дури во 1944-45). Така, ќе се постави претекст дека нивната малубројност се должи на тој геноцид (за кој не слушнал никој во светот за разлика од, на пример, Ерменскиот!), а дека Македонците се всушност измислени од Тито. Таквата резолуција, се разбира, создава основа за внатрешни тензии со српското малцинство во ...
| | веќе видена | слични

За професорот Фрчкоски демократијата е сепак скапа работа. И тоа е точно,но прашање е дали со тоа македонските граѓани со албанска националност ке бидат побогати ако парите се двојазични како што откри Бујар Османи, пишува на својот фејсбук профил професорката Ванковска.
| | веќе видена | слични

Мултикултурната демократија е скапа работа, смета професорот Љубомир Фрчкоски. Тој во вчерашната дебата во „Топ Тема“ запрашан како може да се пронајде решение во кое граѓанин ќе аплицира на својот јазик во Струмица, Берово или Делчево и дали тоа значи дека администрацијата во Струмица, Берово или Делчево треба да биде двојазична, вели дека тоа значело оти ќе има служба за преведување.. „Видете, мултикултурната демократија е скапа работа, вели Фрчкоски и притоа зборува за некаков проект за вистинско етаблирање на мултикултурното општество, ако почнеле да се менуваат книгите по историја, “околу нашата и албанската историја или заедничката историја во Македонија“, изјави Фрчковски. Колку ќе чини воведување на двојазичноста што се најавува, нема информации.. Проценката на ескпертите е дека доколку се менува изгледот на парите, само тоа ќе чини околу 20 милиони евра, за печатење на нови пари, изработка на решенија, заштита и сл… Дополнително, ќе треба стотици вработувања на службеници во новите инспекторати за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 88 | | | веќе видена

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 142 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 218 | | | веќе видена

Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија. Друга партија немаме. Ова не се избори, не одлучуваме за некој поединец, одлучуваме за нашата ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ванковска: Целата разлика за ДУИ во изборот меѓу ДПМНЕ и СДСМ била содржана во изреката „ко да више“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: