Земјотрес на Копаоник

2 копии

Земјотрес со јачина од 4,1 степен по Рихтер се случи во местото Блажево на југоисточните падини на планината Копаоник. Земјотресот се случил во 23 часот и 46 минути, на длабочина од 5 километри. Земјотресите со магнитуда од 4,0 до 4,9 степени по Рихтеровата скала се сметаат за полесни. Годишно во светот просечно се случуваат по 6. 200 вакви земјотреси.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 5, 5 степени по Рихтер го погоди централното подрачје на Бајкалското езеро, јавува “Политика“, пренесува Нетпрес. Земјотресот бил регистриран во три часот изутрина по локално време на длабочина од 15 километри, 130 километри источно од градот Улан Уде. Според американскиот геолошки завод, јачината на земјотресот изнесувала 5, 7 степени по Рихтер. За сега нема извештај за жртви или материјална штета.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интезитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска реонот на Бајкалското Езеро на југот од азискиот дел на Русија. Како што соопшти Геофизичката служба при Руската академија на науките, епицентарот на потресот бил на 130 километри источно од градот Улан Уде, на 10 колометри под површината на земјата. Според Американскиот геолошки институт, потресот бил со интезитет од 5,7 степени. Засега нема информации за еветуални жртви и предизвикани материјални штети.
| | веќе видена | слични

На крајбрежјето на префектурата Фукушима, каде што се наоѓа нуклеарната централа „Фикушима 1", е регистриран земјотрес со интензитет од 4.2 степени. Нема податоци за евентуани штета и според последните информации не е издадено предупредување за цунами. Епицентарот на потресот бил во реонот Хамадори, на длабочина 20 километри. (Крај)
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван на полуостровот Алјаска, на околу 970 километри југозападно од градот Анкриџ, пренесе АФП. Епицентарот на земјотресот бил во близина на островот Сенди Поинт, кој се наоѓа во северниот дел на Тихиот Океан, на отворено море во близина на Алјаска на длабочина од 48 километри. (Крај)
| | веќе видена | слични
5 копии

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погоди денес Чиле. Засега нема извештај за жртви ниту за материјална штета. Епицентарот на земјотресот се наоѓал на 90 километри југо-западно од пристаништето Валапараисо, соопшти Американската геолошка служба. Земјотресот се случил по полноќ според западно-европско време, а потресот се почувствувал и во престолнината Сантијаго. Чилеанската државна канцеларија за вонредни ситуации соопштила дека нема извештај за повредени ниту за причинета материјална штета, а исто така не е ниту издадено и предупредување за цунами.
| | веќе видена | слични
4 копии

Земјотрес со интензитет од шест степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во близина на брегот на Чиле, соопшти Американскиот геофизички институт. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 23 километри. Чилеанската националната служба за дејствување во вондредни состојби соопшти дека нема опасност од цунами. Нема информации за евентуалните човечки жртви и причинета материјална штета.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интензитет од 6 степени според Рихтеровата скала беше регистриран крај брегот на Чиле, пренесува АФП. Земјотресот се случил на 88 километри југозападно од пристанишниот град Валпараисо. Според американската геолошка служба потресот се случил на длабочина од 23 километри. Досега нема информации за материјални штети или за предупредување за цунами бран. (Крај)
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени по Рихтер е регистриран во близина на источниот брег на јапонскиот остров Хоншу. Според последните информации нема закана од појава на цунами бран. Според информациите на американската геолошка служба, епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 60,2 километри и на 57 километри североисточно од Токио. Нема податоци за жртви или причинета материјална штета. (Крај)
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интензитет од 3,9 степени, го погоди реонот на англиското крајбрежје на каналот Ламанш, соопшти Британското геолошко друштво. Епицентарот на овој потрес бил на 10 километри под дното на Ламанш, јужно од англискиот пристаништен град Портсмут, јави дописникот на МИА од Лондон. Жителите на југот од Велика Британија и на англиската област Западен Сасекс, го почувствувале потресот, но нема никакви сознанија за оштетување на станбени или други објекти, како ниту за повредени. Овој земјотрес е најсилниот, што го погодил овој регион по речиси 300 години. Во 1734 година, бил регистриран земјотрес од 4,5 степени. Велика Британија не важи за трусна зона на геолошката карта на светот, но во јануари оваа година во областа Северен Јоркшир беше забележан земјотрес со јачина од 3,6 степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Има ли подобар доказ дека со договорот со Грција е предадена сувереноста на државата. Грција го менува нашиот уставот и изготвува амандмани, а сега ги менува ...
сите 143 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 76 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 35 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

Медиумите од Италија направија интересна споредба пред гостувањето на Јувентус кај Фросиноне, Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема плата отколку ...
сите 214 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земјотрес на Копаоник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: