Македонија - Османи верува во бројки само кога му одговараат

Втора година по ред Фондот за здравство излегува со податок дека многу е висок бројот на бебиња што се раѓаат со сериозни и со животозагрозувачки инфекции на очите, белите дробови и на крвта. Министерот за здравство Бујар Османи, иако имал време уште лани да ја провери веродостојноста на овие податоци, вчера најави дека дури сега ќе испитува дали бројките се точни или болниците погрешно воделе евиденција за да добијат повеќе пари од Фондот. Завчера Фондот презентираше податок дека во 2010 година 29 проценти од новороденчињата со родилна тежина поголема од 2.500 грама се родиле со некаков здравствен проблем. Најлошо стојат работите во Прилеп, Кавадарци, Гевгелија. Според минатогодишниот извештај на Фондот, во 2009 година дури 37 проценти од бебињата со тежина поголема од 2.500 грама се родиле со некаков проблем. Уште тогаш, причините за ваквата состојба лекарите ги посочија во лошите услови во породилиштата, малиот број матични гинеколози, неправењето на микробиолошки брисеви кај трудниците. - Бројките треба ...
| | веќе видена | слични

Која е вистината за алармантните 29 проценти на новороденчиња родени со компликации? Здравствените власти во акција. Министерот Османи денеска писмено го задолжил Фондот да направи дупла проверка на податоците од извештајот. Преку анализа на медицинската документација да утврдат дали дијагнозата одговара со кодот во ДРГ методологијата што треба да ја разјасни енигмата дали затајува здравствента заштита или некој намерно допишува шифри за да извлече повеќе државни пари. Од Фондот ќе организираат и работилница со стручњаци од оваа област на која треба да ги дефинираат шареноликостите во ЈЗУ. - Тие бебиња се родиле здрави без проблем и одеднаш се наведува 29 проценти со компликации. Ако некој допишувал тоа е кривично дело и следуваат казни, но прво да го докажеме тоа, вели Бујар Османи министер за здравство. Во бројките од извештајот на Фондот не веруваат и директорите на болниците каде има највисок процент на бебиња со компликации. Од прилепската каде само во првите 5 месеци годинава дури половина од ...
| | веќе видена | слични

Итни протоколи за начинот на породувањата во македонските родилишта да донесе Министерството за здравство и веднаш да ги објави во службен весник – Фондот за здравство по последните алармантни податоци за бебињата родени со ризик ќе организира работилница и ќе ги подучува менаџерите како да управуваат со здравствените установи. Во меѓувреме тече истрагата дали одговорните пишувале фиктивни фактури за бебињата со компликации. Во кавадаречката болница директорот вчера тврдеше дека Фондот за здравство не е компетентна институција да даде оценка во која болница се раѓаат бебиња со ризично здравје. „ Начинот на фактурирање по друг модел значи дека се внесуваат дијагностички сродни групи и од нив не може да се извлечат статистички податоци за неонатолошката патологија бидејќи според нив тешко се разликуваат превентивните и терапевтските процедури зашто се слични со превземените активности, изјави вчера д-р Орце Ангелов, директорот на општа болница Кавадарци. Откако ја преспа изјавата директорот ...
| | веќе видена | слични

Најмногу деца со лесни компликации во првиот квартал од годинава се родиле во Кавадарци, Гевгелија, Прилеп и во Куманово, говорат статистичките податоци на Фондот за здравство. Овие податоци се собираат врз основа на информациите што здравствените установи му ги прикажуваат на Фондот во фактурите за услугите што ги прават Извештајот на Фондот покажува дека околу 70 проценти од децата во Кавадарци, 67 проценти во Гевгелија, 55 проценти во Прилеп и околу 40 проценти во Куманово биле родени со лесни компликации. Министерот за здравство Бујар Османи вети дека ќе биде истражено дали во овие градови навистина се раѓаат бебиња со компликации или, пак, болниците лажно фактурираат за да земат повеќе пари.
| | веќе видена | слични

Во петте ризични болници На една рака можат да се избројат гинеколозите во болниците кај кои Фондот за здравствено осигурување забележа највисок процент на ризични породувања. Анализата која ја спроведе “Капитал“ покажува дека петте болници во кои секое второ новороденче се раѓа со компликации просечно располагаат со само три гинеколози, а спроведуваат речиси 5.000 породувања годишно. Кадровската криза и супстандардните услови, според директорите на болниците, се вистинската причина за енормно високиот процент на бебиња родени со проблем. Сомнежот на министерот Бујар Османи дека се работи за организиран криминал на лекарите го сметаат за крајно неиздржан. Во болницата во Кавадраци, каде што цели 70% од породувањата се ризични, има само двајца гинеколози, а годишно се породуваат и до 500 жени. Во Гевгелија, пак, каде што 67% од новороденчињата се родени со компликации, има само еден гинеколог. Директорот на општата болница, Сретко Јованов, ја демантира можноста лекарите да ги лажираат податоците. Тој ...
| | веќе видена | слични

Директорите на 5-те болници каде голем број на бебињата се раѓаат со некаков проблем се согласуваат дека бројките кои ги објави Фондот треба да се анализираат и да се открие причината за проблемот. Велат дека високиот процент на проблематични бремености и бебиња родени со некаков проблем не е поради условите или опремата. Потенцираат дека кај нив освен регуларните породувања, се препраќаат и веќе искомплицираните бремености и трудници со инфекции. Во меѓувреме ниту Фондот, ниту министерството за здравство не излегува на терен да ги прочешла состојбите во родилиштата. Од министерството велат дека допрва ќе се формира работна група која ќе ги контролира болниците. Фондот, се иззема од одговорност. „Податоците треба да се испитуваат медицински. Фондот за здравство ја контролира само медицинската документација. Другото е во делот на овластувањата на министерството за здравство“, вели меѓу другото портпаролот на Фондот за здравство Бранко Аџигогов. Иако броките се застрашувачки, а здравјето на мајките и ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на кавадаречката болница каде 70 % од бебињата се раѓаат со ризик без конкретен одговор, вели не пишуваме фиктивни фактури. Го обвинува Фондот за здравство како некомпетентна институција да информира за бројката на бебиња родени со ризично здравје. - Начинот на фактурирање по друг моделот значи дека се внесува дијагностички сродни групи и од нив не може да се извлече статистички податоци за неонатолошката патологија бидејќи според нив тешко се разликуваат превентивните и терапевтските процедури зашто се слични со превземените активности, изјави д-р Орце Ангелов, директорот на општа болница Кавадарци. Министерот Османи ќе истражува дали менаџерите на болниците тенденциозно за здрави бебиња пишувале дека се новородени со компликации за да извлечат повеќе пари од здравствената каса. Запрашан дали и врз здравјето на новородените се крие организиран криминал кај белите мантили, министерот Османи вели дека има сомнение за такво нешто. - Има основ да се испитува. Состојбата треба добро да се ...
| | веќе видена | слични

Проблематичните породувања се намалени за 10 проценти, тврди министерот за здравство Бујар Османи Тој смета дека некои медиуми погрешно го интерпретирале извештајот на Фондот за здравство за минатата година. - Бројката од 29 проценти кодирани случаи на проблематични породувања е намалена за 10 отсто во споредба со 37 отсто во 2009 година. Треба да се испита како тие 29 проценти нормални породувања наведени во извештајот со нормално родени деца наеднаш се кодирани како со ризик - изјави Османи. Тој посочи дека треба да се провери дали ризикот значи претпазливост на лекарот или има одредена тенденција. Директорката на Фонот за здравство, Маја Парнарџиева-Змејкова, завчера побара да се испита зошто болниците фактурираат толку проблематични породувања, дали ги има или тоа го прават за да земат повеќе пари од оваа институција. - Сега почнуваме со анализи на целата патологија што ја дава извештајот на Фондот, кој треба да ги засили активностите и заедно да испитаме дали кодирањето е од технички аспект ...
| | веќе видена | слични

Застрашувачки податоци за состојбите во здравството Во Македонија се раѓаат двојно повеќе мртви новороденчиња отколку во земјите од регионот, а стапката на смртност на деца до пет години не се поместила од мртва точка цела деценија, покажуваат податоците на Светската здравствена организација. Годишниот извештај на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) за 2010 година, пак, покажува дека во земјава секое трето дете е родено со компликации и со ризик за неговото здравје. Уште позастрашувачки се најновите податоци од ФЗО за првите пет месеци годинава - секое второ дете во поголемите клиники било родено со одредени компликации, односно во просек кај 48% од новороденчињата е дијагностициран некаков проблем. Иако овие бројки се скандалозни и застрашувачки и покажуваат дека јавните здравствени установи се супстандардни, а здравјето на мајките и бебињата е доведено во прашање, за министерот за здравство, Бујар Османи, тие се повод да бара организиран криминал во болниците. Според него, овој аларм од Фондот за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Османи верува во бројки само кога му одговараат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: