Кинескиот клон на Samsung Galaxy S9 покажува што може да очекуваме од вистинискот смартфон


Постојано слушаме и гледаме шпекулации и концепти за изгледот на ненајавените Galaxy S9 и Galaxy S9+. Користејќи ги овие концепти, кинеска компанија претстави уред кој е копија на Galaxy S9. За разлика од едната камера и скенерот за отпечатоци кој се наоѓа веднаш под неа на Galaxy S9, клонот доаѓа со дуален систем камери, ист како оној со кој најверојатно ќе доаѓа Galaxy S9+. Смартфонот е направен од Vkworld и го носи името S9. Која случајност. Дефинитивно чини помалку од Galaxy S9, но доаѓа со поголема батерија, од 5000mAh. Истотака, ги копира тенките рамки на Galaxy S9 и 18:9 сооднос. Вклучува 5.9 инчен дисплеј, 2K резолуција и MediaTek Helio X30 под хаубата. Процесорот е придружен од 6GB RAM и 128GB меморија. Vkworld S9 ќе биде претставен на пролет и неговата цена ќе биде 300 долари.
| | веќе видена | слични

Наследникот на Mi Max 2 phablet од Xiaomi оживува... Станува збор за новиот Xiaomi Mi Max 3, koj e издолжен паметен телефон или 7 инчен модерен phablet со модерен 18/09 формат со многу тенки рабови околу екранот што не е типично за Mi Max серијата. Kako и претходните Mi Max серии, така и овој Mi Max 3 ќе добие батерија со поголем капацитет од 5500 mAh и поддршка за технологијата Quick Charge 3.0. Процесорот би требало да се заснова на мобилната платформа Snapdragon, а според неофицијални извори новиот Xiaomi phablet треба да има двојна задна камера , минимум 3GB и 32GB внатрешна меморија. Xiaomi Mi Max 3 би требало да се појави на пазарот во Јуни 2018 година.
| | веќе видена | слични

Huawei одигра најагресивно досега на пазарот на мобилни телефони и тоа даде голем напредок во 2017 година која ја одблежуваат на втората позиција по бројот на продадени смартфони веднаш зад Samsung со тоа тоа успеаја да го надминат Apple на втората позиција. Huawei речиси целата година имаше одличен фокус во изработка на квалитетни смартфони со прифатливи цени, одлични перформанси и убав дизајн за око кој им донесе голема препознатливост на пазарот. Кон крајот на годината Huawei веќе почуствува голема самодоверба па така и ги подигна цените на своите понови смартфони во високите класи, но тоа го оправда со одличните иновации. Во продолжение ја претставуваме ретроспективата на работењето на Huawei во 2017 година и што најмногу ја одбележа пионудата на кинескиот бренд во пораст. Huawei P10 го најави походот Huawei P10 беше најавен во првиот квартал од 2017 година и уште од старт најави дека Huawei ќе има одлична понуда во високата класа со смартфон кој располага со 5.1 инчен IPS-NEO LCD дисплеј, моќен ...
| | веќе видена | слични

Apple годинава која изминува нема да ја памети по многу убави работи бидејќи се соочи со два големи проблема, од кои еден доаѓа токму на крајот на 2017 откако се откри дека намерно биле загрозени перформансите на iPhone смартфоните како им одминува времето и батеријата го надминува оптималното ниво на работа. Apple во 2017 година се соочи со намалена продажба на нивната стандардна понуда од два смартфона iPhone 8 и iPhone 8 Plus кои не ги воодушевија корисниците бидејќи не донесоа значајни промени, а сите го чекаа iPhone X моделот како најквалитетен, но тој премногу задоцни поради недостигот на иновативните компоненти чие производство беше ограничено. Во продолжение ретроспектива за годината низ која помина Apple, па да започнеме со ред. iPhone 8 со ништо ново iPhone 8 е убаво дизајниран смартфон со нов A11 Bionic моќен процесор, но не донесе никакви значајни подобрувања и измени во однос на последните два модели од претходните генерации, па затоа и не предизвика многу еуфорија кај верните фанови на Apple ...
| | веќе видена | слични

Samsung 2017 година имаше тежок старт по фијаското со фаблетот Samsung Galaxy Note 7 кој имаше фабрички проблематични батерии кои предизвикуваа дури и експлозии и се палеа, па беа забранети и во авиокомпаниите. Од работ на губење на довербата кај јавноста и долгогодишните корисници, Samsung успеа да направи целосен пресврт, најпрво реши да ги надомести сите корисници кои купиле Galaxy Note 7 и уредот целосно го повлече од продажба трпејќи загуба од речиси 2 милијарди долари. Затоа Samsung мораше многу да вложува во новата понуда и да понуди гаранција дека следните смартфони ќе немаат никакви проблеми и грешки во производството. Токму од таа причина не се брзаше премногу за да го лансира премиум смартфонот Samsung Galaxy S8 со кој од старт ги освои сите симпатии како на корисниците и фановите така и на стручната јавност. Samsung Galaxy S8 беше нивни прв смартфон со најиновативниот Infinity дисплеј со HDR10 поддршка, со размер од 18,5:9 со целосна искористеност на предната површина со минимална рамка која го ...
| | веќе видена | слични

Малку познатиот кинески бренд Gome пред самиот крај на тековната 2017 година реши да лансира еден навистина интересен паметен телефон. Станува збор за моделот U7, претставник на средната класа смартфони со пристапна цена, кој има „чип“ со три биометриски методи за идентификација: со користење на отпечаток од прст, препознавање лице и скенирање на ирисот. Слична комбинација претходно се сретна само кај водечките паметни телефони на Samsung. Gome U7 е опремен со 6-инчен дисплеј со резолуција од 2160×1080 пиксели (18:9) и тенка рамка околу периметарот. Рамката на паметниот телефон е направена од полиран метал, а задниот капак е направен од стакло. Читачот на отпечатоци се наоѓа на задниот панел. Телефонот работи со осумјадрен процесор Mediatek Helio P25 и 4/6 GB RAM меморија. Главната камера е Sony IMX258 со резолуција од 13 мегапиксели и брзо фокусирање. Предната камера во уредот е двојна. Во моментов е познато дека Gome U7 ќе биде достапен само во Кина, по цена од околу 200 долари.
| | веќе видена | слични

„Цврстите“ батерии – тие може да бидат дел од предводничките уреди во 2019-та година, вклучувајќи го и „Galaxy S10“. Но, дали ова ќе биде главната карактеристика на уредите на „Samsung“? Веројатно не. Компанијата од Кореја во 2015-та година претстави интересен патент. Во 2016-та година, тој беше поднесен до патентната агенција на САД. Информациите за тоа неодамна беа објавени. Тоа е уред со екран кој е насекаде низ куќиштето и претставува целина. „Galaxy S10“ може да биде со флексибилен екран До извесен степен, екранот може да се дефинира како флексибилен, при што куќиштето останува во вообичаена форма за паметен телефон. Ова е средна опција помеѓу обичните уреди и целосно флексибилните. Имено таков може да биде „Galaxy S10“. Идејата за паметен телефон со два екрани во 2017-та година беше реализирана од страна на „Meizu“. Тоа беше моделот „Pro7“. Сепак, тоа не е ново, за разлика од патентот на „Samsung“, во кој екранот е една единица и го покрива предниот панел, како и страниците и задниот панел. Дури и ...
| | веќе видена | слични

Компанијата Blackview го претстави новиот паметен телефон P6000, кој има батерија со капацитет од 6180 mAh, а дебелината на куќиштето од само 9,8 mm, што е рекорд. Производителот ветува дека телефонот во режим на постојани телефонски повици може да работи цели 40 часа. Исто така, уредот поддржува брзо полнење и има опција за скен на лицето на сопственикот. Компанијата до 4 јануари ги прима првите пред-порачки за новиот модел кој очигледно ќе предизвика огромен интерес. Blackview P6000 има 5,5-инчен дисплеј со Full HD резолуција и класичен 16: 9 сооднос на форматот. Телефонот е со осумјадрен MediaTek Helio P25 процесор со максимална фреквенција од 2,66 GHz и 6 GB RAM меморија. Капацитетот на вградената меморија е 64 GB со можност за проширување. Главната камера е двојна и има резолуција од 21 мегапиксели. Предната камера е со 8 мегапиксели и поддржува препознавање лице за брзо отклучување без внесување на лозинка. Исто така, моделот има скенер за отпечатоци, со кој можете да го ограничите пристапот до ...
| | веќе видена | слични

Honor е бренд на Huawei, кој е наменет за да биде пријателски расположен кон корисниците што не се во потрага по најврвните перформанси. Излезе наследникот на моделот 6X, кој одлично се наптреварува со средната класа на смартфони - Honor 7X. Со алуминиумска конструкција, 7X одлично напреднува во споредба со претходникот, кој беше изработен од чиста пластика. Се разбира, моделот ги следи најновите трендови и затоа од задната страна има двојна камера за подобри перформанси. Цената од 200 долари е одлична, па ајде да видиме што има повеќе под хауба. Дизајн и дисплеј Смартфонот изгледа навистина уредно, префинето и цврсто. Алуминиумското тело од задната страна има линии за антената одозгора и одоздола, што изгледа одлично, исто како и централно-лоцираниот сензор за отпечатоци, како и двојната камера сместена на горната-лева страна. Камерата не е многу испапчена, што значи дека е совршено дизајнирана од страна на производителот. Навистина е за пофалба. Кога го држите во рака, немате чувство дека е смартфон од ...
| | веќе видена | слични

Излезе слика со плочата на Galaxy S9, каде очигледно има место за џек за слушалки... Samsung изгледа дека сепак нема да го исфрли 3.5мм џек за слушалки, кој најверојатно ќе биде присутен кај идните модели Galaxy S9 и S9 Plus. На сликата се гледа дека плочата е поврзана со USB-C порт на матичната плоча. Дилемата сега е што не знаеме како би се поврзале безжичните Bluetooth AKG слушалки со најновиот предводник на Samsung, со оглед на тоа што има џек за слушалки.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 270 | | | веќе видена

Македонскиот премиер Зоран Заев очекува Договорот од Преспа до крајот на неделава да биде ратификуван во грчкиот Парламент, а до средината на февруари да биде ...
сите 288 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 375 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 90 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша очигледно не може да спие поради скандалот кој и се случи со Огњен Врањеш, откако во јавноста испливаа фотографии, пораки и информации дека зад ...
сите 230 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На повисоките места во западниот дел од државата има остатоци од кашест снег, по интервенција на ...
сите 160 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кинескиот клон на Samsung Galaxy S9 покажува што може да очекуваме од вистинискот смартфон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: