Ван Хоол НВ ќе гради нов производствен погон во ТИРЗ Скопје 2

3 копии

Една од најголемите белгиски компании „Ван Хоол НВ“ ќе гради нов производствен погон во ТИРЗ Скопје 2, со цел да ја реализира важната американска нарачка од 300 автобуси, која ја доби на почетокот на овој месец. По направена детална физибилити студија, менаџментот на компанијата потврди дека локацијата во Македонија ги исполнува сите потребни услови за реализирање на оваа голема нарачка. На почетокот на овој месец, Ван Хоол доби две американски нарачки од страна на АБЦ, нивниот американски дистрибутер, за производтсво на вкупно 510 автобуси. Веднаш потоа, Ван Хоол објави дека првите 300 автобуси планира да ги произведе надвор од Белгија, инвестирајќи во поефтина производна локација, токму поради фактот што трошоците за работна сила се превисоки во Белгија. Како резултат на таа објава, Ван Хоол ја доби и втората нарачка за производство на дополнителни 210 автобуси кои компанијата одлучи дека ќе бидат произведени во домашните производни капацитети. Извршниот директор на компанијата Филип Ван Хоол рече дека ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на Ван Хоол, фирма со која јас и мојот кабинет работиме од 2009 година, претставува особена гордост за нас бидејќи е проект за производство на финални продукти, изјави министерот Веле Самак. Со инвестицијата на белгиската компанија Ван Хоол во индустриската зона Скопје 2 ќе се изгради нов производствен погон за автобуси, со што ќе се реализира важната американска нарачка од 300 автобуси, која оваа компанија ја доби во почетокот на овој месец. По направената детална студија за економска оправданост (физибилити), раководството на компанијата е убедено дека локацијата во Македонија ги исполнува сите потребни услови за реализирање на оваа голема нарачка. Во почетокот на овој мес ец „Ван Хоол“ доби две американски нарачки од АБЦ, нивниот американски дистрибутер, за производство на вкупно 510 автобуси. Веднаш потоа „Ван Хоол“ објави дека првите 300 автобуси планира да ги произведе надвор од Белгија, инвестирајќи во поевтина производствена локација, токму поради фактот што трошоците за работна сила се ...
| | веќе видена | слични

Белгиската фабрика за производство на автобуси во близина Скопје гради нова производствена линија.„Ван Хол“ кај нас ќе произведува автобуси за американскиот пазар. Одлуката на фабриката да гради погони во Скопје била објавена во вторникот од страна на извршниот директор Филип ван Хол, јавува Дестандард. „Во Македонија наидовме на поволни услови. Таму има сè што ни е потребно за да ја покриеме нарачката од 300 автобуси за САД. Оваа инвестиција ќе ни помогне да се зацврстиме на американскиот пазар и дополнително да се шириме“, ја пренесува неговата изјава белгискиот портал. Ван Хол е белгиски произведувач на автобуси и индустриски возила. Целото нивно производство се пласира во Европа и САД. Компанијата има 4.000 вработени во своите две фабрики во Белгија. Ван Хол е еден од водечките европски произведувачи на автобуси. Врзани содржини: На македонската берза промет од 11 милиони денари Пристигнаа 16 миниавтобуси од Шангај Воздухот во Скопје и понатаму опасен за здравјето Сорос ѝ предвиде немири, полициска ...
| | веќе видена | слични

Македонија треба да добие нова фабрика за автобуси Белгискиот производител на автобуси Ван Хол планира да изгради фабрика во Македонија, во близина на Скопје. Фабриката во следните три години треба да произведе 300 автобуси, според договорот на Ван Хол со американски клиент. Белгиски Стандард пишува дека не е позната временската рамка за отворање на фабриката бидејќи компанијата сè уште не добила градежна дозвола.
| | веќе видена | слични
7 копии

Најголемата белгиска компанија за производство на автобуси ВАНХОЛ-Белгија ќе инвестира во Македонија, ексклузивно за МИА потврди советник министерот во македонската Амбасада во Кралството Белгија Даим Иљази. Одлуката на ВАНХОЛ за изградба на фабрика за автобуси во Македонија во близината на Скопје е резултат на целогодишната активноста на македонската амбасадата насочена кон привлекување на странски инвестиции, а утврдена со посетата на премиерот Никола Груевски на почетокот на декември минатата година, кога Брисел беше дел од турнејата во рамките на програмската определба на Владата на Република Македонија за економски развој. Од Амбасадата не прецизираат колкав е износот на инвестицијата, но потврдуваат дека компанијата ќе започне со изградба на фабрика во рок од два до три месеци, јави дописникот на МИА од Брисел. Капацитетот на фабриката ќе изнесува околку 300 автобуси наменети за американски пазар. - Ова е голем економски успех за Македонија, изјави Даим Иљази, дополнувајќи дека ваквата ...
| | веќе видена | слични

Белгискиот производител на автобуси „Ван Хул“ од градот Конингсхооикт објави дека ќе изгради фабрика за автобуси во близина на Скопје, јавија белгиските медиуми „ Де Стандаард “ и „ Де Морген “, а пренесе „Сеењуз.“ Фабриката ќе ги работи 300-те автобуси кои се нарачани од американска компанија. Зделката што „Ван Хул“ ја има склучено минатиот месец се однесува на период од три години. Почетокот на градбата на фабриката, како и нејзиното отворање не се познати, зашто компанијата се уште нема добиено градежна дозвола во земјава. Исто така, се уште не е познат ни бројот на вработените во новата фабрика. При објавата на оваа информација, основачот и извршниот директор на компанијата, Филип Ван Хул рече дека без да се прошири производството на автобуси во странство, не би било можно да се изградат ни преостанатите 210 автобуси од нарачката, кои, пак, остануваат да бидат изработени во матичната Белгија. Тој додаде и дека „минималната плата во Македонија е 251 евро, споредено со околу 900 евра во Белгија.“ „Ван ...
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 180 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ван Хоол НВ ќе гради нов производствен погон во ТИРЗ Скопје 2

Од:
До кого (е-маил):
Порака: