Торп му се враќа на пливањето

Австралиската ѕвезда стави крај на шпекулациите и најави камбек во базените во обид да обезбеди место во националниот тим за ЛОИ во Лондон 2012 година. Поранешниот олимписки и светски шампион Јан Торп соопшти дека му се враќа на компетитивното пливање, додавајќи дека негова главна цел е да обезбеди место во австралиската репрезентација за настап на Олимписките игри во Лондон следната година. Дваесет и осумгодишниот Торп, познат и по славниот прекар Торпедо, престана да се натпреварува во 2006 година по блескавата кариера во која освои девет олимписки медали (пет златни, три сребрени и еден бронзен) на Игрите во Сиднеј и Атина во 2000 и во 2004 година, како и 11 светски шампионски титули. - Никогаш не помислував дека повторно компетитивно ќе пливам, но мило ми е што им се враќам на базените. Поминав четири години надвор од акција, имам многу за да надоместам - изјави Торп, кој потврди дека се регистрирал за строгиот антидопинг- режим, чекор кој според правилата се прави девет месеци пред почнување на ...
| | веќе видена | слични

Јан Торп се' уште е доволно млад за да ја натера младата генерација врвни пливачи да се испоти за своите пари кога ќе се врати во базенот, изјави неговиот пријател и некогашен ривал Питер ван ден Хогенбанд. Торп, најуспешен австралиски олимпиец во историјата, го објави своето враќање откако се повлече во 2006 година и 28-годишникот си постави цел да се натпреварува на Олимпијадата во Лондон в година, каде што би можел да се судри со Американецот Мајкл Фелпс. „Старите денови се завршени, сега исчекорува нова генерација, и тоа добра генерација, големи пливачи“, изјави освојувачот на три олимписки злата Ван ден Хогенбанд. „Мајкл Фелпс исто така сака да плива на 100 и 200 метри слободно и трката со него, со Бразилците или со Французите... Одвај чекам да го видам Јан како се натпреварува со тие момчиња и многу сум среќен што јас не морам да се натпреварувам“. На врвот од својата кариера Торп стана најдобриот пливач на средни патеки во слободен стил на сите времиња, но тој најави дека негова цел сега се штафетите ...
| | веќе видена | слични

Петкратниот олимписки шампион Јан Торп одлучи по 4 години пауза да му се врати на пливањето, во обид да избори место во австралиската репрезентација која ќе учествува на ОИ во Лондон идната година. 28-годишниот австралиец се повлече во 2006-та, откако претходно постави 13 светски рекорди и освои еден куп медали меѓу кои 5 златни олимписки одличја, а има и 11 злата од СП. Тој откри дека ќе се фокусира на штафетата, но не ја исклучи ниту можноста за поединечно натпреварување, што ќе значи и ново одмерување на силите со најтрофејниот олимпиец Мајкл Фелпс.
| | веќе видена | слични

Австралиецот Ијан Торп (28) и официјално потврди дека се враќа на пливањето и ќе се обиде да обезбеди настап на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Лондон в година Тој се повлече од елитното пливање пред четири години. Во септември 2010 година одлучил да се врати и за таа цел тренирал во осум различни базени во Сиднеј, за да ја одржи во тајност својата одлука за враќање во натпреварувачкото пливање. - Неодамна бев гостин во Би-би-си и тие ме однесоа да го видам местото каде што ќе се одржуваат натпреварите во пливање на ЛОИ. Базенот изгледа извонредно. Почувствував дека ќе биде прекрасно да бидам таму, а не сум почувствувал такво нешто за пливањето долго време - рече Австралиецот. „Торпедото“ од Австралија во минатото постави 13 светски рекорди, освои девет олимписки медали, од кои пет златни, а 11 златни медали има од светските шампионати. Торп на ЛОИ 2012 планира да настапи во штафетите на 100 и на 200 метри слободно, но не ја отфрли и можноста за настап на 100 и на 200 метри во индивидуалните дисциплини. Сега ...
| | веќе видена | слични

По четиригодишна пауза, поранешниот олимписки шампион Јан Торп одново му се враќа на пливањето. Австралискиот пливач вчера и официјално ја објави својата одлука нагласувајќи дека главна цел му е настапот на Олимписките игри во Лондон во 2012 година. Торп, кој важи за еден од најголемите пливачи на сите времиња како петкратен олимписки шампион, кој во својата кариера има и 11 светски титули, а урна и 13 светски рекорди, поради болест и повреди изненадувачки се повлече од активно натпреварување во ноември 2006 година на 24-годишна возраст. - Вистина е дека можев да му се вратам на секојдневниот живот и да уживам, но пасивноста не ми легна најдобро. Не ми се допаѓаше што не пливам, пливањето отсекогаш беше мојот живот. Ги сакам тренинзите и натпреварите, во базенот сум во свој елемент и во изминативе четири години постојано имав идеја за враќање - изјави Торп на вчерашната прес-конференција во Сиднеј. Петкратниот олимписки шампион истакна дека лани донел одлука да продолжи со пливањето и дека во својата ...
| | веќе видена | слични

Австралиецот Ијан Торп најави дека ќе плива на пократките патеки, а крајната цел е да настапи на Олимписките игри 2012 година Олимпискиот пливачки шампион Ијан Торп стави точка на неизвесноста околу неговото враќање во базенот. На прес-конференција објави дека се враќа во врвниот спорт, а цел му е да настапи на Летните олимписки игри 2012 година. „Торпедото“ го напушти пливањето во 2006 година, а дотогаш имаше освоено девет олимписки медали, пет злата, три сребра и бронза, на ЛОИ 2000 и 2004 година. - Не мислев дека веќе ќе пливам на натпревари, но драго ми е што повторно сум активен. Поминав четири години надвор од базенот, пауза ми требаше - изјави Ијан. На врвот на својата кариера Торп беше најголем пливач на средни патеки на сите времиња. На 400 метри тој никогаш не беше победен, а на 200 метри само еднаш. Торп изјави дека сега ќе се посвети на дисциплините 100 и 200 метри слободно, а ќе плива и штафети. - Се подготвувам за спринтер, кој можеби ќе плива и 200 метри. Мислам дека немам доволно време да ...
| | веќе видена | слични

Најуспешниот австралиски олимпиец Јан Торп им стави крај на повеќемесечните шпекулации, објавувајќи дека се враќа во базенот со намера да плива на Олимписките игри во Лондон следната година. Популарното „торпедо“, сега на возраст од 28 години, се повлече во 2006 година по брилијантната кариера во која освои девет олимписки медали, од кои пет златни, три сребрени и еден бронзен, на Игрите во 2000 и во 2004 година, како и 11 светски титули. „Не ни помислував дека одново ќе учествувам во пливачките натпревари, но мило ми е што ќе биде така“, изјави Торп. „Поминав четири години надвор од базенот и тие четири години ми беа потребни“. Тој изјави дека вчера се регистрирал за режимот за допинг-тестови, на што е обврзан најмалку девет месеци пред да почне да се натпреварува. На врвот на својата кариера беше најдобриот пливач на средни растојанија во слободен стил на сите времиња, нема пораз на 400 метри и само еднаш изгуби на 200 м, но изјави дека сега негова цел ќе бидат штафетите, како и 100 и 200 м слободно. „Во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 242 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Торп му се враќа на пливањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: