Одлучила да не ја мие косата 31. ден - после експериментот и самата се изненадила

Италијанката Маргарет Бадоре одлучила да направи еден експеримент - како изгледа кога нема да ја измиете косата со шампон 31 ден! Италијанката Маргарет Бадоре одлучила да направи еден експеримент - како изгледа кога нема да ја измиете косата со шампон 31 ден!Дотогаш ја миела косата скоро секој ден, бидејќи брзо ѝ се мастела. Го истражувала ова на интернет, дознала од други луѓе дека најлош е преодниот период кога кожата на главата ви се одвикнува од хемикалиите. Повеќето се согласиле дека овој период трае две недели.„Лично мене, најлоша ми беше првата недела“ – рекла Маргарет за Treehugger.com.„Косата веднаш ми се измасти, но интензитетот се намали веќе после третиот ден. Нормално не изгледаше подобро, изгледаше постојано исто“- вели таа.Во периодот на експериментот Маргарет не се чувствувала грдо, но во главно ја врзувала косата. Кога поминале две недели, цимерката искоментирала дека изгледа како да не ја миела косата два дена.„Се обидов да ја измијам со чај од камилица неколку пати. ...
| | веќе видена | слични

Кромидот има таква моќ која може да го спречи опаѓањето на косата и да го забрзува нејзиниот раст. Затоа, ако имате проблем со опаѓање на косата или косата ви е ретка, искористете го ова решение и спасете ја вашата коса. Кромидот во својот природен состав содржи исклучително висок процент на сулфур. Поради тоа, има позитивен ефект врз циркулацијата на темето а со самото тоа на зајакнување на коренот на косата, намалување на опаѓањето како и за забрзување на нејзиниот раст. Покрај тоа, кромидот има и антибактериски својства, така што влијае да се ослободите од многубројните причинители на иритација на кожата на главата. Постојат неколку начини на кои можете да го користите кромидот се со цел да се спречи опаѓањето и со цел за побрз раст на косата. Ние имаме неколку предлози само за вас. Прв начин Земете две големи главици кромид, исчистете ги, исецкајте ги и ставете ги во блендер. Колку поситно толку подобро и исцедете ги низ кујнска цедилка. Сокот кој ќе го добиете, втријте го добро во коренот на сува коса и ...
| | веќе видена | слични

Ако сакате вашата кожа да биде без акни а косата без првут и да го поттикнете нејзиниот раст еве една домашна состојка е ефтина и лесна за припремање и „убива две муви со еден удар“ Ако сакате вашата кожа да биде без акни а косата без првут и да го поттикнете нејзиниот раст еве една домашна состојка е ефтина и лесна за припремање и „убива две муви со еден удар“Половина чаша вода1 лажица оцетПоловина чаша свежо исцеден сок од јаболко цимет по желба (може да ставите колку сакате)За коса: Добиената смеса сипете ја во шишенце со распрскувач, па откако ќе ја измиете косата на вообичаен начин, испрскајте ја со оваа смеса и добро измасирајте го коренот на косата, потоа исплакнете само со вода. Овој третман треба да се повторува еднаш неделно.За кожа и губење на килограми: Треба да ја пиете ова смеса еднаш неделно, но обавезно користете сламка, за да не ги оштетите забите.Оваа смеса ги убива акните влијае на сјајот на косата и го поттикнува системот за имунитет. Исто така го регулира и шеќерот во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Малиот Оливер Дан стана вистинска светска сензација и пред да се роди – откако лекарите и родителите ја виделе неговата снимка од ултразвукот, знаеле дека им пристигнува посебно бебе. Малиот Оливер кога се родил воошто не изглеал како обично бебе. Имал густа коса, а денеска има пет месеци и неговата косичка е долга 12 сантимтри. Покрај тоа косата секогаш му е бушава, што додатно тоа на малиот Оливер му дава комичен ефект, а родителите Енџи и Брајан велат дека косата е толку нескротлива што дури и кога е мокра му е бушава. – Изгледа како постојано да е под струен напон, вели Енџи и додава дека е вистинска атракција каде и да се појави. – оливер е роден со со многу коса и од тогаш не престанува да расте. Од ден во ден е се погуста и подолга. А толку е наелектиризирана што никој не може да му ја спушти. Понекогаш се обидував со рака да му ја залижам и да му ја прилепам косата, но ништо не помага, и додава дека за неговата коса не користи ништо друго освен стандарден шампон за коса за деца.
| | веќе видена | слични

Луѓето ја перат косата во одреден дел од денот, воглавно од навика. Но идеално време за перење коса сепак постои. Познатите фризери истакнаа дека во зависност од структурата на косата, на некои луѓе повеќе им одговара наутро, а на некои навечер. A post shared by Index Rouge (@indexrouge) on Jan 9, 2018 at 10:12am PST Доколку имате тенка коса, која брзо се мрси, експертите препорачуваат миење наутро. Така косата ќе ви биде свежа и бујна во текот на целиот ден. Од друга страна, ако имате густа со дебели влакна, перете ја навечер и после перењето оставете ја да се исуши до крај. Така ќе го задржете волуменот и ќе ви изгледа совршено.
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 185 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одлучила да не ја мие косата 31. ден - после експериментот и самата се изненадила

Од:
До кого (е-маил):
Порака: