Силна експлозија кај зградата на норвешката влада

Најмалку двајца загинати и 15 повредени во силна експлозија од која се оштетени објектите на владата во центарот на Осло, вклучувајќи го и кабинетот на премиерот Јенс Солтенберг, јавуваат светските агенции. Уништени се повеќето прозорци на зградата од 17 катови во која се канцелариите на премиерот, како и на министерствата, вклучувајќи го и Министерството за енергетика, во која избувнал пожар. Агенцијата Асошиејтед прес јави дека владините објекти се евакуирани. Засега не е позната причината за експлозијата, но пред една од зградата може да се забележи автомобил уништен од детонацијата. Полицијата и пожарникарите одбиваат да говорат за инцидентот.
| | веќе видена | слични

Андрес Бехринг Брејвик, извршител на двата напади во Норвешка во кои според последните податоци загинаа најмалку 93 лица и 100-ина се ранети, во својот манифест ги споменувал Србија и Косово, пренесува CNN. Авторот на манифестот, кој има 1.500 страници, наведува дека е изнервиран од вмешувањето на неговата влада во бомбардирањето на НАТО врз Србија во текот на „Косовската кампања“, пренесува Блиц. „Нашите српски браќа беа погрешно напаѓани, бидејќи сакаа да го протераат Исламот така што ги враќаа албанските муслимани назад во Албанија“, пишува Брејвик. Манифестот на Брејвик е делумно политички памфлет, а делумно исповеднички, и ги содржи плановите за акција за терористички напади кои беа изведени врз кампот на младите поддржувачи на норвешката лабуристичка владејачка партија и на претходната експлозија пред зградата на владата. „Ако сте загрижени за иднината на западна Европа овде сигурно ќе најдете многу интересни и исклучително значајни информации“, наведува Брејвик, кој признава дека му требало девет ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Норвешка полиција во неделата уапси шест лица под сомнение за вмешаност во двата терористички напада што се случија во петокот во кои загинаа 92 лица, јавува весникот Dagbladet. Според весникот, полицијата извршила операција во неделата наутро во една мала индустриска зона во близина на станбен реон крај источниот кварт Орвол во норвешката престолнина. Dagbladet објави дека информациите за спроведување на акцијата и приведените осомничени се потврдени од норвешката полицијата, но сепак одбиле да дадат детали за операцијата. Според изјавата на еден од локалните жители во населбата каде што се спроведувала акцијата, именуван како Роберт Рикенберг, во зградата каде што се одвивало апсењето живеат емигранти од Источна Европа, кои се занимавале со ремонти на машини.
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски на својот норвешки колега Јенс Столтенберг му испрати писмо во кое изрази жалење и сочувство за големата трагедија по двата напада во Осло во кои животот го загубија 93 лица. „Веста за нападите ја шокираше целокупната македонска јавност. Граѓаните на Македонија искрено сочувствуваат со болката на норвешкиот народ и семејствата кои ги загубија своите најмили во овие безмилосни напади.“, вели премиерот Груевски во писмото до Столтенберг. Во петокот навечер во центарот на Осло експлодираше бомба пред комплексот валдини згради каде се наоѓа и премиерскиот кабинет при што загинаа седум лица. Извесно време подоцна на островот Утеија во близина на норвешката престолнина каде се одржуваше летен камп на владејачката Лабуристичка партија, вооружен напаѓач маскиран во полицаец изврши масакр во кој загинаа 86 лица.
| | веќе видена | слични

Неколку луѓе се водат за исчезнати по експлозијата од петокот навечер, што се случи во центарот на норвешката престолнина Осло кога загинаа најмалку седум лица, соопшти во неделата претставникот на норвешката полиција Свејинунг Спунхејим на брифингот кој преку интерент го пренесуваа норвешките медиуми. Во двојниот напад што норвешките власти го класифицираа како терористички чин, загинаа вкупно 92 луѓе. Прво бомба експлодираше пред комплексот владини згради во центарот на Осло, каде што е сместен и кабинетот на премиерот, а неколку часа подоцна човек во полициска униформа отвори оган во младинскиот камп на владејачката Лабуристичка партија на остров Утеија во близина на норвешкиот главен град. „Неколку луѓе се водат за исчезнати по експлозијата во Осло“, изјави Спунхеијм, без да го наведе точниот број исчезнати луѓе. Претходно беше објавено дека пет лица се водат за исчезнати од масакрот на островот Утеија. Спунхеијм потврди дека според податоците со кои располага норвешката полиција до пладнето во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Осло, 23 јули 2011 (МИА) - Најмалку 91 лице загина во вчерашните напади во норвешкиот главен град Осло. Осумесет и четири лица се убиени во вчерашниот оружен напад на младинскиот собир на островот Утоја во близина на Осло, соопшти норвешката полиција. Портпаролот на норвешката полииција истакна дека голем број лица се ранети, од кои некои се во мошне тешка состојба, при што не е исклучена можноста бројот на жртвите да се зголемува. Во бомбашиот напад во центарот на Осло, пред зградата каде се наоѓа канцеларијата на норвешкиот премиер, загинаа седум лица. Полицијата соопшти дека уапсениот осомничен напаѓач од Утоја бил официјално обвинет како за убиствата на островот, така и за бомбашкиот напад во центарот на Осло. Според норвешките весници станува збор за 34-годишниот Андерс Беринг Брејвик. Тој веќе бил сослушан од полицијата и изразил подготвеност да соработува. Засега не се констатирани знаци на психолошка нестабилност кај уапсениот. Тој служел во армијата и бил член на стрелачки клуб. Според ...
| | веќе видена | слични

Повреден маж е згрижен на местото на силната експлозија која го потресе централно Осло. [Ројтерс] Најмалку седум лица загинаа, а 16 беа повредени при експлозија во владиното седиште во Осло, Норвешка, во петокот (22-ти јули). Полицијата соопшти дека смртоносната експлозија која предизвика голема материјална штета и хаос на улиците на главниот град, била предизвикана од автомобил-бомба. Само два часа по експлозијата, маж започна поход на убиства во младински камп на островот Утоеја, при што загинаа најмалку 84 лица. Полицијата го уапси извршителот, кого медиумите го идентификуваа како 32-годишниот Норвежанец Андерс Бехринг Бреивик. Според новинарите, Бреивик имал врски со десничарскиот екстремизам. „Немаме други информации освен она ... што е најдено на [неговите] веб-страници, а тоа е дека припаѓа на десничарско [крило] и дека е, така да се рече, христијански фундаменталист“, изјави за новинарите во сабота заменик-началникот на полицијата Рогер Андерсен, додека полицијата сé уште не ги утврдила можните ...
| | веќе видена | слични

Билансот на загинатите во вчерашниот вооружен напад на младински собир на островот Утоја во близина на Осло достигна 85 луѓе, со што вкупниот број жртви во двата напада во Норвешка достигна 92 луѓе, соопшти денеска норвешката полиција. - Потврдена е смртта на 85 луѓе по нападот на островот - изјави Трине Дингеланд, портпаролот на полицијата во Осло. Властите ја пребаруваат водата покрај островот со чамци и подводни камери во потрага по можни други жртви. Триесет и двегодишниот Андерс Беринг Брајвик е уапсен и обвинет за нападот врз летниот младински камп на островот, но и за експлозијата пред зградата, каде се наоѓа канцеларијата на норвешкиот премиер, во кој загинаа седум лица. Универзитетската болница во Осло соопшти дека кај неа се хоспитализирани 11 луѓе повредени во експлозијата и 16 повредени во летниот камп на островот. Норвешкиот премиер Јенс Столтенберг изјави дека норвешките власти соработуваат со странските разузнавачки служби со цел да утврдат дали постои вмешаност на странски елементи во ...
| | веќе видена | слични

Норвешка ја загуби својата невиност. По ова ништо нема да биде исто. Мирната Норвешка се претвори во вистински пекол. Во само еден ден убени се над 90 луѓе. Полицијата го упаси Новежанецот Андерс Бехринг Бреивик. Полицијата се сомнева дека тој ја поставил бомбата пред владината зграда во центарот во Осло, а потоа се упатил на островот Утоја каде се одржувал собирот на подмладокот на владејачката Работничка партија. Користејќи ја збрката и паниката која настанала по експлозијата во Осло каде загинале 7 лица, облечен во униформа на полицаец, Бреивик ладнокрвно извршил масакр врз 84 деца на возраст од 14 до 18 години на блискиот остров. Најновите информации од истрагата велат дека убиецот не бил сам. Сведоците тврдат дека имало уште еден вооружен човек на островот облечен како цивил. Норвешката полиција не го потврди ова, но издаде предупредување дека се можни нови напади во земјата. Осомничениот Бреивик бил уаспен во својот дом, во богатото предградие на Осло. Бил регистриран како сопственик на земјоделска ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Норвешката полиција претпоставува дека напаѓачот кој во петокот по експлозијата во центарот на престолнината Осло нападна камп на лабуристичката младина на островот Утеија, имал најмалку еден помагач, пренесува Норвешкото телеграфско биро (NBT) повикувајќи се на државната телевизија HPK. „Младите луѓе со кои контактираа новинарите на HPK во петокот навечер, раскажаа дека имало двајца напаѓачи а не еден, како што се претпоставува“, се пренесува во цитираната информација. Норвешката полиција во моментов се обидува да дознае дали 32-годишниот Андерс Беринг Брејвик, идентификуван како приврзаник на крајната десница и христијански фундаменталист, кој е обвинет за масакрот во кампот на островот Утеија, или имал соучесник или, пак, работел сам. „Ние работиме со жестоко темпо. Неопходно е што поскоро да се дознае дали имало и втор терорист“, изјави за новинарите полицискиот инспектор Еинар Аас. Според очевидци, вториот сторителот не бил облечен во полициска униформа, како Брејвик. Двоен напад кој е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силна експлозија кај зградата на норвешката влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: