Се сеќавате на најпознатиот македонски срцекршач? Погледнете каде е и што работи Даскал денес


Дејан Даскалов познат како Даскал, пејачот кој направи бум на македонската сцена со неколку добри хитови и не остави да се прашуваме каде е и дали пак ќе не изненади. Ние се потрудивме да го пронајдеме и да ги добиеме сите можни одговори кои веруваме дека ќе ги интересира нашите читатели а посебно читателки… Каде е денес Дејан Даскалов? Што работи моментално? Денес работам како Спец. Д-р интервентен Радиолог на Клиника за Радиологија – Скопје. Си ја сакам својата работа и премногу ме исполнува, да не кажам ме преполнува, бидејки преголем обем на работа имаме хехехе. Дали музиката сеуште претставува нешто што те исполнува? Музиката дури дишам ќе биде дел од мене, не би можел да замислам ниту еден ден без музика во сите облици. Таа е дел од мојот живот, само таа знае да ме рлаксира, развесели, замисли па дури и да ме однесе во минати моменти од животот на кои радо се присеќам. Како нас така и повеќето читатели не копка прашањето дали Даскал би се вратил повторно на македонската сцена и би напраил бум со некој ...
| | веќе видена | слични

Во неделата на 28-ми јануари во Македонскиот Народен Театар пред голем број на пријатели, соработници и фанови “Trio Gentlemen” ја промовираа својата нова песна “Немој веќе да ме чекаш”, како и новиот видео спот во продукција на “Дел Рио Филмс”. Екипа на музичкиот портал Музика24 беше дел од оваа голема гламурозна промоција, каде поразговаравме со дел од членовите на ова познато македонско трио. Што открија и кажаа пред микрофонот на Музика24, прочитајте во продолжение. Музика24: Ексклузивно за читателите на Специјализираниот македонски музички портал Музика24, кажете ни како сте задоволни од новиот музички проект? Дали е тоа тоа што Вие го очекувавте? Trio Gentlemen : И овој нов проект, по втор пат, го работиме со иста продукција. Презадоволни сме од нив “Дел Рио Филмс” и од режисерот Александар Николовски, Песната е прекрасна како што и знае да направи Г-нот Копров. Така да се надеваме на добри впечатоци и на добар збор за видео спотот и песната. Музика24: Која беше екипата со која што го реализиравте ...
| | веќе видена | слични

Интервју со Некст Тајм: Менаџерите се збогатија на наш грб, а ние ќар не видовме! Талентирани, професионални и иновативни. Секогаш насмеани, позитивни и спремни за предизвик. На музичката сцена во буквална смисла на зборот пораснаа и иако се релативно млади, имаат богата и долга музичка биографија. Од освоени први места на фестивали, преку голем број на хитови и видеа кои се едни од најгледаните на Јутјуб, па се до учество на избор за песна на Евровизија. Се викаат Стефан и Мартин Филиповски, близнаци се, а јавноста ги распознава под името Некст Тајм. Последно нешто што објавија беше маестралната преработка на темата “Слушам кај шумат шумите”, а наскоро ќе ја изненадат публиката и со нов албум на кој работат во моментов. Во интервјуото за Скопје Инфо момците освен што ги открија идните професионални планови, отворено зборуваа и за нивниот однос со поранешниот менаџер Боки 13 со кого требаше да го освојуваат српскиот пазар,девојките, грешките кои ги направиле во животот, но и поуките што ги извлекле од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во изминативе 15 и повеќе години, колку што е на македонската музичка сцена, во најинтимното катче, домот, ниту еднаш досега не примила луѓе од новинарската фела. Затоа се чувствуваме поласкани што сме првите вакви гости во нејзиниот дом, во кој владее позитивна енергија и е облагороден со многу книги и уметнички дела од земјите од светот во кои пропатувала. Прво вкусно кафе, убав и енергичен муабет, а потоа снимање... Така пречекува познатата македонска пејачка Дани Димитровска, која по кусо затишје станува повторно актуелна со новиот албум насловен „Град за љубов“, дело во кое потполно ја отвара душата и мислата Новиот албум „Град за љубов“, за разлика од претходните кокетира не само со рок звукот, туку и со џезот. Веројатно тоа е звук кој прилега на внатрешното менување: емотивно, духовно... Албумот како што вели таа е инспириран од секојдневието во Скопје, во последниве три години. Тоа се емотивни песни, создадени од Вистината. „Преку нив се доживувам себе, се надевам и луѓето ќе го доживеат истото ...
| | веќе видена | слични

Верувале или не, македонската музичка сцена се повеќе и повеќе на овој или оној начин се активира и се создаваат нови песни, нови хитови, но и преработки и пародии на веќе познатите македонски, но и светски познати песни. Претпоставуваме дека досега имате слушнато за “Солза и смеа” од Битола, како и музичкото студио “Гимел” од каде досега има промовирано и излезено голем број на македонски познати хитови. Токму тие, без некој посебен повод, причина се собраа и го направија она што денес, а веруваме и следните денови и период ќе биде актуелно на социјалните мрежи, ќе се споделува на Фејсбук, Твитер… Станува збор за одличната пародија која што тие заедно ја снимија за познатата песна “New Rules” од светски популарната Dua Lipa. Овој пат, тие снимија песна која што е монтирана на оргиналниот видео спот, но сето тоа е толку интересно, впечатливо, комично… што едноставно никој од вас не би останал рамнодушен. Екипата на Специјализираниот македонски музички портал Музика24 веднаш по излегувањето на македонската ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 240 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 267 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 131 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 129 | | | веќе видена

Вкусна закуска која ќе ја обожавате! 1 леб 2 средни пиперки 10 кисели краставички 1 конзерва туна во парчиња 2-3 лажици сенф сол бибер рузмарин маслиново масло ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се сеќавате на најпознатиот македонски срцекршач? Погледнете каде е и што работи Даскал денес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: