Диего Симеоне: “Торес може да се врати во Атлетико“


3 копии

Диего Пабло Симеоне, тренерот на Атлетико Мадрид прозборе за моменталната ситуација во клубот и потенцијалните засилувања за наредната сезона, вклучувајки го Фернандо Торес – фудбалер кој аргентинецот [Симеоне] го познава многу добро, а своевремено беа и соиграчи. На темата Фернандо Торес, Симеоне изјави: “Фернандо моментално настапува за друг клуб. Треба да почекаме сезоната да заврши и да одлучиме кој фудбалер го сакаме во нашиот тим. Торес ја познава клубската историја, има играно тука и не мора да се зборува за неговите квалитети. Ние бевме соиграчи. Знам колку значаен за клубот може да биде.“ Кога беше запрашан за иднината на Радамел Фалко, аргетинскиот менаџер одговори: “Јас не сум Фалкао а не сум ни негов агент. Јас сум тренер на клубот и имам огромна почит кон него, бидејки ми даде толку многу прво во Ривер Плата, а сега и во Атлетико. Секогаш го дава максимумот, а таквите фудбалери најмногу ги почитувам. Но секој сам си ги носи одлуките за својата иднина. Секој човек е различен и единствено што ни ...
| | веќе видена | слични

Лондонските „сини“ сакаат на тимот од Мадрид да им го вратат некогашното дете од клубот, Фернандо Торез, а притоа да доплатат до конечната сума од 50 милиони фунти колку што од Атлетико бараат за Колумбискиот напаѓач, Радамел Фалкао. Еворпскиот првак пронајде одличен модус со кој ќе го задоволат раководството на Алтетико и се надеваат дека оваа комбинација ќе им донесе успех. Затоа што доколку дојде трансфер, поточно ако си замине Фалкао, веднаш ќе имаат негова замена. А како што е веќе познато, Торез со голем успех настапуваше во редовите на „црвено-белите“ од Мадрид и се очекува многу брзо да се вклопи во тимот. Останува да се види дали првите луѓе на Атлетико ќе загризат на мамецот кој им го понудија од Челзи или можеби ќе ја разгледаат понудата која ја очекуваат да дојде од лутиот градски ривал Реал.
| | веќе видена | слични

Во последниве денови, шпанските медиуми често ја споменуваат размената на играчи меѓу лондонски Челзи и Атлетико Мадрид, во кој главната улога би ја имале напаѓачите Радамел Фалкао и Фернандо Торес.Челзи веќе подолго време се во потрага по колумбискиот напаѓач Радамел Фалкао но Атлетико досега ги одбиваше сите понуди за овој фантастичен напаѓач, но сега ‘Сините’ имаат нов предлог. Во замена за Фалкао, Челзи го нуди Фернандо Торес, поранешен играч на тимот од Мадрид.Таквата размена може да предизвика интерес кај тренерот од Атлетико Диего Симеоне, кој неодамна изјави дека би сакал да види Торес повторно на Висенте Калдерон веќе следната сезона. Раководството на Челзи, наводно, веднаш отиде во акција, и се надеваат дека ќе го убедат Атлетико да се согласи на оваа размена, со некоја екстра доплата од страна на лондонскиот тим.Торес потекнува од Атлетико Мадрид, а дресот на првиот тим го носеше од 2001 година до 2007 година. За Атлетико има одиграно 214 натпревари, и постигнато 82 голови.
| | веќе видена | слични

Колумбискиот „тигар“, Радамел Фалкао ги демонстрираше своите мајстории и на квалификацискиот меч со Боливија, а во еден момент, слично на Лионел Меси, од противниците направи „мајмуни“ со еден дриблинг.
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Диего Симеоне: “Торес може да се врати во Атлетико“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: