Британската влада двојно го зголеми бројот на војници во Авганистан

Британската влада планира да го удвои бројот на своите војници во Авганистан, откако американскиот претседател Доналд Трамп побара засилување, со цел да се помогне во борбата со лошата безбедносна ситуација во таа земја. Британската влада планира да го удвои бројот на своите војници во Авганистан, откако американскиот претседател Доналд Трамп побара засилување, со цел да се помогне во борбата со лошата безбедносна ситуација во таа земја. Британската премиерка Тереза Меј најави дека владата ќе испрати дополнителни 440 војници, што значи дека Британија ќе има вкупно 1100 војници во таа земја, кои им помагаат на авганистанските колеги во борбата против ИД. Дополнителните 440 војници ќе учествуваат во мисија- обука која ја предводи НАТО, под името „Одлучна поддршка“, за да ги обучат авганистанските војници и да им помогнат. Нивата база ќе биде во Кабул и тие нема да имаат „борбена улога“. Британските војници ги прекинаа борбените опреации во 2014 година.
| | веќе видена | слични

Борбата за надмоќ околу модалитетите за излез на Велика Британија од ЕУ повторно е целосно распламтена. Барањата за втор референдум се сѐ погласни, пишува Дојче веле . Британската политика сѐ повеќе се заглавува во борбата околу модалитетите на напуштање на Европскта унија. Како тврдокорните застапници на Брегзит така и проевропските пратеници тврдат дека го знаат најдобриот пат за излез од Унијата. Второ гласање за Брегзит како излез? Во дискусијата сега се вклучи поранешниот британски премиер Тони Блер. Тој во втор референдум за Брегзит го гледа единствениот излез од заплетканата внатрешно-политичка ситуација. Сегашната политичка ситуација е „тотален хаос” и може да се реши само со втор референдум за излез на Велика Британија од ЕУ, рече Блер во интервју за новинската агенција Франс Прес. Тој истакна дека сочувствува со конзервативната премиерка Тереза Меј. Таа е на функцијата во западната политика за која најмалку може да ѝ се завидува, рече Блер. Стратегијата на Меј да се стреми кон блиски врски со ЕУ по ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Британската влада го преживеа обидот на конзервативните пратеници, наклонети на ЕУ, да ја смени својата трговска стратегија по Брегзит. Пратениците бараа Британија да се приклучи на царинската унија, ако не постигне договор за слободна трговија со ЕУ. За ставот на британската влада, која тврди дека членството во царинската унија ќе спречи да се постигнат меѓународни трговски договори, гласаа 307 пратеници, додека 301 пратеник беше против.
| | веќе видена | слични
3 копии

Британскиот референдум за членство во ЕУ беше легално демократско изјаснување, изјави денеска портпаролот на британската премиерка Тереза меј, откако официјално регистрирана група на приврзаници на Брегзит беше казнета за нарушување на финансиските правила на кампањата. Британската група, која официјално агитираше во корист на Брегзит – Vote Leave (Гласајте за напуштање), е казнета со 61.000 фунти (80.843 долари) за прекршување на изборниот закон, соопшти денеска Изборната комисија. – Ние јасно велиме дека тоа беше легитимно демократско изјаснување, при што општеството го изрази своето мислење и тоа е она за што ние работиме, изјави портпаролот на Меј пред новинари во Лондон, јави БТА. Изборната комисија изврши темелна истрага на трошоците и кампањите спроведени од Воут Лив (Vote Leave) и БиЛив (BeLeave) – друга група за поддршка на Брегзит на референдумот за членството на Велика Британија во ЕУ во јуни 2016 година, и „најде значителни докази дека двете групи работат по заеднички план, не ја откриваат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската комисија денеска соопшти дека „со дпбра волја“ ќе ги продолжи преговоирте со Велика Британија за нејзиното напуштање на ЕУ и покрај сознанијата за нерегуларност во текот на кампањата за референдумот за Брегзит. - Немаме коментар. Ние не бевме вклучени во кампањата. Состојбата е довопно сложена за да даваме и наши оценки, изјави портпарол на Еврокомисијата. Тој нагласи дека за неделава се превидени нови разховори меѓу ЕУ и Лондон за договорот за Брегзит. - Продолжуваме да учествуваме во преговорите со добра волја и со желба да најдеме решение. Извршивме оценка на т.н. Бела книга (за плановите за Брегзитот) што ја промовираше британската Влада, изјави портпаролот. Британската група „Гласајте за напуштање“, која на реферемндумот во јуни 2016 година официјално агитираше во корист на Брегзитот, е казнета со 61.000 фунти (80.843 долари) за прекршување на изборниот закон. Британската Изборна комисија соопшти дека групата го надминала лимитот за расходи за околу 565.000 евра и дека документите за случајот ...
| | веќе видена | слични

Британската група, која официјално агитираше во корист на Брегзит – Vote Leave (Гласајте за напуштање), е казнета со 61.000 фунти (80.843 долари) за прекршување на изборниот закон, соопшти денеска Изборната комисија. Изборната комисија изврши темелна истрага на трошоците и кампањите спроведени од Воут Лив (Vote Leave) и БиЛив (BeLeave) – друга група за поддршка на Брегзит на референдумот за членството на Велика Британија во ЕУ во јуни 2016 година, и „најде значителни докази дека двете групи работат по заеднички план, не ја откриваат нивната заедничка работа и не ги почитуваат законските ограничувања за трошење на средства (во кампањата)“. Воут Лив (Vote Leave) го надминала лимитот за расходи со околу 565.000 евра, информира Комисијата и додаде дека веќе ги предала документите на полицијата. – Од самиот почеток на истрагата Vote Leave одби да соработува, ги отфрли барањата за средба со нејзини претставници и бевме принудени да ги употребиме нашите законски овластувања за да ја натераме да поднесе докази. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Нема да има втор рефрендум за Брегзит, изјави денеска портпаролот на британската премиерка Тереза Меј. – Британскиот народ гласаше да ја напушти Европската Унија. Нема да има втор референдум…под кои и да се околности, изјави портпаролот. – На 6 јули британската Влада постигна договор за позицијата за преговори за иднисте односи на Обединетото кралство и ЕУ после Брегзит, изјави Тереза Меј. Министрите го поддржаа планот за создавање зона на слободна трговија за индустриската и земјоделската стока со ЕУ, врз основа на заеднички правилник, како и „комбинирана царинска територија“, пренесе Би-Би-Си. с
| | веќе видена | слични

Втор референдум за Брегзит нема да има, изјави денеска портпаролот на британската премиерка Тереза Меј, повторувајќи го нејзиното уверување дека нејзиниот план за напуштање на Европската унија е единствен начин да се постигне договорот кој ги исполнува владините цели. „Британскиот народ гласаше за напуштање на Европската унија. Нема да има втор референдум...под било кои околности“ – изјави портпаролот пред новинарите, а пренесе „Ројтерс“. Британската влада на 6 јули постигна договор за позициите за преговорите за идниот статус на Обединетото Кралство и Европската унија после Брегзит, изјави премиерката Тереза Меј. Министрите го поддржа планот за создавање на слободна зона за трговија за индустриската и прехранбената роба со ЕУ, на основна на заедничкиот правилник, како и “комбинирана царинска територија“, пренесе „БиБиСи“.
| | веќе видена | слични

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британската влада двојно го зголеми бројот на војници во Авганистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: