Домот за деца без родители 11 Октомври ќе добие спортска сала

2 копии

Домот за деца без родители и родителска грижа 11 Октомври ќе добие спортска сала. Изградбата ја најавија Општина Центар во соработка со Владата на Република Македонија преку Агенцијата за млади и спорт. Изградбата на салата, која ќе чини околу 600 илјади евра, треба да почне по завршувањето на летните одмори. Салата треба да биде готова за една година. - Општина Центар континуирано помага во реализација на сите активности на Домот за деца без родители и родителска грижа 11 Октомври, кој е на нејзина територија. Овојпат сакаме да најавиме дека општината ги изготви плановите за изградба на салата во Владата, преку Агенцијата за млади и спорт. Нејзиниот почеток е планиран за по годишните одмори, на почетокот на есента. За неполна година ќе биде завршена. На ваков начин ќе се создадат услови овие деца ќе имаат можност за рекреација и спорт во нивната близина, рече градоначалникот на општина Центар Владимир Тодоровиќ. Тој додаде дека не се исклучува да се размисли за евентуално вработување млади луѓе кои имале ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градоначалникот на Општина Центар Владимир Тодоровиќ и Министерот за труд и социјална политика Спиро Ристевски, вчера ги посетија децата од Домот за деца без родители и родителска грижа 11 Октомври . По тој повод, најмладите од Домот приредија богата приредба исполнета со многу танц и рецитали, кои кај присутните изнудија искрено воодушевување и громогласен аплауз. На средбата Градоначалникот Тодоровиќ уште еднаш ја најави изградбата на новата спортска сала во дворот на овој Дом, проект кој ќе се реализира во соработка со Агенцијата за млади и спорт. При посетата, Градоначалникот на Општина Центар најави продолжување на десетгодишната традиција на поддршка на штитениците по 18-тата година, преку склучување на договори за нивно вработување во ТИНЕКС. Во знак на благодарност, за досегашната поддршка што им ја дава Градоначалникот Тодоровиќ, децата од Домот 11 Октомври му доделија Благодарница за успешната соработка.
| | веќе видена | слични

Изградбата се планира да започне претстојната есен и да трае неполна година. Покрај градоначалникот Тодоровиќ во посета беше и министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски и претставници од Агенцијата за млади и спорт кои со претстава и песна беа пречекани од децата Штитениците од домот 11 Октомврии ќе добијат спортска сала за која ќе бидат одвоени околу 600 илјади евра. Изградбата се планира да започне претстојната есен и да трае неполна година а проектот ќе го реализира Владата во соработка со општина Центар преку Агенцијата за млади и спорт. Тоа вчера го соопшти градоначалникот на општина Центар Владимир Тодоровиќ, кој беше во посета на домот за деца 11 Октомври. -Општина Центар континуирано помага во реализација на сите активности на Домот за деца без родители и родителска грижа 11 Октомври, кој е на нејзина територија. Овој пат сакаме да најавиме дека општината ги изготви плановите за изградба на салата во Владата, преку Агенцијата за млади и спорт. Нејзиниот почеток е планиран за по ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од половина година пред да започне изградбата на замислената спортска сала во рамки на Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“ во Скопје, Општина Центар, Владата и Агенцијата за млади и спорт се пофалија со проектот. Според најавите, изградбата на салата ќе чини околу 600.000 евра, треба да почне во почетокот на есента и да биде готова за една година.
| | веќе видена | слични

- Општина Центар континуирано помага во реализација на сите активности на Домот за деца без родители и родителска грижа 11 Октомври, кој е на нејзина територија. Овојпат сакаме да најавиме дека општината ги изготви плановите за изградба на салата во Владата, преку Агенцијата за млади и спорт. Нејзиниот почеток е планиран за по годишните одмори, на почетокот на есента. За неполна година ќе биде завршена. На ваков начин ќе се создадат услови овие деца ќе имаат можност за рекреација и спорт во нивната близина, рече градоначалникот на општина Центар Владимир Тодоровиќ. Тој додаде дека не се исклучува да се размисли за евентуално вработување млади луѓе кои имале статус на деца без родители и родителска грижа во општината Спортската сала треба да биде готова за една година.
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 407 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 252 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 355 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Домот за деца без родители 11 Октомври ќе добие спортска сала

Од:
До кого (е-маил):
Порака: