Извештајот за извршувањето на Буџетот за првиот квартал се усвои “на мускули“

03.05.2018 Со натегања и дообјаснувања беше усвоен извештајот за финансиското работење на Општина Кочани за првите три месеци од оваа година. Отчетот за извршувањето на буџетот за првиот квартал одвај доби доволен број гласови “за“ од присутните советници на 10. седница на Советот на Општината. Веднаш по образложението од административната служба за собирањето и располагањето со финансиските средства, од опозицијата излегоа со критика за начинот на кој се полнела буџетската сметка, при што освен за наплатата од данокот на имот за физичките и правните лица која изнесува околу 15 отсто, имаше забелешки и за прибирањето на парите од данокот на промет на недвижен имот и од комуналии.
| | веќе видена | слични

09.05.2018 Тимот по роботика од Кочани кој патуваше на меѓународниот натпревар во Детроит, се врати дома со огромeн успех. Не само поради солидниот пласман меѓу најдобрите екипи од целиот свет и искуството што го стекнаа таму, туку и поради согласноста конечно и во Макеоднија да се формира лига за роботика, во која ќе се вклучат нашите училишта. Градоначалникот Илијев ги прими учениците и нивните ментори, кои детално го запознаа со учеството на натпреварот во Америка, но и за импресиите и новините што ги осознале таму. Тој им честиташе на успехот и рече дека Општина Кочани и понатаму ќе дава поддршка за реализирање на идеите за формирање на лигата, за која интерес покажале четири училишта од нашата општина.
| | веќе видена | слични

09.05.2018 Општина Кочани и ЕУ-инфо точката и годинава го одбележаа 9 Мај, Денот на Европската Унија. Преку традиционални јадења и обележја карактеристични за државата што ја претставуваат, учениците од основните и средните училишта од Кочани ги претставија земјите членки на ЕУ. Штандовите на сите училишта беа доста креативни и учениците автентично ги претставија државите Холандија, Германија, Чешка, Бугарија, Ирска, Полска и Финска. Штандовите ги посети и евроамбасадорот во Република Македонија, Самуел Жбогар и градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев.
| | веќе видена | слични

09.05.2018 Европската Унија останува посветена во давањето поддршка на локалните заедници во Македoнија за реализирање на нивните проекти што треба да овозможат унапредување на стандардот на граѓаните. Одбележувањето на 9 Мај - Денот на Европа е важен историски датум за сите граѓани на европскиот контиент и пошироко, за што организирањето свеченост по тој повод е за поздравување. Ова меѓу другото го исдтакна евроамбасадорот Самуел Жбогар при неговиот престој во Кочани, при што во Локалната самоуправа имаше и работна средба со градоначалникот Николчо Илијев.
| | веќе видена | слични

Од оваа година и Македонија ќе може да формира сопствена лига за училишните тимови по роботика. Таквото признание доаѓа по успехот што го постигнаа учениците од тимот по роботика од Кочани на меѓународниот натпревар што се одржа во Детроит, САД, каде беа меѓу триесетте најдобри екипи.– На натпреварот во Америка се пласиравме во првата четвртина, односно од вкупно 107 тимови од целиот свет, ние го освоивме 23 место. Тоа е огромен успех, особено затоашто тоа го постигнавме за само една година од нашето работење. Сепак, многу поголем успех за нас е што успеавме да го потпишеме договорот и да ја добиеме лиценцата за формирање лига по роботика во Македонија, наместо да настапуваме под имињата на други држави, рече Гордан Анастасов, ментор на тимот по роботика од Кочани.Четири училишта од Кочани веќе се пријавиле да се вклучат во лигата по роботика на Македонија, за што градоначалникот Николчо Илијев вети дека општината ќе даде целосна поддршка.Бидејќи нашата држава досега немаше своја лига, кочанските ученици ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Општина Кочани и ЕУ-инфо точката се вклучија во одбележувањето на 9 Мај, Денот на Европа. Централниот настан се одржа на Летната сцена на Центарот за култура „Бели мугри“, каде ученици од основните и средните училишта претставија седум земји членки на Унијата: Холандија, Германија, Чешка, Бугарија, Ирска, Полска и Финска. На манифестацијата присуствуваше и евроамбасадорот Самуел Жбогар, кој претходно имаше и работна средба со градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев. - Ова е моја прва посета на општина Кочани и им благодарам на учениците што се вклучуваат во одбележувањето на овој ден што е важен за историјата на ЕУ. Го ценам и пристапот на локалната власт за нејзината ориентираност кон проекти кои ќе дадат конкретни резултати во интерес на граѓаните од вашата општина, а за што ја има сета наша поддршка, истакна амбасдадорот Жбогар. Во културно-уметничкиот дел на програмата настапија хорот на ОУ „Свети Кирил и Методиј“ и училишни ритмички состави, како и рок-групата „Шекспир“. Дел од програмата беше и ...
| | веќе видена | слични

07.05.2018 Деловната соработка меѓу Македонија и Холандија се повеќе се проширува и зајакнува, при што холандските партнери во соработка со домашните фирми инвестираат кај нас. Овде е вклучена и општина Кочани каде во различни производни дејности покрај сопствен капитал, се ангажирани и наши работници. Ова беа дел од констатациите што произлегоа од работната средба на амбасадорот на Кралството Холандија, Воутер Пломп со градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев. Солидните услови за работа и инвестирање што постојат во нашата општина, овозможија неколку холандски фирми да инвестираат и сопствен капитал, а така ќе продолжат и во иднина.
| | веќе видена | слични
2 копии

За неполни шест месеци Општина Кочани вратила долгови во висина од 53 милиони денари, со што задолженоста е намалена за околу две-третини. Раздолжувањето е постигнато со рационално и економично работење, што ќе овозможи брзо растоварување на буџетската сметка, беше речено на прес-конференцијата што ја организираше градоначалникот Николчо Илијев. – На 25 октомври минатата година наследивме долг од 49 милиони денари, а во меѓувреме пристигнаа нови фактури за уште 27 милиони денари. До 30 април годинава вкупниот долг го сведовме на 23 милиони денари, а притоа редовно ги подмируваме и тековните обврски. Скративме на непродуктивните трошоци, а со новите рестриктивни политики во наредниот период очекуваме целосно раздолжување на Општината, рече градоначалникот Илијев. За појасно претставување пред јавноста, во табеларен преглед, Општина Кочани ги прикажа подмирените обврски од октомври 2017 до март 2018 година, како и достасаните и платените обврски до почетокот на април. – Благодарение на транспарентноста во ...
| | веќе видена | слични

03.05.2018 Политичките партии се уште не можат да се надминат и да излезат од своите ровови, особено кога станува збор за интересите на граѓаните, за што пример е усвојувањето на кварталниот извештај за извршувањето на буџетот. Ова, на прес-конференцијата што се одржа веднаш по завршувањето на 10. седница на Советот на Општината, го потенцираше градоначалникот Илијев. - За жал и овојпат се покажа дека дел од советниците се овде не да ги решаваат проблемите на граѓаните, туку за свои лични цели, а кои се тие цели, самите знаат.
| | веќе видена | слични

Останато

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја", рече шефицата на ...
сите 572 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 329 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Извештајот за извршувањето на Буџетот за првиот квартал се усвои “на мускули“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: