Путин е познат по оригиналните изненадувања: Со својот подарок го воодушевил израелскиот премиер

2 копии

Претседателот на Русија, Владимир Путин на премиерот на Изреал, Бењамин Нетанијаху му ги подарил оригиналните писма на Оскар Шиндлер, кои овој Германец, заслужен за спасување на над 1000 Евреи за време на Втората светска војна, ѝ ги испратил на својата сопруга, изјавила претставничката на израелската влада Ана Џонатан Лојс. Претседателот на Русија, Владимир Путин на премиерот на Изреал, Бењамин Нетанијаху му ги подарил оригиналните писма на Оскар Шиндлер, кои овој Германец, заслужен за спасување на над 1000 Евреи за време на Втората светска војна, ѝ ги испратил на својата сопруга, изјавила претставничката на израелската влада Ана Џонатан Лојс.Подарокот на Путин го трогнал Нетанијаху, имајќи в предвид дека ги добил на Денот кога се одбележува сеќавање на жртвите на холокаустот на 27. јануари.Израелскиот премиер планира овие писма да ги даде во музјеот Јад Вашем.
| | веќе видена | слични

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денес изјави дека Израел „тежнее кон мир“, но истовремено додаде дека на никого не му препорачува да го тестира Израел. Бенјамин Нетанјаху ова го изјави на самата граница со Сирија, на окупираната Голанска висорамнина каде што беше со членовите на потесниот состав на неговата влада задолжени за безбедноста. Истовремено, тројца високи либански функционери ги обвинија Израелците дека ја загрозуваат стабилноста во пограничниот регион помеѓу двете земји, додека тензиите во регионот растат. Претседателот на Либан, Мишел Аун, премиерот Саад Ал-Харири и претседателот на Парламентот Набих Бери се сложија заедно Израел да биде спречен во изградбата на пограничниот ѕид на либанска територија и да ги загрози наоѓалиштата на нафта и гас во спорните води на Средоземното море. Тие се сретнале да ги разгледаат израелските закани по безбедноста на државата кои што ги сметаат за директни, наведено е во соопштението од претседателскиот кабинет. Министерот за одбрана на Израел, Авигдор ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Обама депортираше два милиони мигранти, а никој ништо не рече, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој нагласи дека Џорџ Сорос организира кампања против израелскиот план за депортација на африкански мигранти. Нетанјаху го обвини унгарскиот милијардер со еврејско потекло за организирање кампања против израелскиот план за депортација на илјада африкански мигранти. „Џорџ Сорос финансира протести. Обама депортираше два милиони мигранти, а никој ништо не рече“, изјави Нетанјаху на седница на владата, пренесе израелски „Хаарец“. Тоа е одговор на изјавата на министерот Офир Акунис, кој рекол дека неодамнешните протести ги организирале екстремни левичари со финансиска поддршка од европските земји.
| | веќе видена | слични
2 копии

Израелските власти денеска почнаа да издаваат известувања за депортирање илјадници африкански мигранти.Во писмата се наведува дека имаат рок од 60 дена да ја прифатат понудата да ја напуштат земјата и да заминат во неименувана африканска држава, за што ќе добијат 3.500 долари и авионски билет. Тие кои на 1 април нема да заминат ќе бидат задржани на неодредено време.
| | веќе видена | слични

Израелскиот премиер Бењамин Нетанјаху и неговиот хрватски колега Андреј Пленковиќ постигнаа договор за тоа Хрватска од Израел да купи борбени авиони „Ф-16“. Хрватска ги разгледуваше плановите за купување израелски авиони за да ја унапреди својата флота, која се состои од застарените советски „мигови“. Вредноста на договорот изнесува 500 милиони долари. Продажбата на „Ф-16“ на Хрватска е во согласност со условите на конкурсот, а двајцата премиери се согласија да ја прошират соработката во подрачјето на економијата, безбедноста, водостопанството, земјоделството, културата и науката - објавија весниците „Ерусалим пост“ и „Тајмс оф Израел“.Во „Ерусалим пост“ се напоменува дека победникот на конкурсот би требало да се знае до крајот на годинава, но по ваквата изјава од канцеларијата на израелскиот премиер јасно е кој е фаворитот за испорака на авиони за потребите на хрватското воено воздухопловство, пренесе „Индекс“.На меѓународниот конкурс на Министерството за одбрана на Хрватска беа поднесени четири понуди од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 455 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 357 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 132 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин е познат по оригиналните изненадувања: Со својот подарок го воодушевил израелскиот премиер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: