Општина: Вмро ја замајува јавноста со банални пресови

ОК на ВМРО ДПМНЕ Охрид веќе подолго време ја замајува јавноста преку банални пресови во кои изнесува многу невистини и изместени ставови, возвратија од општина Охрид. -Што се однесува до грижата за образованието во Охрид, воопшто не се точни тврдењата дека локалната и централната власт не водат сметка. Баш напротив, во изминатиов период од кога на локална власт е СДСМ беа зголемени блок дотациите а во однос на посочените невистини, ги информираме граѓаните дека токму во текот на декември 2017 беа пренесени 1.340.000 денари за опрема на наставни современи средства и помагала токму за поткровјето на Гимназијата. Ова можеби ДПМНЕ не го знае или го знае, а не сака да го спомене, но важно е дека учениците токму во Гимназијата од второто полугодие веќе ги користат кабинетите на поткровјето кои се комплетно уредени со најсовремени наставни средства и инвентар. Без никаква помпа и фалба од страна градоначалникот Стојаноски, но и нашите пратеници кои целосно се посветени на подобрување на условите за работа во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Љупчо Таневски, сопственик на охридскиот портал „Охрид 1“, во интервју за „Макфакс“ зборува за парите што Општина Охрид му ги префрлала за медиумски услуги. Иако Општина Охрид во листата испратена до „Макфакс“ вели дека годинава не ги плаќале фирмите во сопственост на Таневски, тој тврди дека му префрлиле 430.481 денар. Таневски потврдува дека градоначалниците си ја купувале медиумската наклонетост, вели дека се однесувале по правилото – кој те плаќа, тој те има и дека не само нему туку и на сите други сопственици на медиуми им било јасно дека се работи за корупција што е озаконета. На ист принцип функционирале не само со градоначалниците туку и со директорите во јавните претпријатија и другите државни институции. Таневски во интервјуто ги повикува сопствениците на медиуми кои зеле пари од Општина Охрид јавно да кажат за што им се префрлани парите изминатите години. Убеден е дека сопствениците треба јавно да проговорат, ако ништо повеќе, тогаш како благодарност кон Бакрачески, кој ги спасил од банкрот. Какви ...
| | веќе видена | слични

Триесет фирми поврзани со медиуми се на листата за исплати од Општина Охрид од 2005 година до почетокот на август, годинава, а истовремено ги има и на листата за плаќање од јавното претпријатие „Проаква“. Иако за време на целиот период сметката на Општината е блокирана поради долгови, градоначалниците Александар Петрески, Никола Бакрачески и Јован Стојаноски, за медиумски услуги на локалните медиуми им исплатиле над 26 милиони денари или околу 423.000 евра. Сумата народни пари кои се делеле на медиуми значително ја зголемуваат јавните претпријатија кои по пример на градоначалниците, плаќале за да ги има во медиумите. Општината и јавните претпријатија делеле пари и во ек на најголемата борба против јавни пари во медиумите што неколку години ја води Здружението на новинари на Македонија. „Макфакс“ ја доби листата медиуми кои ги плаќала Општината. Покрај „ТВМ“, телевизијата која добила речиси половина од парите одвоени за медиумите односно 12,7 милиони денари или околу 206 илјади евра, на листата се и „Нимо 07“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во насока на правилно и соодветно информирање на јавноста, должни сме да посочиме на неколку невистини и недоследности искажани на прес конференцијата на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Охрид, реагираат од општина Охрид. – ОК на ВМРО ДПМНЕ Охрид веќе подолго време ја замајува јавноста преку банални пресови во кои изнесува многу невистини и изместени ставови. Што се однесува до грижата за образованието во Охрид, воопшто не се точни тврдењата дека локалната и централната власт не водат сметка. Баш напротив, во изминатиов период од кога на локална власт е СДСМ беа зголемени блок дотациите, а во однос на посочените невистини, ги информираме граѓаните дека токму во текот на декември 2017 беа пренесени 1.340.000 денари за опрема на наставни современи средства и помагала токму за поткровјето на Гимназијата. Ова можеби ДПМНЕ не го знае или го знае, а не сака да го спомене, но важно е дека учениците токму во Гимназијата од второто полугодие веќе ги користат кабинетите на поткровјето кои се комплетно уредени со најсовремени ...
| | веќе видена | слични

Општина Охрид фрлила 26.044.819 денари или нешто повеќе од 423 000 евра, народни пари, за соработка со медиуми во периодот од блокирањето на сметката во 2005 година заклучно со јули годинава. Се менувале градоначалниците, Александар Петрески, Никола Бакрачески, Јован Стојаноски, но праксата со јавни пари да се финансираат приватни медиуми останувала. Ја продолжил и сегашниот градоначалник Стојаноски и покрај заложбите на оваа Влада да престане купувањето на медиумското внимание. Охрид е рекордер во работење со блокирана сметка, кога се дозволени само трошења за основно функционирање на Општината. Општинската сметка е под постојана блокада од 2005 година поради неисплатени долгови. Сегашниот долг, според градоначалникот Стојаноски, изнесува 1,4 милијарда денари или околу 25 милиони евра. Покрај пари од општинската сметка, народни пари за реклама и промоција редовно одвојувале и јавните претпријатија кои вртоглаво ја креваат сумата што била исплаќана на локалните медиуми. Истите јавни претпријатија со години ...
| | веќе видена | слични

Локалната самоуправа и градоначалникот Стојаноски не се грижат ниту за изнаоѓање форми за поефикасно и поекономично одвивање на образовниот процес, ниту за подобрување на условите во училиштата, обвини портпаролот на охридскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ, Перчо Божиновски. Со измена на развојната програма за активностите на општина Охрид во областа на образованието за 2018 - 2020 година, односно со ребалансот на буџетот се намалуваат средствата кои беа предвидени за реконструкција на кровот на ОСУ „Св.Климент Охридски“, посочи Божиновски. „Како долгогодишен просветен работник вклучен во образовниот процес, пратеничката Жаклина Лазаревска треба да чувствува одговорност за нешто коешто е ветено на колегите и учениците во Гимназијата. Нели заложбите беа токму санација на кровот во ОСУ„Св.Климент Охридски“? Замислете, вкупниот износ на предвидени средства се намалува за 3.500.000,00 денари со што е ставена во прашање реконструкцијата.“ - кажа Божиновски. Од ВМРО ДПМНЕ бараат одговор од градоначалникот зошто сѐ уште ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Општина: Вмро ја замајува јавноста со банални пресови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: