Светот ги поддржува, Македонија неодлучна во однос на санкциите на ОН

Македонија е единствената земја од сите 61 анкетирани во светот кај која популацијата во еднаква мера се спротивставува (38%) и ги поддржува (38%) санкциите на Обединетите нации, што ја прави единствената во светот која е неодлучна по ова прашање со нето скор од 0%. Ова се резултатите од истражувањето на спроведено во 61 земји на вкупно 60.047 испитаници во ноември 2014 година, од страна на истражувачката агенција Брима, членка на WIN-Gallup International и дел од TNS. Светската популација е понаклонета кон поддршка на санкциите на ОН. Од 61 земји во 49 земји побројна е јавноста која е склона да ги поддржува санкциите во однос на делот на јавноста која не е склона да ги поддржува санкциите, во 11 земји поголем е делот од јавноста која не е склона да ги поддржува санкциите во однос на оние кои се склони да ги поддржуваат. Доколку би се спровел референдум на глобално ниво помеѓу повеќето граѓани во светот на ова прашање, врз основа на истражувањето би можело да се предвиди дека оние кои ќе гласаат ЗА санкциите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Светската јавност е понаклонета кон поддршка на санкциите на ОН, покажа четвртата годишна глобална студија за јавното мислење што годинава, осврнувајќи се на легитимноста на процесот на наметнување санкции од страна на Обединетите нации, го спроведе „ВИН/Галуп интернешнел“ ИСТРАЖУВАЊЕ НА „БРИМА ГАЛУП“ Македонија, како што пренесе МИА, е единствената држава каде што делот на јавноста што е склона да ги поддржува санкциите е изедначен со делот на јавноста што не е склона да ги поддржува санкциите. Резултатите од истражувањето покажуваат дека од над 60.000 интервјуирани лица од 61 држава, во 49 земји побројна е јавноста што е склона да ги поддржува санкциите во однос на делот на јавноста што не е склона да ги поддржува санкциите. Во 11 земји поголем е делот од јавноста што не е склона да ги поддржува санкциите во однос на оние што ги поддржуваат. - Македонија е единствената држава каде што делот на јавноста што е склона да ги поддржува санкциите е изедначен со делот на јавноста што не е склона да ги ...
| | веќе видена | слични

Резултатите од истражувањето покажуваат дека од над 60 илјади интервјуирани лица од 61 држава, во 49 земји побројна е јавноста која е склона да ги поддржува санкциите во однос на делот на јавноста која не е склона да ги поддржува санкциите. Во 11 земји поголем е делот од јавноста која не е склона да ги поддржува санкциите во однос на оние кои ги поддржуваат. - Македонија е единствената држава каде делот на јавноста која е склона да ги поддржува санмкциите е изедначен со делот на јавноста која не е склона да ги поддржува санкциите на ОН, стои во извештајот. Во Македонија од 1.204 испитаници, резултатите покажуваат дека е единствена земја од сите 61 анкетирани во светот, кај која популацијата во еднаква мера се спротивставува со 38 проценти и ги поддржува со 38 проценти санкциите на ОН, што ја прави, се посочува, единствена во светот која е неодлучна по ова прашање. Санкциите на ОН најмногу ги поддржуваат во Ерменија, Јужна Кореја, Финска, Австрија, Виетнам, Португалија, Либан, Италија, Украина и Германија. ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното издание на Click Plus не даде одговор на прашањето што доколку референдумот биде успешен, односно дали ...
сите 282 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 87 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светот ги поддржува, Македонија неодлучна во однос на санкциите на ОН

Од:
До кого (е-маил):
Порака: