Светот ги поддржува, Македонија неодлучна во однос на санкциите на ОН

Македонија е единствената земја од сите 61 анкетирани во светот кај која популацијата во еднаква мера се спротивставува (38%) и ги поддржува (38%) санкциите на Обединетите нации, што ја прави единствената во светот која е неодлучна по ова прашање со нето скор од 0%. Ова се резултатите од истражувањето на спроведено во 61 земји на вкупно 60.047 испитаници во ноември 2014 година, од страна на истражувачката агенција Брима, членка на WIN-Gallup International и дел од TNS. Светската популација е понаклонета кон поддршка на санкциите на ОН. Од 61 земји во 49 земји побројна е јавноста која е склона да ги поддржува санкциите во однос на делот на јавноста која не е склона да ги поддржува санкциите, во 11 земји поголем е делот од јавноста која не е склона да ги поддржува санкциите во однос на оние кои се склони да ги поддржуваат. Доколку би се спровел референдум на глобално ниво помеѓу повеќето граѓани во светот на ова прашање, врз основа на истражувањето би можело да се предвиди дека оние кои ќе гласаат ЗА санкциите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Светската јавност е понаклонета кон поддршка на санкциите на ОН, покажа четвртата годишна глобална студија за јавното мислење што годинава, осврнувајќи се на легитимноста на процесот на наметнување санкции од страна на Обединетите нации, го спроведе „ВИН/Галуп интернешнел“ ИСТРАЖУВАЊЕ НА „БРИМА ГАЛУП“ Македонија, како што пренесе МИА, е единствената држава каде што делот на јавноста што е склона да ги поддржува санкциите е изедначен со делот на јавноста што не е склона да ги поддржува санкциите. Резултатите од истражувањето покажуваат дека од над 60.000 интервјуирани лица од 61 држава, во 49 земји побројна е јавноста што е склона да ги поддржува санкциите во однос на делот на јавноста што не е склона да ги поддржува санкциите. Во 11 земји поголем е делот од јавноста што не е склона да ги поддржува санкциите во однос на оние што ги поддржуваат. - Македонија е единствената држава каде што делот на јавноста што е склона да ги поддржува санкциите е изедначен со делот на јавноста што не е склона да ги ...
| | веќе видена | слични

Резултатите од истражувањето покажуваат дека од над 60 илјади интервјуирани лица од 61 држава, во 49 земји побројна е јавноста која е склона да ги поддржува санкциите во однос на делот на јавноста која не е склона да ги поддржува санкциите. Во 11 земји поголем е делот од јавноста која не е склона да ги поддржува санкциите во однос на оние кои ги поддржуваат. - Македонија е единствената држава каде делот на јавноста која е склона да ги поддржува санмкциите е изедначен со делот на јавноста која не е склона да ги поддржува санкциите на ОН, стои во извештајот. Во Македонија од 1.204 испитаници, резултатите покажуваат дека е единствена земја од сите 61 анкетирани во светот, кај која популацијата во еднаква мера се спротивставува со 38 проценти и ги поддржува со 38 проценти санкциите на ОН, што ја прави, се посочува, единствена во светот која е неодлучна по ова прашање. Санкциите на ОН најмногу ги поддржуваат во Ерменија, Јужна Кореја, Финска, Австрија, Виетнам, Португалија, Либан, Италија, Украина и Германија. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светот ги поддржува, Македонија неодлучна во однос на санкциите на ОН

Од:
До кого (е-маил):
Порака: