Денеска е Свети Спиридон Чудотворец, епископ Тримифунтски

Место на раѓањето и на службата на овој славен светител е островот Кипар. Роден е од прости родители, земјоделци, а и самиот беше и остана прост и смирен с ѐ ...
| | веќе видена | слични

Според календаро на МПЦ денес се одбележува споменот на Светиот пророк Даниил и тројцата младенци Ананиј, Азариј и Мисаил. Именден на Даниел, Даниил, Данчо, ...
| | веќе видена | слични

Светите маченици Тирс, Левкиј и Калиник Светите Тирс и Левкиј беа чесни граѓани на Кесарија Витиниска, првиот беше крстен, а вториот огласен христијанин. А ...
| | веќе видена | слични

Според календарот на МПЦ , кој се води по стар стил , 26-ти е 13-ти декември,ден посветен на Светите маченици Евстратиј, Авксентиј, Евгениј, Мардариј и Орест. ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска е Свети Спиридон Чудотворец, епископ Тримифунтски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: