Во немири во Египет над 100 повредени

2 копии

Најмалку сто лица се повредени во судири на вооружени групи со ладно оружје и илјада демонстранти во Египет, кои полицијата беше принудена да ги растера со солзавец. Околу 10.000 демонстранти се обидоа да стигнат до седиштето на воените официјални лица кои се на власт во Египет откако во народен бунт беше соборен од власт поранешниот претседател Хосни Мубарак, пренесе Асошиејтед прес. Во пораст се тензиите меѓу воените власти и активисти кои сакаат тие побргу да ги спроведуваат реформите и да одредат датум за транзиција од воена на цивилна власт. Идентитетот на напаѓачите кои од локалните улички тргнаа во напад кон демонстрантите, сé уште не е познат а за време на судирите се слушаа пукотници. Лекарите соопштија дека околу 140 лица се хоспитализирани со повреди од камења и со други повреди добиени за време на стампедото.
| | веќе видена | слични

Над 230 лица се повредени за време на судирите меѓу про- демократските активисти и приврзаниците на воениот режим во Египет. Насилството се случи во моментот кога над 10 илјади демонстранти се обидоа да маршираат кон министерството за одбрана во Каиро, повторувајќи ги барањата за забрзување на процесот на реформите и демократската транзиција. Се соопштува дека војската употребила димни бомби и друго оружје за растерување на демонстрантите. Маршот се поклопи со 59 годишнината од воениот удар во Египет во кој беше соборена монархијата и на власт дојдоа воените водачи. Воениот совет на чело на Египет е од 11 февруари кога екс претседателот Хосни Мубарак поднесе оставка под притисок на народните демонстрации против неговиот режим.
| | веќе видена | слични

Најмалку стотина лица се повредени во судир на група вооружени лица со ножеви и палки кои ги нападнале илјадниците демонстранти во Египет, откако полицијата фрлала солзавец за да ги растера. Околу 10.000 демонстранти се обиделе да дојдат до седиштето на воениот претставник кој е на власт во Египет откако во народен бунт беше симнат од власт поранешниот претседател Хосни Мубарак. Во пораст на тензиите помеѓу воените власти и активисти кои сакаат брзо спроведување на реформи и да се одреди датум за транзиција од воена во цивилна власт. Демонстрантите извикувале “Доста од воени владетели“ додека се движеле по централниот плоштад Тахрир во Каиро кон военото седиште каде ги пресретнале барикади поставени од полицијата. Идентитетот на групата напаѓачи кои од околните улици тргнале кон демонстрантите уште не е познат , а во текот на судирот се чуле и пукотници. Лекарски претставници соопштиле дека околу 140 лица се хоспитализирани со повреди од камења или се повредени во текот на стампедо.
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 230 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 74 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 127 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 195 | | | веќе видена

Пожар попладнево избувна во близина на караулата Чашка, над селото Кучково, на македонско – косовската граница. Командирот на Бригадата за Противпожарна ...
сите 144 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во немири во Египет над 100 повредени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: