„Спортклуб` за прв пат со пренос на македонски јазик!

Еден од водечките специјализирани спортски канали, „Спортклуб" реши за прв пат да вклучи коментатор од Македонија за натпреварите во Лигата на нации, ново натпреварување на УЕФА преку кое Македонија се надева на пласман на ЕП 2020 година. „Спортклуб" го избра Бранко Илиевски, долгогодишен спортски новинар и коментатор препознатлив со својот глас и коментирање на натпреварите од „Серија А" во времето кога ТВ Телма емитуваше натpревари од оваа лига. „Спортклуб" ги има ТВ правата од настапите на националниот тим во Лигата на нациите и квалификациите за ЕП кои почнуваaт во март, наредната година.
| | веќе видена | слични
4 копии

Со отказ од Националната хрватска телевизија (ХРТ) легендарниот спортски коментатор Драго Чосиќ го плати препродавањето на билетите за финалето на Мундијалот во кој силите ги одмерија Хрватска и Франција. Епилогот од целата ситуација е очекуван, но сите спортски работници на Балканот останаа фрапирани од потегот на Чосиќ кој со својот глас и стил на коментирање си обезбеди место помеѓу легендите. Чосиќ преку ХРТ обезбедил 40 билети и заедно со уште неколку луѓе ги продавал на црно. Цената на билетите за финалето во Москва достигнале и до 20 000 евра. Каналот на Чосиќ и останатите бил откриен уште вечерта во текот на финалето, но ФИФА со помош специјализирани служби ден-два после големата еуфорија го одмотала клопчето. Покрај спортскиот новинар Чосиќ отказ доби уредникот на програмата Јоже Баришиќ и уредникот на технологијата Никола Боначиќ Крешиќ кои биле дел од хрватска телевизиска екипа во Русија.
| | веќе видена | слични

Претходно известуваше „Јутарњи Лист" дека ФИФА покренала истрага откако на црниот пазар се појавиле влезници кои официјално ги добила ЕБУ (Европската бродкастерска унија), а се продавале по цена од 20.000 евра. Најновите информации велат дека Ќосиќ добил отказ и нема право на отпремнина, потврди неговиот адвокат Мате Матиќ. Адвокатот веќе најави дека допрва ќе следува битка пред судот. „Ќе започнеме процес каде што Драго со сите сили ќе се обиде да ја реши целата ситуација. Тој не земал никакви пари и тоа сака да го докаже на суд", рече Матиќ, адвокатот кој за отказот го информирал преку СМС порака. Отказот не подразбира никаква отприемнина, но Матиќ најави борба на суд. Минатата недела во јавноста исплива аферата во која на огласник се најдоа влезници за финалниот натпревар на СП во Русија помеѓу селекциите на Хрватска и Франција.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли, вчера ја заврши дводневната посета на Македонија со охрабрувачки говор пред пратениците во Собранието ...
сите 162 | | | веќе видена

Вчера околку 15 часот и 10 минути на улица „Борис Крајгер“ во Штип, 70 годишна жена В.Т пријавила дка била физички нападната од две малолетни лица кои се ...
сите 358 | | | веќе видена

„Не“ за антиквизација и „не“ за севернизација, туку за големо „да“ за враќање на македонизмот во Македонија“ е концептот на вашата партија. Најавувате обнова ...
сите 207 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден беше невозможно да се дише во Кисела Вода, Лисиче и делови од Аеродром.Никој не знае какви последици ќе остави хаваријата во „Охис“ ...
сите 109 | | | веќе видена

За две години вработените во основното, средното и во високото образование се изборија за трето покачување на платите со кое на нивните сметки за два месеца ќе ...
сите 181 | | | веќе видена

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик изјави дека му е благодарен на францускиот претседател Емануел Макрон за неговата ...
сите 325 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Спортклуб` за прв пат со пренос на македонски јазик!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: