Повеќе вести како оваа (25)


Спортклуб воведе македонски коментатор за натпреварите на Македонија во Лигата на нации, дознава порталот АКО.мк, од свои извори.Прв натпревар со коментар на ...
| | веќе видена | слични

Она што претставуваше проблем за македонската јавност во изминатите години, сега дополнително ќе се продлабочи. Македонските спортски вљубеници веќе неколку години мораат да ги следат натпреварите од најсилните европски шампионати на српски и хрватски јазик, што е вистински проблем. Сепак, тоа сега ќе биде најмала грижа, бидејќи она што треба да претставува светост за една нација и држава, кога станува збор за спортот, а тоа секако е репрезентацијата, исто така ќе ја следиме со коментар на хрватски јазик. Имено, УЕФА ја објави листата на телевизиите кои ги откупиле правата за средбите од квалификациите и главниот турнир за Европското првенство во 2020. година, Светското првенство 2022, како и за Лигата на нациите, а носител на ТВ-правата за Македонија е телевизијата „Спортклуб“, регионалната телевизија специјализирана за спртски натпревари која од 2011. година се емитува и кај нас. „Спортклуб“ ќе биде единственото место каде што ќе можат да се гледаат официјалните репрезентативни натпревари на фудбалската ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот успех на репрезентацијата или домашните клубови вообичаено е причина за радост. Но, во земјава е причина и за гнев, бидејќи настапите на ...
| | веќе видена | слични

Најквалитетните национални шампионати ќе се емитуваат преку странски ТВ-канали на кабелските оператори, Македонски телеком во својата понуда ќе ги има и најголемиот број мечеви од ЛШ и од ЛЕ, а МТВ ќе пренесува по еден меч од овие европски купови Македонските гледачи најверојатно нема да бидат во можност да ги гледаат претстојните мечеви од најквалитетните национални фудбалски првенства, англиската Премиер-лига, германската Бундеслига, шпанската Примера и италијанската Серија А, на домашните телевизиски канали. Телма моментно е во преговори за да продолжи да ги емитува натпреварите од италијанското првенство, па ако не се постигне договор, луѓето од Македонија ќе можат да ги следат мајсториите на Горан Пандев, членот на италијански Наполи, само преку интернет-преноси или со поседување сателитска антена. Останатите шампионати ќе бидат пренесувани преку канали на кабелските оператори, кои во својата понуда ги имаат Спортклуб и Евроспорт. Спортклуб (кој е достапен по принципот плати па гледај) ќе ги дава ...
| | веќе видена | слични

Легендата на македонското спортско новинарство, спортскиот коментатор Златко Калински вчеравечер го одработи последниот телевизиски пренос пред да замине во заслужена пензија. На натпреварот од полуфиналето на Лигата на шампионите меѓу Атлетико Мадрид и Реал Мадрид за последен пат ТВ гледачите на МТВ го слушнаа гласот на Калински во еден од преносите на јавниот сервис во кој работеше повеќе од 40 години. Популарниот Каљо беше омилен меѓу гледачите, спортистите, колегите, а неговиот стил на коментирање со години ги пленеше и воодушевуваше сите оние што го слушаа, а беше репер за оние кои од него учеа и имаа што да научат – помладите колеги, спортски новинари и коментатори. Остави особен белег коментирајќи стотици преноси од атлетските, фудбалските и ракометните натпревари, а заради неговата страст кон работата, специфичниот начин на изразување, акумулираното знаење и љубовта кон професијата со право му припадна епитетот: уникатен спортски поет. нема кој не ги памети неговите заеднички коментари со Дарко ...
| | веќе видена | слични

Утревечер Македонија ја очекува нов, потежок испит, на гостувањето против Словенија во Љубљана, која во првиот меч ремизира со Израел во Хаифа Македонија со ...
| | веќе видена | слични

Она што претставуваше проблем за македонската јавност во изминатите години, сега дополнително ќе се продлабочи. Македонските спортски вљубеници веќе неколку години мораат да ги следат натпреварите од најсилните европски шампионати на српски и хрватски јазик, што е вистински проблем. Сепак, тоа сега ќе биде најмала грижа, бидејќи она што треба да претставува светост за една нација и држава, кога станува збор за спортот, а тоа секако е репрезентацијата, исто така ќе ја следиме со коментар на хрватски јазик. Имено, УЕФА ја објави листата на телевизиите кои ги откупиле правата за средбите од квалификациите и главниот турнир за Европското првенство во 2020. година, Светското првенство 2022, како и за Лигата на нациите, а носител на ТВ-правата за Македонија е телевизијата „Спортклуб“, регионалната телевизија специјализирана за спртски натпревари која од 2011. година се емитува и кај нас. „Спортклуб“ ќе биде единственото место каде што ќе можат да се гледаат официјалните репрезентативни натпревари на фудбалската ...
| | веќе видена | слични

Советот за Радиодифузија ќе ја повлече препораката која им ја даде на кабелските оператори да ја затемнуваат програмата на европските спортски канали Спорт клуб додека одат преносите од Формула 1. Советот за Радиодифузија ќе ја повлече препораката која им ја даде на кабелските оператори да ја затемнуваат програмата на европските спортски канали Спорт клуб додека одат преносите од Формула 1.Таквата препорака првично беше испратена затоа што во Македонија ексклузивни права за Формула имала Македонската радио телевизија.Но,претставниците на каналот Спортклуб од Романија дошле на состанок во Скопје и на советот му го доставиле договорот кој и тие го склучиле со Формула 1 и во кој стои дека и Спортклуб има права за Македонија,со тоа што во договорот со МТВ пишува дека таа е ексклузивен пренесувач со коментар на македонски и албански јазик,а Спортклуб на српски. Советот за радиодифузија заклучи дека и двата договори се валидни и оти и двете куќи имаат право на пренос,а за поклопувањето на правата треба ...
| | веќе видена | слични

Со натпреварот Џенова - Милан од 20:45 и со пренос на Телма стартуваат натпреварите од 14 коло во калчо лигата. Вкупно на програмата на Телма од ова коло 6 директни преноси. Џенова - Милан 20:45 ТВ Интер - Удинезе 20:45 ТВ Наполи - Удинезе 20:45 ТВ ( комбиниран пренос ) Катанија -Каљари 12:30 ТВ Јувентус - Чезена 15:00 ТВ Болоња - Сиена Киево - Аталанта Фиорентина - Рома Парма - Палермо 20:45 ТВ
| | веќе видена | слични

Македонската Телевизија нема да ги пренесува Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг од 9 до 25 февруари, оваа година. Јавниот Сервис не ги откупил телевизиските права за територијата на Македонија од Discovery Communications, компанијата којашто ги има ексклузивните права за Олимписките Игри во периодот од 2018 до 2024 на територијата на Европа. Бидејќи Discovery Communications e сопственик на Eurosport, тоа значи дека преносите и сите содржини од претстојните ЗОИ во Пјонгчанг телевизиските гледачи во Македонија ќе можат да ги следат единствено на овој популарен спортски канал. Дури и да ги обезбедеше делумните ТВ-права врз основа на сублиценцирање, како што тоа го направиле некои државни телевизии низ Европа, МТВ како „локален бродкастер“ немаше да биде ексклузивна во пренесувањето на олимпијадата, туку гледаноста ќе мораше да ја дели со Eurosport. Проблем повеќе за вљубениците во зимските спортови кај нас е тоа што од 1 јануари, Eurosport и воопшто сите ТВ канали на Discovery, веќе не се во програмските ...
| | веќе видена | слични

Македонската Телевизија нема да ги пренесува Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг од 9 до 25 февруари, оваа година. Јавниот Сервис не ги откупил телевизиските права за територијата на Македонија од Discovery Communications, компанијата којашто ги има ексклузивните права за Олимписките Игри во периодот од 2018 до 2024 на територијата на Европа. Бидејќи Discovery Communications e сопственик на Eurosport, тоа значи дека преносите и сите содржини од претстојните ЗОИ во Пјонгчанг телевизиските гледачи во Македонија ќе можат да ги следат единствено на овој популарен спортски канал. Дури и да ги обезбедеше делумните ТВ-права врз основа на сублиценцирање, како што тоа го направиле некои државни телевизии низ Европа, МТВ како „локален бродкастер“ немаше да биде ексклузивна во пренесувањето на олимпијадата, туку гледаноста ќе мораше да ја дели со Eurosport. Проблем повеќе за вљубениците во зимските спортови кај нас е тоа што од 1 јануари, Eurosport и воопшто сите ТВ канали на Discovery, веќе не се во програмските ...
| | веќе видена | слични

Сите корисници на тарифните модели ДаблБум Промо и ТриплБум Промо од вчера можат бесплатно да ги следат каналите на пакетот ХБО и пакетот Ехтра Пакет Плус. Понудата важи за сите корисници кои во промотивниот приод ќе активираат нов или ќе направат обнова на постоечкиот тарифен модел. Корисниците на 2 БумТВ уреди основен пакет, за месечна претплата од 699 денари можат бесплатно да ги следат ХБО и пакетот Ехтра Пакет Плус цели 12 месеци, а корисниците на 3 БумТВ уреди основен пакет за месечна претплата од 799 денари, можат бесплатно да ги следат ХБО и пакетот Ехтра Пакет Плус цели 24 месеци ХБО пакетот ги содржи ТВ-каналите ХБО и ХБО-комеди кои изобилуваат со филмови од сите жанрови, додека пакетот Ехтра Пакет Плус содржи осум ТВ-канали; филмски, спортски и канали за возрасни и тоа: Синестар ТВ, Синестар ТВ Екшн енд Трилер, СпортКлуб 1, СпортКлуб 2, СпортКлуб 3, Дорчел ТВ, Брејзерс ТВ и Хастлер.
| | веќе видена | слични

Сите корисници на тарифните модели ДаблБум Промо и ТриплБум Промо од вчера можат бесплатно да ги следат каналите на пакетот ХБО и пакетот Ехтра Пакет Плус.Понудата важи за сите корисници кои во промотивниот приод ќе активираат нов или ќе направат обнова на постоечкиот тарифен модел.Корисниците на 2 БумТВ уреди основен пакет, за месечна претплата од 699 денари можат бесплатно да ги следат ХБО и пакетот Ехтра Пакет Плус цели 12 месеци, акорисниците на 3 БумТВ уреди основен пакет за месечна претплата од 799 денари, можат бесплатно да ги следат ХБО и пакетот Ехтра Пакет Плус цели 24 месециХБО пакетот ги содржи ТВ-каналите ХБО и ХБО-комеди кои изобилуваат со филмови од сите жанрови, додека пакетот Ехтра Пакет Плус содржи осум ТВ-канали; филмски, спортски и канали за возрасни и тоа: Синестар ТВ, Синестар ТВ Екшн енд Трилер, СпортКлуб 1, СпортКлуб 2, СпортКлуб 3, Дорчел ТВ, Брејзерс ТВ и Хастлер.
| | веќе видена | слични

Легендата на фудбалскиот тим на Чикаго Беарс и воопшто еден од најпознатите живи тренери во американскиот фудбал, Мајк Дитка, кој сега работи како стручен коментатор во ЕСПН, заспа сред емисијата пред почетокот на директниот пренос од натпреварите од НФЛ лигата.
| | веќе видена | слични

Познатиот коментатор на Милан, Тициано Крудели имаше свое комантаторско шоу но овој пат во друштво на познатата навивачка на Наполи, Марика Фрускио. Крудели е познат по лудото коментирање на натпреварите на Милан, но синоќа беше засенет од старлетата Фрускио која на секој погодок на Наполи му подаруваше по еден градник. Ваква пасија за фудбал има само во Италија. Погледнете!
| | веќе видена | слични

Познатиот коментатор на Милан, Тициано Крудели имаше свое комантаторско шоу но овој пат во друштво на познатата навивачка на Наполи, Марика Фрускио. Крудели е познат по лудото коментирање на натпреварите на Милан, но синоќа беше засенет од старлетата Фрускио која на секој погодок на Наполи му подаруваше по еден градник. Ваква пасија за фудбал има само во Италија. Погледнете!
| | веќе видена | слични

Со натпреварот Милан - Парма од 20:45 и низ директен пренос на Телма стартуваат натпреварите од 25 коло во калчо лигата. Дербито се игра утре Рома го пречекува Јувентус на Олимпико од 20:45 натпревар кој исто втака ќе можете да го проследите на Телма која ќе емитува шест директни преноси од ова коло. Милан -Парма 20:45 ТВ Киево - Палермо 18:00 ТВ Рома -Јувентус 20:45 ТВ Наполи - Сампдорија 15:00 ТВ Катанија - Болоња Џенова - Удинезе Пескара -Каљари Торино -Аталанта Фиорентина -Интер 20:45 ТВ
| | веќе видена | слични

Босанскиот коментатор Марјан Мијајловиќ, познат по својот необичен стил на коментирање на натпреварите, уште еднаш заблеска со сиот свој сјај. Да ти е мерак да го следиш преносот од натпреварите на Босна и Херцеговина. Овој пат Босанците славеа со 5-0 во дуелот со Летонија, а Марјан повторно беше во елемент. Нека размислат луѓето од МТВ за ангажирање на еден ваков лик. Ќе имаме причина плус за да ги следиме натпреварите на македонската репрезентација.
| | веќе видена | слични

Италијанската Серија А, француската Лега 1, средбите од Лигата на шампионите и од Лига Европа како и натпреварите од јужноамериканскиот Копа Либертадорес како и од националните првенства на Србија, Хрватска и на БиХ се само дел од понудата на четирите канали на телевизијата „Арена спорт“, која на задоволство на македонските спортски гурмани од денеска е достапна преку мултимедијалниот сервис „Макс ТВ“ на компанијата „Т-Хоум“.Тоа значи дека љубителите на фудбалот кај нас ќе имаат можност низ директни преноси да ги проследат настапите на репрезентативците Горан Пандев во дресот на Наполи, но и на Агим Ибраими како член на тимот на Каљари во преостанатиот дел од италијанското калчо. Истовремено, тие ќе можат да ги проследат настапите на сезонава ултра-засилените ПСЖ и Монако во првенството на Франција, а со тоа и настапите на феноменалните Златан Ибрахимовиќ, Радамел Фалкао, Единсон Кавани...Покрај престижните фудбалски настани, вљубениците во спортот кај нас ќе може да гледаат преноси и од кошаркарската ...
| | веќе видена | слични

Правата за ТВ-каналите кои работат по принципот pay per view се поскапи од оние што се free to air што е основната причина за неконкурентност на нашите телевизиски куќи на тендерите за откуп на странските фудбалски првенства. Тоа е случај со англиската Премиер-лига, чии права за емитување на натпреварите за наредните три сезони и тоа за целото подрачје на поранешна Југославија ги откупи специјализираниот спортски канал Спорт клуб. За нивно обезбедување се потребни прилично средства за наши услови, што ретко која овдешна ТВ-куќа може да си ги дозволи во моментот освен големите телекомуникациски компании. Оттука крајно е неизвесно кој ќе загризе по предизвикот да го обезбеди унгарскиот спортски канал на своето мени. Се шпекулира дека последната премиерлигашка сезона на ТВ А1 (2008/09) чинеше 360.000 евра, ланската, пак, на ТВ Сител, неофицијално чинеше 560.000 евра. Неофицијално дознаваме дека „Македонски телеком“ веќе стапил во контакт со Спорт клуб и дека се водат преговори овој канал што ги има правата за ...
| | веќе видена | слични

Во калчо лигата викендов се играат натпреварите од 29 коло, Јувентус и гостува на Болоња в сабота од 20:45 со пренос на Телма. Од ова коло ќе емитуваме пет директни преноси во стандардните термини. Катанија - Удинезе 18:00 ТВ Болоња - Јувентус 20:45 ТВ Сиена - Каљари 12:30 ТВ Милан - Палермо 15:00 ТВ Фиорентина - Џенова Наполи - Аталанта Пескара - Киево Сампдорија - Интер 20:45 ТВ Рома - Парма 20:45 ТВ Торино - Лацио 20:45
| | веќе видена | слични

Спортски.мк ги прашува своите верни читатели: Кој е ваш омилен спортски ТВ коментатор? Се разбира, најбројна е екипата на МТВ која најчесто откупува првенства во Македонија, а се разбира најгледана е со Лигата на шампиони, како и останатите Европски и Светски првенства во разни спортови. Останатите телевизии, кои до пред неколку години се бореа да откупат некое од силните фудбалски првенства (се сеќаваме на Серија А на Телма, Ла лига на Сител па на Алфа, Премиерлига на А1, ЛШ и Бундес на Канал 5 и тн), сега се одвај присутни со откуп на некое понеатрактивно првенство, па затоа и нивните спортски коментатори се помалку застапени. Во продолжение гласајте за најдобриот спортски коментатор според вас:
| | веќе видена | слични

По повод започнување на 29-то издание на Фестивалот на забавни мелодии “Макфест”, денес во градот домаќин се крена фестивалското знаме пред Домот на културата во Штип, каде всушност и се одржува секоја година овој познат македонски музички фестивал. Овој настан беше проследен од многу медиуми, како и дел од учесниците на овогодинешното издание. Градоначалниот на Штип Прим.м-р Илчо Захариев со свој говор официјално го стартуваше тридневното музичко забавување, дружење и музички натпревар. По неколкугодишна апстиненција од учество на познати музички имиња, конечно, “Макфест” оваа година ги собира најголемите ѕвезди од македонската музичка сцена. Нокаут, Тамара Тодевска, Влатко Илиевски, Елвир Мекиќ, Александар Белов, Биба Додева… се само дел од натпреварувачите кои овие неколку вечери ќе продефилираат на сцената на ”Макфест”. Се надеваме и очекуваме одличен фестивал, композиции кои ќе се паметат и секако одличен тв пренос, знаејќи дека минатата година финалето за прв пат по толку години одржување на овој ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...