Спорт - Селекторите дадоа отчет

Извештаите на селекторите на машката и на женската ракометна репрезентација на Македонија, Звонко Шундовски и Гино Стрезовски, за изминатите квалификациски циклуси беа на дневен ред на вчерашната седница на Управниот одбор на РФМ. Шундовски реферираше за успешно завршената работа во квалификациите за ЕП 2012. Македонските ракометари со три победи, едно реми и два порази во групата со Унгарија, Естонија и со БиХ изборија пласман на континенталниот шампионат и по 14 години пауза обезбедија второ учество на ЕП. Воедно беа презентирани и планот и програмата за подготовките на машката репрезентација пред настапот на ЕП во Србија во јануари следната година. За разлика од својот колега на машката клупа, Гино Стрезовски пред УО на РФМ даде отчет за новиот дебакл на женската репрезентација, која не успеа да го помине баражот со Шпанија за пласман на СП 2011 во Бразил. Ракометарките од октомври го почнуваат новиот циклус квалификации, во кои со Франција, Турција и со Литванија ќе се борат за првите две места во ...
| | веќе видена | слични

Звонко Шундовски доби продолжување на договорот и останува на селекторската функција во машката ракометна репрезентација на Македонија. Ова беше логична одлука на Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија откако македонската репрезентација под водство на Шундовски успешно ги помина квалификациите и обезбеди пласман на ЕП 2012 во Србија. Шундовски дојде на кормилото на местото на Љубомир Савевски во октомври минатата година непосредно пред почетокот на квалификациите за ЕП 2012. Неговиот привремен ангажман беше до крајот на циклусот. Иако на седницата на УО на РФМ не беше прецизирано на колкав рок ќе биде новиот селекторски договор, извесно е дека Шундовски ќе ја предводи македонската репрезентација на континенталниот шампионат во јануари и ќе биде на клупата во наредниот циклус квалификации за СП 2013. На Европското првенство во Србија македонската ракометна репрезентација ќе игра во групата во Ниш со селекциите на Германија, Шведска и со Чешка.
| | веќе видена | слични

Звонко Шундовски останува на клупата на македонската ракометна селекција одлучи УО на РФМ на редовната седница. Шундовски ја достави својата програма на подготовки за ЕП, при тоа потенцирајќи оти можни се турнирски гостувања во Саудиска Арабија или во Србија (декември), а можен е настап и на Трофеј Хрватска. РФМ одлучи за финасиска помош за ЕП во Србија да се обрати до Владата како и да се обезбедат влезници за навивачите што ќе сакаат да присуствуваат на ЕП.
| | веќе видена | слични

Усвојувањето на извештаите и разгледување на планот на подготовки на селекторите на машката и на женската ракометна селекција на Македонија, Звонко Шундовски, односно Гино Стрезовски за изминатиот циклус квалификации за ЕП, односно СП, ја обележаа 7. седница на УО на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), вчера Шундовски во својата програма на подготовки за ЕП истакна три подготвителни фази и најавени се можни турнири со Саудиска Арабија или во Србија (декември), а можен е настап и на Трофеј Хрватска. - Подготовките во одлични услови ги одржавме во три фази, успеавме да дојдеме до бараж-дуелот за СП против Шпанија, но поради срамниот и скандалозен пораз на првиот дуел не успеваме, за што вината лежи и кај мене и кај ракометарките – истакна селекторот на жените Стрезовски. На седницата беше решено да се продолжи договорот со селекторот Шундовски на неодредено време, да се упати писмо до Владата за финансиска помош за ЕП во Србија, да се бараат нови спонзори, да се обезбедат влезници за навивачите што ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Селекторите дадоа отчет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: