Познати двојките за полуфиналето во Купот на Македонија

Денеска во просториите на Фудбалската федерација на Македонија беа извлечени паровите за полуфиналето од Купот на Македонија. Најтрофејниот македонски клуб и освојувач на шест титули од ова натпреварување, Вардар, во битката за влез во големото финале ќе се сретне со тетовска Ренова. Во другото полуфинале, носителот на пехарот од 2008-та и 2009-та година, екипата на Работнички ќе игра против Хоризонт Турново, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Според утврдениот календар, првите натпревари се закажани за 4. април во попладневниот термин од 16 часот, додека реванш дуелите ќе бидат одиграни на 2. мај. извор: Спортско радио 90.3 ФМ
| | веќе видена | слични

Вардар ќе се сретне со Ренова, а Работнички со Турново во полуфиналето од Купот на Македонија, како резултат на завчерашната ждрепка влечена во просториите на ФФМ. Најтрофејната екипа во натпреварувањето, Вардар, ќе оди на шеста победа во Купот, Работнички досега двапати го освои трофејот, а евентуалниот триумф ќе биде прв за Турново или за Ренова. Воведните средби се играат на 4 април, а реваншите се на 2 мај.
| | веќе видена | слични

Градските ривали Вардар и Работнички се разминаа во полуфиналето во фудбалскиот куп на Македонија. За пласман во големото финале „црвено-црните“ ќе играат двомеч против Ренова, дебармаалци, пак, за кои ова натпреварување е единствен пат кон Европа во оваа сезона, го добија составот на Хоризонт Турново. Првите полуфинални дуели се закажани на 4 април во 16 часот, реваншите ќе се одиграа на 2 мај (16 ч.). (С.Д.)
| | веќе видена | слични

Работнички го избегна шесткратниот освојувач Вардар, но ќе стиска палци соседот да ја елиминира Ренова. Доколку есенскиот лидер во првенството, Вардар, стане шампион во Првата лига, тогаш за Работнички ќе биде доволно само учество во финалето за да продолжи со настапите во квалификациите од Европската лига. Ренова и Турново досега никогаш немаат играно финале во националниот куп. - Очекувам силно мотивиран и традиционално незгоден противник. И овие два дуела ќе бидат неизвесни, а особено реваншот ќе биде цврст натпревар на тешкиот терен за игра во Тетово – рече Илчо Ѓорѓиоски, тренерот на лидерот во македонскиот шампионат. Двата дуела во актуелниот шампионат меѓу овие два тима завршија со резултат 0-0. - Ренова го даде својот максимум на тие два меча и на крајот одигра 0-0, што значи дека сега ќе мора да се надминеме за да победиме. Ќе ни биде тешко. Ако немавме среќа во ждрепката, барем да ја имаме на теренот – рече Влатко Kостов, шефот на стручниот штаб на тетовци. Вардар и Работнички ќе бидат домаќини ...
| | веќе видена | слични

Нема скопска полуфинална пресметка помеѓу вечните ривали во македонскиот фудбалски Куп, по жрепката во среда што беше одржана во просториите на Фудбалската федерација на Македонија. Вардар за противник ја доби Ренова, додека Работнички се среќава со Хоризонт Турново, на четврти април за кога се закажани првите дуели од полуфиналето. Реваншите ќе се одиграат на втори мај, додека финалето на 20 издание од Купот е предвидено за 24 мај. Двојки полуфинале (4 април): Вардар - Ренова Работнички - Хоризонт Турново Реванш - 2 мај
| | веќе видена | слични

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 172 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 169 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 110 | | | веќе видена

На средбите  тој посочи дека во земјава откако е СДСМ на власт имаме се потешко секојдневие, неправди на секој чекор и огромна неспособност на власта да донесе ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Познати двојките за полуфиналето во Купот на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: