Сладолед без замрзнување готов за 15 минути!


Со помош на овој трик можете на брзина да подготвите освежителен сладолед од ванила и тоа само за 15 минути. Потребни ќе ви бидат следните состојки: ½ шолја слатка павлака ½ шолја млако 3 лажици шеќер ½ лажичка екстракт од ванила мраз 2 пластични кеси 8 лажици сол Подготовка: Помешајте ги млекото, слатката павлака, шеќерот и ванилата. Потоа истурете ги во помала пластична кеса. Добро затворете и истиснете го воздухот да излезе од неа. Земете поголема пластична кеса и во неа истурете четири шолји коцки мраз и осум лажици сол. Солта дополнително ја намалува температурата на мразот, што ќе помогне сладоледот побрзо да замрзне. Помалата кеса во која се наоѓа смесата ставете ја во поголемата кеса со мраз и добро протресувајте 5 до 10 минути. Потоа само уживајте во вкусниот леден десерт.
| | веќе видена | слични

За подготовка на сируп од кафе потребни ви се:250 мл кафе2 чаши кафеав шеќер:Состојките измешајте ги во мал сад и ставете ги на оган, на пониска температура. Мешајте додека шеќерот не се стопи. Потоа зголемете ја температурата и оставете го сирупот да се готви додека не стане погуст. Кога ќе ја добие саканата густина, извадете го и оставете го да се излади. Чувајте го во фрижидер и сервирајте ладно.
| | веќе видена | слични

Секако, важно е сите состојки да ви бидат при рака, но кога ќе го вклучите миксерот, слободно пуштете и штоперка… Состојки: 100 гр црна чоколада (најдобро е да ја употребите онаа со 70 отсто како во прав) 300 мл слатка павлака 50 гр шеќер во прав 1 белка од јајце 2 лажици ликер „амарето“ Подготовка: Искршете ја чоколадата на парчиња. Во тенџере загрејте половина од павлаката (150 мл) додека не почне да врие, тргнете ја од огнот и додадете ги парчињата чоколада со постојано мешање додека не се стопат. Префрлете во сад за матење, а него ставете го во друг сад полн со мраз. Додадете го остатокот од павлаката и ликер. Матете со миксер додека на површината се појават меки пенасти врвови. Во друг сад изматете ја белката со шеќер во прав. Полека измешајте ги со лажица чоколадната смеса и изматената белка и послужете во добро разладени садови. Декорирајте по желба.
| | веќе видена | слични

Ова е десерт кој лесно ќе ве врати во детството, затоа што многу често го подготвуваа нашите баби, мајки, тетки, вујни… и секогаш им се радувавме.Секако, има и такви кои не ги сакаат, но за сите вас останати, ви пренесуваме одличен рецепт.Потребни состојки: 5 јајца, 6 лажици шеќер, 1 литар млеко, 2 кесички ванилин шеќер, 2 лажици брашно.Подготовка:Одвојте ги белките од жолчките и изматете ги белките додека не добиете цврста пена.Млекото ставете го во тенџере и гответе го додека не почне да врие. Потоа намелете ја температурата, па со лажица вадете од снегот од белки (како кнедли) и полека спуштајте ги во млекото.Кнедлите од белки гответе ги една минута од едната страна, па полека свртете ги и гответе уште една минута од другата страна.Потоа вадете ги со лажица решетка и ставете ги во чинија.Кога кнедлите од белки ќе бидат готови, подгответе го кремот: изматете ги жолчките со шеќерот и ванилин шеќер, па додајте брашно и се добро изматете со миксер за да добиете густ крем. На крај додајте една кутлача од ...
| | веќе видена | слични

Во периодот кога јагодите ги имаме во изобилство нема потреба да купувате сокови. Направете освежителен милкшејк од јагоди, во кој сигурно ќе уживате и ќе се освежите во топлите денови кои претстојат. А комбинацијата од сладолед, млеко и јагоди сигурно ќе ви се допадне. Состојки: 2 лажици шеќер половина чаша млеко 1 мала лажичка екстракт од ванила 2 чаши сладолед од ванила 250 грама јагоди Подготовка: Јагодите исечкајте ги. Во блендер ставете ги јагодите, млекото, сладоледот, шеќерот и екстрактот од ванила. Состојките миксирајте ги за време од 30 секунди, додека добиете хомогена смеса. Подготвениот милкшејк од јагоди, по желба може да го декорирате со шлаг пена и чоколадни трошки. Послужете веднаш. На здравје! Исто така ви предлагаме чашата во која ќе го служите милкшејкот да ја ставите кратко време во замрзнувач, а за да може полесно да ги миксирате состојките, сладоледот оставете го на собна температура 5 до 10 минути.
| | веќе видена | слични

Сите сакаме сладолед, но доколку го подготвуваме сами, мораме да се воздржиме и да почекаме неколку часа да отстои во замрзнувачот за добро да се замрзне пред да се препуштме во неговиот леден вкус. Сепак, со помош на овој трик можете на брзина да подготвите освежителен сладолед од ванила и тоа само за 15 минути. Потребни ќе ви бидат следните состојки: ½ шолја слатка павлака ½ шолја млако 3 лажици шеќер ½ лажичка екстракт од ванила мраз 2 пластични кеси 8 лажици сол Подготовка: Помешајте ги млекото, слатката павлака, шеќерот и ванилата. Потоа истурете ги во помала пластична кеса. Добро затворете и истиснете го воздухот да излезе од неа. Земете поголема пластична кеса и во неа истурете четири шолји коцки мраз и осум лажици сол. Солта дополнително ја намалува температурата на мразот, што ќе помогне сладоледот побрзо да замрзне. Помалата кеса во која се наоѓа смесата ставете ја во поголемата кеса со мраз и добро протресувајте 5 до 10 минути. Потоа само уживајте во вкусниот леден десерт.
| | веќе видена | слични

Потребни состојки: 100 грама сладолед од кафе 2 лажици вотка 2 лажици ликер од кафе 2 лажици ликер од чоколадо Неколку ледени коцки Зрна од кафе, прелиени со чоколадо (по избор) Начин на подготовка: Во блендер изматете ги сладоледот, вотката и ликерите, а потоа додајте ги и ледените коцки. Повторно матете сè додека не добиете мазна мешавина, а потоа сипете ја во 8 шолји за еспресо. Доколку сакате, декорирајте со исечкани зрна од кафе. Послужете веднаш. kafepauza
| | веќе видена | слични

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

После по*но скандалот кој го тресе цел регион, бракот на Карлеуша и Тошиќ сериозно е занишан.Душко Тошиќ неодамна и поставил ултиматум на ЈК ако сака да остане ...
сите 215 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сладолед без замрзнување готов за 15 минути!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: