Трезор Силард Пап - Војна против универзитет

Потсетник на мрачниот пат по кој се движи унгарската влада Илјадници луѓе излегоа на улиците на Будимпешта за да протестираат против уште една диктаторска мерка на унгарската влада. Владата предводена од премиерот Виктор Орбан протурка предлог кој на површината изгледа дека ќе го реформира начинот на регулирање на меѓународните приватни универзитети во Унгарија. Но, политичките намери зад овој предлог не им „избегаа“ на медиумите, а јавните изјави на неколку високи членови на владејачката партија Фидес, вклучувајќи го и премиерот, само ги потврди сомневањата: Владата го напаѓа најпрестижниот универзитет во Унгарија, Централноевропскиот универзитет (ЦЕУ). Оваа институција, која пред 25 години ја основа бизнис-магнатот Џорџ Сорос, добро котира меѓу сертифицираните меѓународни институции во високото образование. Во годините, обезбеди дом за илјадници унгарски и странски студенти кои доаѓаат претежно од Централна и Источна Европа, Централна Азија и од Блискиот Исток, и добро се вклопи во унгарскиот академскиот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Универзитетот „Гоце Делчев“(УГД)-Штип од денеска почна со Отворените инфо деновите, со цел матурантите да се запознаат со факултетите и академиите и какви наставни програми ќе им понудат во новата академска 2017-2018 година. Ректорот на универзитетот „Гоце Делчев“, Блажо Боев вели дека како една од двете водечки високообразовни институции во земјава посветува внимание на својата промоција пред идните студенти на овој универзитет. - Идните студенти можат да видат дека ова е вистинското место за нивното студирање и дека ова е прав универзитет за нивниот избор. Мислам дека тие ќе го направат правиот избор и ќе дојдат да студираат на УГД-Штип, вели Боев. Тој информира дека аналитичкиот центар на УГД-Штип има направено анализи, колку матуранти оваа година ќе изберат да студираат на 12 факултети и трите академии на универзитетот. Анализите покажуваат дека реална бројка е 2.300 на запишани студенти во прва година на штипскиот универзитет во академската 2017-2018 година. - Сите студиски програми се реакредитирани и ...
| | веќе видена | слични

Ректорот на универзитетот „Гоце Делчев“, Блажо Боев вели дека како една од двете водечки високообразовни институции во земјава посветува внимание на својата промоција пред идните студенти на овој универзитет. – Идните студенти можат да видат дека ова е вистинското место за нивното студирање и дека ова е прав универзитет за нивниот избор. Мислам дека тие ќе го направат правиот избор и ќе дојдат да студираат на УГД-Штип, вели Боев. Тој информира дека аналитичкиот центар на УГД-Штип има направено анализи, колку матуранти оваа година ќе изберат да студираат на 12 факултети и трите академии на универзитетот. Анализите покажуваат дека реална бројка е 2.300 на запишани студенти во прва година на штипскиот универзитет во академската 2017-2018 година. – Сите студиски програми се реакредитирани и од оваа година со нови акредитирани студиски програми во поглед на она што значи обезбедување на вработување и во поглед на она што значи поврзување на нашите студиски програми со стопанството и со индустријата, вели Боев. ...
| | веќе видена | слични

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ги демантираше гласините дека поради скандалозниот закон поврзан со Централноевропскиот универзитет, владејачката партија ФИДЕС ќе биде исклучена од редовите на Европската народна партија во Европскиот парламент и ќе се приклучи кон фракцијата на Европските конзервативци и реформисти, пишува унгарскиот весник Blikk. “Зошто да тоа го правиме? Глупости! “, Одговори Орбан на новинарско прашање дали гласините за излегувањето на неговата партија од ЕПП се вистинити. Претходно унгарски медиуми го цитираа анонимниот владин извор дека во врска со незадоволството на ЕНП во врска со “Законот за ЦЕУ” се размислува најреална алтернатива ФИДЕС да излезе од неа. И покрај сите индикациите дека унгарскиот премиер ќе очекува последици кон крајот на април за време на средбата на фракцијата на ЕНП, како и од Европската комисија. “Во моментов клучните европски држави се во период на изборни кампањи. Ниту француските ниту германските владејачки партии имаат интерес да дејствуваат напорно против ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во синоќешното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21 истакна дека владата на СДСМ и Зоран Заев тоне во ...
сите 171 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на Билјана Црвенковска. Поранешната македонска ...
сите 172 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 11 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 83 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопствено убедување“, истакна Мицкоски. Оваа препорака не само што ја збуни јавноста, туку очигледно создаде ...
сите 55 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трезор Силард Пап - Војна против универзитет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: