Шекеринска: Најважно е изборите да течат мирно

Масовен одзив од граѓаните очекува кандидатот за премиер од СДСМ, Радмила Шекеринска Според неа, најважно е изборите да течат во мирна е демократска атмосфера. „Денешниот ден, 5-ти јуни им припаѓа на граѓаните на Република Македонија, коишто очекуваат од нас како политичари и од државните институции да направат се за да овој ден биде вистински празник на демократијата. Очекувам граѓаните масовно да излезат и да гласаат, да го дадат својот глас за оние коишто сметаат дека ќе дадат подобра иднина, подобри шанси за сите граѓани во Република Македонија. Она што е најважно е изборите да течат мирно, демократски, во фер атмосфера во која што најдобриот ќе победи“, изјави Шекеринска. Таа денеска своето право на глас го искористи на гласачкото место број 2.597 во скопски Капиштец.
| | веќе видена | слични

“5. јуни им припаѓа на граѓаните на Република Македонија, кои очекуваат и од нас како политичари и од државните институции да направат се за овој ден да биде вистински празник на демократијата. Очекувам граѓаните масовно да излезат и да гласаат, да го дадат својот глас за тие што сметаат дека ќе дадат подобра иднина и повеќе можности за сите граѓани. Тоа што е најважно е изборите да течат мирно и демократски, во фер атмосфера во која најдобриот ќе победи.“ Ова го изјави вчера кандидатот за премиер на СДСМ, Радмила Шекеринска, откако го оствари своето право на глас во населбата Карпош. Шекеринска очекува изборите да поминат во фер и демократска атмосфера и граѓаните масовно да излезат на гласање.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кандидатката за премиер на СДСМ, Радмила Шекеринска, своето право на глас го оствари во населбата Карпош. Шекеринска очекува изборите да поминат во фер и демократска атмосфера и граѓаните масовно да излезат на гласање. „Денешниов ден им припаѓа на граѓаните на Република Македонија, кои очекуваат и од нас како политичари и од државните институции да направат се' за овој ден да биде вистински празник на демократијата. Очекувам граѓаните масовно да излезат и да гласаат, да го дадат својот глас за оние што сметаат дека ќе дадат подобра иднина и повеќе можности за сите граѓани. Она што е најважно денеска е изборите да течат мирно и демократски во фер атмосфера во која најдобриот ќе победи“, изјави Шекеринска по гласањето.
| | веќе видена | слични

Во Обединети за Македонија се задоволни од гласањето, со бројни забелешки, за бројни неправилности коишто ги имало во текот на гласањето. Се спомнува високиот полициски функционер Каширски и носителот на изборната единица во тројката Влатко Ѓорчев, којшто, како што тврдат во ОМ, делеле пари на гласачите да гласаат за ДПМНЕ. „ОМ денешниот изборен ден го оценува како успешен, граѓаните покажаа демократски капацитет, масовно да излезат и да го остварат своето право. - Покрај бројните неправилности, ги издвојувам нудење на пари од 1.500 до 3.000 денари по глас од страна на високи полициски и партиски функционери на ДПМНЕ“, изјави Ден Дончев.
| | веќе видена | слични

Останато

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 304 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 226 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шекеринска: Најважно е изборите да течат мирно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: