Срце и бубрези држат цена: Колку чинат човечките органи на пазарот

5 копии

Повеќе од еден милион годишно луѓе чекаат пресадување на органи кои се набавуваат од легалниот и од илегалниот пазар.Па еве како стојат цените на органите и за кои има најголема побарувачка. Од живи луѓе крв чини 270 евра, коса 55 евра за 2,5 см, коскена срж 18.000 евра за еден грам, Сурогат матка од 16.000 до 65.000, бубрег чини од 15.000 до 100.000, а срцето држи цена и не се спушта под 150.000 евра а цената достигнува и до половина милион евра. Од починати лица цените се пониски и тоа, рожница за 19.000 евра, слезина за 90.000 евра, лигаменти 2.000 евра, а кожа 8 евра за 2,5 см.
| | веќе видена | слични

Сопственикот на Манчестер Сити, Менсур пред десет годино одлучи да го купи клубот од „Етихад“ во кој веќе вложи неколку милијарди. Шеикот Менсур е познат по тоа што не штеди кога станува збор за доведување на нови играчи, а што би штедел кога неговото богатство се проценува на околу 17 милијарди фунти. Јасно дека Менсур е најбогатиот човек во светот на спортот, а она што го поседува е надвор од сите нормални рамки. Сопственикот на Сити има јахта која чини 400 милиони фунти, а истата некогаш знаеше да ја „позајми“ на филмската ѕвезда, Леонардо Ди Каприо . Тој е заменик министер на Обединетите Арапски Емирати, задолжен е за нафтата и е управител на своето семејство. Овј 47-годишен шеик поседува 5% од акциите на Ферари и редовно ги вози најновите модели. Токму Менсур плати околу 100 милиони фунти за Формула 1 да се одржува во Абу Даби, а покрај Ферари, поседува и 10% од акциите на Мерцедес. Во својата колекција има Мерцедес СЛР-Мекларен од 350,000 фунти, Ламборгини Ревентон од 840,000 фунти и Ферари Енза кој ...
| | веќе видена | слични

Не е тајна дека познатите српски ѕвезди живеат во луксуз и раскошен живот, а многу од нив поседуваат и возен парк, во кој еден автомобил чини 700.000 евра. Цеца поседува неколку возила, а последнава госин најчесто се вози со „Ауди Q7". Ваков автомобил чини 14.000 евра. Лепа Брена поседува зелен "majbaha S500" кој го исплаќала на рати а чини 150.000 евра. Сека Алексиќ "mercedes SLK" од 100.000 кој и го купил сопругот Вељко. Саша Поповиќ има пет автомобили, од "smart" do "BMW i8" кој чини 150.000 евра и "mercedes GL350", со цена од 67.000 evra,па се до "mercedesa ML 320". Драгана Миркович и нејзиниот сопруг Тони, во својата гаража имаа неколку автомобили, "rols rojs", lamborgini, "ferari" i "bentli", а некои чинат и по 700.000 евра. Неодамна Драгана за роденден од својот сопруг доби и „мерцедес“ каков што вози Каније Вест.
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 208 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Срце и бубрези држат цена: Колку чинат човечките органи на пазарот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: