Загинаа четири војници на НАТО во Авганистан

4 копии

Четири војници на НАТО силите во Авганистан во мисијата ИСАФ загинаа во саботата во експлозија на бомба од домашно производството во источниот дел од земјата, соопшти командата на Алијансата „Четири војници на ИСАФ загинаа денеска во експлозија од домашно производство во источен Авганистан“, се наведува во соопштението на ИСАФ при што не се наведуваат други подробности. Според вообичаената практика, командата на НАТО никогаш не ги објавува националностите на загинатите војници, туку тоа го препушта прво да го сторат националните команди на земјите коишто имаат контигенти во Авганистан или нивните министерства за одбрана. Во областа каде што се случил инцидентот најмногубројни се американските војници, забележува AFP . Со овие четири жртви загубите на НАТО од почетокот на 2011 година во воените операции во Авганистан загинаа најмалку 224 војници на меѓународната западна коалиција. Овие податоци France Presse ги презема од независниот интернет ресурс icasualties.org. кој е специјализиран за водење ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Хеликоптер на НАТО денеска се урна во источен Авганистан од засега непознати причини, при што двајца војници на коалициските сили загинаа, соопштија Меѓународните сили за поддршка на безбедноста во Авганистан (ИСАФ). Во соопштението не се наведува местото на несреќата, типот на хеликоптерот и бројот на војниците кои се наоѓале во него. Портпаролот на Талибанците Забихула Муџахид изјави телефонски дека една од бунтовничките групи го урнала хеликоптерот во реонот на областа Сабари, во источната провинција Хост, употребувајќи зенитни ракети. Портпарол на ИСАФ истакна дека почнала истрага за причините на несреќата, но првичните информации покажуваат дека немало непријателски напад во зоната кога хеликоптерот се урнал.
| | веќе видена | слични

Двајца војници на силите на НАТО загинале при пад на хеликоптер во источниот дел на Авганистан, соопштиле “Меѓународните безбедносни сили за поддршка (ИСАФ)“, пишува “Политика“, пренесува НетПрес. “Можам да потврдам дека хеликоптер се срушил во источен Авганистан“, рекол портпаролот на ИСАФ, британскиот мајор Тим Џејмс и додал дека двајца припадници на коалиционите сили го загубиле животите во несреќата. Џејмс истакнал дека “ИСАФ“ нема “било какви индикации околу непријателските активности во областа, за време на пад на хеликоптерите“. “ИСАФ“ не соопштил било какви детали околу падот на хеликоптерот.
| | веќе видена | слични

Командата на Алијансата денес соошти дека војниците кои биле дел од мисијата ИСАФ во Авганистан, загинале при експолозија на бомба од рачно производство. Иако од Алијансата не ја објавуваат националноста на војниците, сепак според странските медиуми и нивните репортери од земјата, во областа каде се случил инцидентот најмногубројни се американските војници Од почетокот на 2011 година, НАТО Алијансата во воените операции во Авганистан изгубила најмалку 224 војници. Малите и бомбите од домашно производство кои се активираат при минувањето на странските војници и возила кои се чувствителни на допир или се активираат со тајмер или, пак, со далечински управувач, се најсмртоносното оружје што го употребуваат талибанските бунтовници во нападите врз странските сили во Авганистан.
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 235 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Европа со почесен претседател – криминалец во бегство, Мицкоски да одговори за средбата со Груевски и посетите на Белград и ...
сите 238 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 295 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 61 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Намалувањето на загадувањето на воздухот од в година ќе биде стратешки приоритет на Владата. „На седницата што се одржа вчера беше разгледан и усвоен предлог ...
сите 229 | | | веќе видена

Колку лавината што ја предизвика случајот „Груевски“ може да влијае на кој било начин на стабилноста на обезбеденото мнозинство од 80 пратеници? Сериозни се ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Загинаа четири војници на НАТО во Авганистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: