Државен фестивал на непрофесионален филм во Охрид

Оваа година авторските награди ги собра еден филм, а тоа е „Збогум“ Годинешниот 46. Државен фестивал на непрофесионален филм се одржува во Охрид во организација на „Кино сојуз на Македонија“. Фестивалот започнува со прикажување филмови од официјалната селекција што ќе се одржи на 26 мај (петок) во амфитеатарот на Филмската академија - Охрид во 20 часот. Пристигнати се 28 филма од 24 автори, од кои пет се самостојни и седум клубови. Во официјална конкуренција се примени 15 филма. Стручното жири е составено од Драган Вељановски – претседател, Илинденка Петрушева – член, Блаже Дулев – член, и донесе одлука оваа година да бидат доделени следните награди: Бронзена плакета за едноминутен филм „Сон“ на Александар Арсовски од Филмската академија во Штип, златна плакета за експериментален филм „58“ на Драги Неделчевски, бронзена плакета за документарен филм на Ема Лазарова од КВК „Студио Милтон Манаки“ - за филмот „Рајчица“, сребрена плакета за документарен филм „Ах!“ на младиот Горан Попоски од „Фото кино клуб“ ...
| | веќе видена | слични

На годинашниот 7. „Филозофски филмски фестивал“, во рамките на главната програма, а во конкуренција на долгометражни играни филмови, првата награда од жирито и од публиката ја освои филмот во грузиско-германска копродукција „Сѐ за луѓето“ во режија на Гиорги Абашишвили. В недела во Кинотеката на Македонија, во 20 часот, ќе се одржи специјална проекција на филмот, на која на режисерот ќе му бидат доделени наградите „златен був“. Присутната публика, освен со режисерот, ќе биде во можност да поразговара и со сценаристката Миријам Штен и продуцентот Јерн Меленкамп. Вашиот филм беше апсолутен победник на „Филозофскиот филмски фестивал“. Што ве инспирираше да учествувате на фестивалот? Каде ја наоѓате врската меѓу филозофијата и филмот во ова ваше кинематографско остварување? - Епизодите во мојот филм се инспирирани од грузискиот писател Нодар Думбадзе. Ги одбрав оние негови дела што за мене имаа нагласени филозофски пораки.За илустрација, во филмот има сцена во која човек и вонземјанин меѓусебно дискутираат за ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Краткиот филм „Farewell“ ја освои главната награда на 46-тиот државен натпревар за аматерски филм, филмот исто така ги освои сите авторски награди како: најдобра режија, сценарио, музика, монтажа и камера... Истиот краток филм пред неколку месеци освои прво место на интернационалниот натпревар „FilmConvert Competition“, а беше номиниран за две награди на интернационалниот натпревар „MyRodeReel“. Делумно истата екипа од претходната година повторно спрема нов краток филм за како за истите натпревари и фестивали, така и за побројни и фестивали од повисок ранг. Новиот филм е трилер со научно фантастична тематика, тимот се надева да го изведи филмот со помош на практични и визуелни ефекти, како и да направи обид за движење во овој релативно нов правец за македонската филмографија.
| | веќе видена | слични

Во периодот помеѓу 1-9 мај во Скопје се снимаше првиот Боливудски филм, кај нас. Во истиот игра една од најголемите ѕвезди во Индија, Џозеф Виџеи Чандрашекар . На сцената на Македонскиот народен театар се одвиваше снимањето на првиот боливудски филм во Македонија „Vijay 61“, во кој се вклучени над 1.000 учесници од Македонија. Зад филмот стојат многу популарни и наградувани имиња од Индија што работат на индиски филмови снимени на тамилски јазик. Акциониот трилер „Vijay 61“ почна да се снима во Индија во февруари, а се очекува да заврши при крајот на годината. Филмот е во режија на 33-годишниот Арун Кумар - Атле, а во продукција на познатата продуцентска и дистрибутерска куќа „Шри Тенандал Филмс“, која постои веќе 40 години и зад себе има импресивна биографија од стотина филмови во речиси сите регионални филмски индустрии во Индија. Снимањето на првиот боливудски филм во Македонија е резултат на работата на македонскиот продуцент Дејан Илиев и Натарајан Рамџи, познат како локациски гуру во Индија, кој има ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Постојат илјадници филмови, професионални и аматерски, па изгледа единствениот начин за еден филм да се истакне е да ги премине сите граници. Погледнете некои од овие филмови кои биле забранети, а денес се неверојатно популарни. Пеколен портокал (A Clockwork Orange) Направен според новелата на Ентони Бурџис, филмот на Стенли Кјубрик од 1971 година речиси немало да биде пуштен во јавноста. Причината за ова е терапијата со мачење за која луѓето се плашеле дека ќе им даде идеи на некои криминалци. И биле во право! Неколку извештаи за злодела биле слични на оние во филмот. Борат (Borat) Ова можеби е најомразената комедија. Во филмот го гледаме Саша Барон Коен во улога на Борат кој од Казахстан оди во САД за да научи нешто за тамошниот живот. Дури и пред премиерата на филмот, лидерите на Казахстан биле гневни. Филмот исто така бил забранет и во сите арапски земји, освен во Либан. Канибалски холокауст (Cannibal Holocaust) Филмот прикажува професор кој се упатува кон Амазонската шума за да пронајде тим кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стручното жири во состав Драган Вељановски, Илинденка Петрушева и Блаже Дулев, Гран-при наградата за годинашното фестивалско издание му ја додели на авторот Пеце Здравкоски за краткиот игран филм „Збогум" (Farewell). Со проекција на филмови од официјалната селекција, во амфитеатарот на Филмската академија во Охрид отворен е 46. Државен фестивал на непрофесионален филм. На фестивалот организиран од Киносојузот на Македонија во официјална конкуренција се влезени 15 авторски дела, избрани од стручното жири од пристигнати 28 филмови на 24 автори, од кои пет се самостојни авторски дела, а останатите изработени од кино-клубови. Стручното жири во состав Драган Вељановски, Илинденка Петрушева и Блаже Дулев, Гран-при наградата за годинашното фестивалско издание му ја додели на авторот Пеце Здравкоски за краткиот игран филм „Збогум" (Farewell). Филмот „Збогум" го собра и годинашните авторски награди - за најдобра монтажа за Пеце Здравковски и Ѓорги Вацев, за најдобра музика и камера за Ѓорги Вацев, наградата за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со проекција на филмови од официјалната селекција во амфитеатарот на Филмската академија во Охрид вчеравечер, 26, мај, беше отворен 46-от Државен фестивал на непрофесионален филм... На фестивалот организиран од Киносојузот на Македонија во официјална конкуренција се влезени 15 авторски дела, избрани од стручното жири од пристигнати 28 филмови на 24 автори, од кои пет се самостојни авторски дела, а останатите изработени од кино-клубови. Стручното жири во состав Драган Вељановски, Илинденка Петрушева и Блаже Дулев, Гран-при наградата за годинашното фестивалско издание му ја додели на авторот Пеце Здравкоски за краткиот игран филм „Збогум” (Farewell). Филмот „Збогум“ го собра и годинашните авторски награди – за најдобра монтажа за Пеце Здравковски и Ѓорги Вацев, за најдобра музика и камера за Ѓорги Вацев, наградата за најдобра монтажа Пеце Здравковски и Ѓорги Вацев, како и наградите за сценарио и режија кои одат кај Пеце Здравковски. Другите награди се Бронзената плакета за едноминутниот филм „Сон” на ...
| | веќе видена | слични

На фестивалот организиран од Киносојузот на Македонија во официјална конкуренција се влезени 15 авторски дела, избрани од стручното жири од пристигнати 28 филмови на 24 автори, од кои пет се самостојни авторски дела, а останатите изработени од кино-клубови. Стручното жири во состав Драган Вељановски, Илинденка Петрушева и Блаже Дулев, Гран-при наградата за годинашното фестивалско издание му ја додели на авторот Пеце Здравкоски за краткиот игран филм „Збогум" (Farewell). Филмот „Збогум“ го собра и годинашните авторски награди - за најдобра монтажа за Пеце Здравковски и Ѓорги Вацев, за најдобра музика и камера за Ѓорги Вацев, наградата за најдобра монтажа Пеце Здравковски и Ѓорги Вацев, како и наградите за сценарио и режија кои одат кај Пеце Здравковски. Другите награди се Бронзената плакета за едноминутниот филм „Сон" на Александар Арсовски од Филмската академија во Штип, Златна плакета за експерименталниот филм „58" на Драги Неделчевски, Бронзена плакета за документарен филм оди кај Ема Лазарова од КВК ...
| | веќе видена | слични

Амбасадата на Шведска во Скопје, во соработка со Кинотеката на Македонија, вечерва, во 20 часот, ќе го прикаже шведскиот документарен филм „Фини луѓе“, во режија на Карин аф Клинтберг и Андерс Хелгесон.Филмот ја раскажува приказната на група млади луѓе што бегаат од војната во Сомалија и се населуваат во Борланге, мал град северно од Стокхолм, каде што процесот на интеграција оди тешко. Всушност, ова е приказна за расизам, страв и предрасуди, но и за храброста да се направи нешто првпат, како и за значењето на културата, спортот и истрајноста во надминувањето на бариерите и сплотувањето на заедницата.Филмот е добитник на награда од публиката на Интернационалниот фестивал на документарни филмови во Будимпешта и на Филмскиот фестивал во Хамбург.
| | веќе видена | слични

Останато

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна ...
сите 335 | | | веќе видена

Прес-службата на „Гранд Продукции“ преку соопштение се обрати до медиумите во врска со ситуацијата во која се најде нивната членка на жирито Јелена Карлеуша. ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Државен фестивал на непрофесионален филм во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: