Познати четвртфиналните двојки во Лига на шампионите

Во седиштето на УЕФА во Нион денеска беа одредени четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите. Европскиот првак Баерн за противник го доби англискиот шампион Манчестер Јунајтед, додека во четвртфиналето ќе има и шпанска пресметка Барселона против Атлетико Мадрид. Реал Мадрид доби шанса за реванш против Борусија Дортмунд, по ланската елиминација во полуфиналето, додека последната двојка е дуелот на ПСЖ и Челзи. Натпреварите Барселона - Атлетико Мадрид и Манчестер Јунајтед - Баерн се играат на 1 и на 9 април, а дуелите Реал Мадрид - Борусија Дортмунд и ПСЖ - Челзи а 2 и на 8 април.
| | веќе видена | слични

Холандскиот интернационалец од редовите на актуелниот светски и европски клупски шампион, Баерн (М), Ариен Робен покажа најголеми знаци на задоволство кога е во прашање ждрепката за 1/4 финалната рунда од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Крилниот напаѓач на баварскиот гигант јавно призна дека Манчестер Јунајтед и идеален противник за актуелниот бранител на тронот во Лигата на шампиони. „Фантастична ждрепка за Баерн (М). Со нетрпение го очекувам стартот на првиот натпревар. Првиот натпревар го играме на гостински терен, на “Олд Трафорд” и мислам дека веќе тука имаме мала предност во споредба со Манчестер Јунајтед. Англискиот клуб не игра како што треба во последниот период, но Мојес на располагање има одлични фудбалери и не смееме да ги потцениме. Баерн (М) е бранител на тронот и нормално дека имаме обврска да го победиме секој противник кој ќе застане на нашиот пат,“ изјави Робен.
| | веќе видена | слични

Минатата година Борусија Дортмунд имаше одличен тим, кој во полуфиналето успеа да го елиминира големиот Реал Мадрид. За разлика од лани, Јирген Клоп оваа сезона ќе мора да смисли нова тактика за четвртфиналениот дуел со "кралевите", со оглед на тоа што "милионерите" ќе бидат значително ослабени. Од сите играчи кои минатата година му се спротивставија на Реал, Јирген Клоп ќе може да смета само на четворица - Вајденфелер, Пишчек, Хумелс и Ројс. Сите останати се надвор од комбинација поради повреди, картони или пак не се воопшто во тимот. Тука се мисли, пред се, на Геце, кој сега игра за Баерн, додека Левандовски отслужува казна поради парниот број картони. Листата на повредени играчи е долга, па така Клоп нема да може да смета на Блашчиковски, Шмелцер, Суботиќ, Гундоган и Бендер.
| | веќе видена | слични

Реал и ПСЖ зависат од индивидуалниот квалитет на Роналдо и на Ибрахимовиќ, а Челси и Борусија Дортмунд своите надежи ги полагаат во способноста на тренерите Мурињо и Клоп Баерн посакува реванш за поразот од Манчестер ј. во финалето во 1999 година СЕКОЈА ЕКИПА ИМА СВОИ АДУТИ ВО ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕТО НА ЛШ Најголемите фудбалски ѕвезди, врвните тренери и лутите ривали ќе се сретнат во возбудливите дуели од четврт-финалето на Лигата на шампионите (ЛШ), одредени со ждрепката што беше влечена вчера во Нион, Швајцарија. Актуелниот првак Баерн Минхен ќе се соочи со Манчестер јунајтед во реприза на финалето од 1999 година, кое го добија Англичаните, Реал Мадрид игра против Борусија Дортмунд, која го елиминира во ланското полуфинале, Челси и ПСЖ ќе се сретнат во дуелот на големите трошаџии, а Барселона и Атлетико Мадрид во шпанското дерби. Најдобрите осум екипи во Европа се исполнети со ѕвезди што даваат одлични партии во натпреварувањето. Реал е предводен од најдобриот светски фудбалер Кристијано Роналдо, кој моментно е ...
| | веќе видена | слични

Манчестер немаше среќа - го доби актуелниот првак, а Реал Мадрид ќе има шанса да и' се одмазди на Борусија Со оглед на фактот дека во четврт-финалето во Лигата на шампион се најдоа дури четири поранешни освојувачи на титулата, ждрепката во Нион не може да понуди поразлично сценарио од атрактивни двојки и крајно неизвесна борба. Бранителот на шампионската титула, Баерн, се чини мина најлесно, доби најдобар противник за четврт-финалето бидејќи ќе игра против Манчестер јунајтед, екипа која е во најслаба форма од сите осум. Она што му оди во прилог на Баерн е и Пеп Гвардиола, кој има одлични резултати против „ѓаволите“ како тренер на Барселона. Првиот дуел се игра на „Олд трафорд“, што пак е единствена позитивна работа за Дејвид Мојс. „Не смееме да дозволиме да не' залажува моменталната позиција на Манчестер на табелата во Премиер-лигата или пак историјата на нашите меѓусебни дуели. На „Олд трафорд“ ќе дојдеме да одиграме напаѓачки и да постигнеме што повеќе голови. Воопшто не е важно што првиот натпревар го ...
| | веќе видена | слични

Англискиот претставник за противник го доби бранителот на тронот, Баерн (М), кој не знае за пораз во последните 50 натпревари Актуелниот шампион Баерн (Минхен) му гостува на Манчестер Јунајтед, ПСЖ се среќава со Челзи, Барселона игра шпанско дерби со Атлетико (М), додека Реал (М) ја пречекува Борусија (Д) во 1/4-финалето на Лигата на шампиони. Во извлекувањата на ждрепката раката на легендарниот репрезентативец на Португалија, Луис Фиго се покажа како кобна за англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед, чија задачата е уште потешка зашто првиот натпревар со бранителот на титулата го игра на домашен терен. - Знам дека нашите најверни фанови сакаат реприза на историското финале од Барселона. Манчестер има одличен тим и знам дека ќе бидеме подготвени и за овој голем предизвик. Точно дека на Баерн (М) одлично му оди кога за противник имаат тим кој се натпреварува во англиската Премиер лига, но ако имаме свој ден, тогаш можеме било кого да победиме, изјави по ждрепката генералниот секретар на Манчестер Јунајтед, ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Под влијание на потопол влажен бран утре и во среда ќе биде облачно со врнежи претежно од дожд. Во западните делови се очекуваат обилни врнежи (локално над 40 ...
сите 270 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 267 | | | веќе видена

По бегството на поранешниот премиер Никола Груевски само со лична карта, власта ќе бара начин на обвинетите, освен пасошот да им биде одземен и овој документ, ...
сите 225 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува раст на платите во сите сектори. Со Буџетот за 2019 година предвидено е ...
сите 255 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Познати четвртфиналните двојки во Лига на шампионите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: