Режисерот Ангелопулос загина снимајќи филм за должничката криза

Славниот грчки режисер Тео Ангелопулос, добитник на речиси сите позначајни европски филмски награди, загинал за време на снимањето на филм за должничката криза во неговата земја. 76 годишниот Ангелопулос настрадал кога на него налетал мотор за време на снимањето на филмот „Другото море“, на пристаништето Пиреја, во близина на Атина. Веднаш бил пренесен во болница, но починал поради тешките повреди на главата и внатрешното крварење, пренесува Ројтерс. Според полицијата „на Ангелопулос налетал мотор за време на снимање на филмска сцена“, при што се додава дека моторот го управувал полицаец кој не бил на должност, кој исто така бил хоспитализиран. Во 1995 година Ангелопулос ја доби „Гран при“ наградата на жирито на Канскиот фестивал за филмот „Погледот на Одисеј“ ("Ulysses'' Gaze") со Харви Кајтел во главната улога. На истиот фестивал во 1989 година ја доби и „Златната палма“ за филмот „Вечност и еден ден“.
| | веќе видена | слични

Европа беше сонот, кој набрзо се претвори во кошмар. Не сме сами. И Ирска, Португалија и Шпанија, се соочуваат со сериозни економски проблеми. Италија, исто така, не е во многу добра положба. Можеби ова значи дека Европа банкротира Тео Ангелопулос Познатиот грчки режисер Тео Ангелопулос, неколкукратен добитник на награди на Канскиот фестивал, завчера трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа во Атина. Ангелопулос (76 години) во околина на атинското пристаниште Пиреја снимал филм за грчката должничка криза кога, обидувајќи се да ја премине улицата, го удрил мотор. - Беше среде снимање филмска сцена кога го удри моторот - изјавил полицаец-очевидец, кој потврдил дека моторот му припаѓал исто така на полицаец што не бил на должност. Ангелопулос беше автор што се издвојуваше според својот политички ангажман и со специфичниот филмски кадар. Најголемиот успех го оствари во 1998 година, кога на Канскиот фестивал ја освои „златната палма“ за филмот „Вечност и еден ден“. Во 1995 година неговиот филм „Погледот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Еден од најугледните грчки и светски филмски режисери Тео Ангелопулос, кој е добитник на речиси сите поважни европски награди, загина завчера во Атина кога го прегазил мотоцикл додека снимал филм за должничката криза во неговата земја. Мотоциклот го удрил Ангелопулос (77), додека тој преминувал улица. Веднаш бил пренесен во болница, каде им подлегнал на повредите на мозокот и внатрешното крвавење. "Беше среде снимање на филмска сцена кога го удри мотор", изјавил грчки полицаец, додавајќи дека моторот му припаѓал на полицаец, кој не бил на должност. Ангелопулос е познат во филмовите "Патувачки глумци", "Ловци", "Пчелар", "Предели во магла", "Прекинат чекорот на штркот"... За "Погледот на Одисеј" доби Гран-при на жирито на фестивалот во Кан во 1995 година, а за Вечност и еден ден" Златна палма на истиот фестивал во 1998 година.
| | веќе видена | слични

Во сообраќајна несреќа почина еден од најзначајните грчки режисери, беше прекинато и снимањето на неговиот нов филм „Атина“ Завчера во сообраќајна несреќа загина големиот грчки режисер со светско реноме Тео Ангелопулос, роден на 27 април 1936 година во Атина. За време на снимањето на неговиот последен филм „Друго море“, во кој се осврнува на должничката криза на Грција, близу атинското пристаниште Пиреја, режисерот беше удрен од мотор (за кој се претпоставува дека го возел полицаец, кој не бил на должност), од чии последици по неколку часа почина в болница. Понекогаш судбината умее да ги вмеша прстите, па оваа бизарна случка која го прекина животот на активниот Ангелопулос, и покрај неговата 76-годишна возраст, во текот на самото снимање филм, личи на трагичен филмски кадар. Ангелопулос, дефинитивно, е еден од најреномираните грчки режисери со голем углед, со огромен број значајни филмски наслови зад себе и со многубројни награди. „Реконструкција“, „Патувачки артисти“, „Александар Велики“, „Пејзажи во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчкиот режисер Тео Ангелопулос, повеќекратен освојувач на награди на филмскиот фестивал во Кан, загина во Атина во сообраќајна несреќа. Седумдесет и шестгодишниот Ангелопулос во околината на пристаништето Пиреј снимал филм за грчката должничка криза, кога, додека се обидувал да помине фреквентна сообраќајница, го удрил мотор. Несреќата се случила синоќа, а режисерот починал неколку часа подоцна во болницата. Во несреќата е повреден и возачот на моторот, за кого се испоставило дека е полицаец, кој не бил на должност.
| | веќе видена | слични

АТИНА - Еден од најпочитуваните грчки режисери Тео Ангелопулос, добитник на речиси сите поголеми европски награди, почина во вторникот во Атина кога беше прегазен од мотор за време на снимањето на филмот за должничка криза во неговата земја, јавуваат агенциите. Ангелопулос (77) преминувал улица кога го погодил мотоцикл. Тој веднаш бил однесен во болница каде што починал поради повреди на мозокот и внатрешно крварење, јавува Ројтерс. "Тој беше насред снимање на сцени кога го погодил мотор", изјави полицаец, додавајќи дека моторот му припаѓал на полицаец кој не бил на служба. Ангелопулос е познат по филмовите "Актери кои патуваат", "Ловци", "Александар Велики", "Пат во Китер", "Пчелар", "Предели во магла", "Прекинат чекорот на штркот" и "Погледот на Одисеј". За Погледот на Одисеј доби Гран-при на жирито на фестивалот во Кан во 1995 година, а за Вечност и еден ден, Златна палма на истиот фестивал во 1998 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 228 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 74 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска (18 септември 2018 година) оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 181 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 19. септември 2018 (ИНПРЕС) – Градоначалникот на Охрид проф. д-р Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, ...
сите 23 | | | веќе видена

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Пред министерството за одбрана ќе биде ...
сите 89 | | | веќе видена

Црноморската депресија или поле на низок воздушен притисок беше причината за нестабилното време ова лето во Македонија и пошироко, а истото ги потисна масите ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Режисерот Ангелопулос загина снимајќи филм за должничката криза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: