Извозот зголемен 12,7 отсто

2 копии

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари-април 2017 година, изнесува 1,5 милијарда евра и бележи пораст од 12,7 отсто во однос на истиот период од претходната година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Вредноста на увезената стока, во периодот јануари-април 2017 година, изнесува 2,1 милијарди евра, што е за 11,2 отсто повеќе во споредба со истиот период од претходната година. Трговскиот дефицит, во периодот јануари-април 2017 година, изнесува 574 милиони евра. Покриеноста на увозот со извоз, во периодот јануари-април 2017, изнесува 72,7 отсто. Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, фероникелот и облеката. Во увозот најмногу се застапени платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали (освен ...
| | веќе видена | слични

Кина во мај забележа раст на извозот и увозот благодарение на растечката глобална побарувачка, што е сигнал за подобрување на состојбата во втората по големина светска економија.Меѓутоа, некои аналитичари предупредуваат на потешкотии кои можат да ги загрозат обидите на Пекинг да го одржи тој раст.
| | веќе видена | слични

Увозот на Германија го надмина извозот во месец април, поради што е намален и трговскиот суфицит на најголемата европска економија. Извозот на Германија во април порасна за 0,9 проценти на 106,3 милијарди долари во однос на март, додека увозот порасна за 1,2 проценти на 86,6 милијарди евра, според десезонираните официјални податоци на Канцеларијата за статистика, пренесува агенцијата АП. Тоа доведе до тоа прилагодениот трговски суфицит да падне на 19,8 милијарди евра од 19,9 милијарди евра претходниот месец. Според неприлагодените податоци, извозот опаднал за 2,9 проенти во април во однос на истиот месец минатата година, додека увозот е зголемен за 5,4 проценти, што трговскиот суфицит го намали на 18,1 милијарда евра од 25,3 милијарди евра пред една година. Германскиот трговски суфицит веќе долго време е на удар на критики од другите земји во светот, кои го обвинуваат Берлин дека не работи доволно за да ја поттикне домашната побарувачка за странски стоки.
| | веќе видена | слични

Градежништвото тргна во надолна линија. Најновите податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) покажуваат дека секторот се намалил за 6.3% во првиот квартал. Ова само ја потврди неодамнешната анализа на денар.мк во која се предупредуваше на ваков епилог, а се надоврзува и на веќе објавените финансиски извештаи кои кај сите компании покажаа значително помали профити. Гранит АД Скопје во првиот квартал од годинава остварил чист профит од речиси 361.000 евра што е за 3% помалку од истиот период лани. Приходите достигнале 19.3 милиони, а расходите 18.9 милиони евра. Бетон АД Скопје во периодот јануари – март имал заработка од само 29 илјади и 500 евра што е за дури 91% помалку во однос на истиот период лани. Ваквиот драстичен пад е резултат на преполовените приходи. За истиот период заработката на Бетон АД Штип достигнала 65 илјади и 600 евра што е за 80% помалку. Падот исто така се должи на намлените приходи за 36%. Намалена заработка од 35% има и Цементарница Усје АД Скопје. Достигнала 1.8 милиони евра. ...
| | веќе видена | слични

Странските туристи лани потрошија 257 милиони евра во земјава, а девизниот прилив од нив во првите три месеци од оваа година изнесува 48,7 милиони евра, покажуваат податоците за платниот биланс на Народната банка на Македонија. Охрабрувачки за туристичкиот сектор е што од година на година расте износот на парите што странците ги оставаат при посетата на нашите туристички центри. Така, минатогодишниот прилив на девизи во туризмот е за 17 милиони евра поголем во споредба со 2015 година, а дури 35 милиони евра отколку во 2014 година. Овој тренд продолжува и оваа година, па туристичките работници во првото тримесечје од 2017 година заработија 4 милиони евра повеќе во споредба со истиот период лани. Според Ѓорѓи В`чков, претседател на Стопанската комора за туризам на Македонија овој зголемен девизен прилив од странските туристи се должи на неколку мерки и активности кои беа преземени во последниве години. - Една од нив е силната промотивна кампања на македонските знаменитости во голем број светски туристички ...
| | веќе видена | слични

Кинескиот извоз порасна повеќе од очекуваното во минатиот месец, но по највпечатливото зголемување во увозот го балансира во целина влијанието врз трговскиот биланс на земјата. Извозот расте со 8,7% на годишна основа во мај во доларски димензии, покажуваат податоците на кинеската Генерална царинска администрација. Во април зголемувањето беше 8 отсто, а очекувањата на економистите анкетирани од „Ројтерс“, за месец мај беа за раст од 7 отсто. Увозот отскокнува со 14,8% на годишна основа, забрзување од 11,9 процентен раст во април. Очекувањата беа за зголемување од 8,5%. Така во мај трговскиот суфицит на Кина се прошири од 38 милијарди долари во април до 40,8 милијарди долари. Тоа е под прогнозите за вишок во износ од 47,8 милијарди долари. Пресметан во јуани, кинескиот извоз расте со 15,5% на годишна основа во мај, а увозот се зголемува со 22,1%. Така вишокот станува 281,6 милијарди јуани. „Bloomberg“ коментира дека подобрата меѓународна средина ја поддржува индустријата во Кина. Светската трговска ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Србија и ЕУ, во Брисел го потпишаа првиот дел од финансискиот договор на ИПА 2016 година. Според него Србија од ЕУ ќе добие 95,1 милион евра, а вкупната вредност на договорот е 166,4 милиони евра, соопшти денеска ЕУ инфо центарот во Белград. Првиот дел од договорот беше потпишан вчера од страна на српскиот министер без ресор задолжен за европски интеграции, Јадранка Јоксимовиќ и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Од 95,1 милион евра, 48,7 се наменети за промовирање на конкуренција во Србија, 35,8 милиони ќе бидат наменети за процесот на евроинтеграција, пет милиони евра за судството и 5,6 милиони евра за други сектори, се наведува во соопштението Од предвидените 48,7 милиони евра за поттикнување на конкуренцијата во Србија, 23,7 милиони евра ќе бидат искористени за проекти за поддршка на малите и средните претпријатија, додека 25 милиони се наменети за промовирање на конкурентноста и вработувањето на локално ниво, се додава во соопштението.
| | веќе видена | слични

Домашните банки за три месеци од годинава заработиле речиси 27 милиони евра, сума што ретко која од најсилните компании во земјата не може да си ја дозволи ни за неколку години. Најновите податоци на Народната банка за финансиските резултати на домашните банки за првиот квартал од годинава покажуваат дека добивката е 2 милиона евра поголема од таа во истиот период лани кога банките прикажаа добивка по даночењето од 24,5 милиони евра. Ако се оди со вакво темпо, не е чудо резултатите на домашните банки и годинава да соборуваат рекорди, по неверојатната добивка што ја прикажаа на крајот од минатата година од 102 милиона евра. Податоците покажуваат дека и во услови на продлабочена и континуирана политичка криза која влијаеше врз стопанството банките останаа едни од најпрофитабилни компании во земјата. Бројките на Народната банка говорат дека домашните банки во првите три месеци од годинава само од камати и провизии и надоместоци наплатиле неверојатни 107 милиони евра. Така, приходите, без расходи, само од камати ...
| | веќе видена | слични

Стоковата размена на Македонија со странство во првиот квартал со двоцифрен раст. Според најновите податоци на заводот за статистика во периодот јануари – април вкупната вредност на размената е над 3,6 милијарди евра и е за 11,8% повисока од истиот период лани. Пораст бележат и извозот и увозот. Извозот надминува 1,5 милијарди евра и е за 12,7% повисок од првиот квартал во 2016. Увозот надминува 2,1 милијарди евра и бележи пораст од 11,2%. Со тоа покриеноста на увозот со извоз е 72.7%, а трговскиот дефицит е над 574 милиони евра. Растот на трговијата со странство во најголема мера се должи на активносите на фабриките на странските инвеститори во зоните, за кои како добавувачи работат околу 500 домашни фирми. Зголемувањето на бројот на извозно-ориентирани компании ќе биде еден од приоритетите на новата влада, изјави вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Најголемо учество во извозот имаат производите од зоните, а потоа фероникелот и облеката. Во увозот најзастапени се суровините за производството во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 136 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 255 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 172 | | | веќе видена

Во текот на претседателската кампања, Гордана Силјановска – Давкова на вечерашната дебатна емисија на ТВ21 рече дека новинари го следеле и го ставале на ...
сите 205 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 83 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 26 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Извозот зголемен 12,7 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: