Спорт - Тешки противници за Сиудад Реал

Кире Лазаров со шпанскиот Сиудад Реал ќе биде во една од потешките групи во Лигата на шампионите. Европскиот вицешампион, кој во годинашното финале беше поразен од Барселона, ќе игра во групата Б заедно со екипите на Чеховски медведи, Веспрем, Берлин, Силкеборг и со победникот од квалификациската „вајлд-група“ (Некар Ловен, Валјадолид, Киелце или Данкерк). - Добивме тешка група, во која може секој секого да победи. Не очекуваат тешки натпревари. Но, Сиудад Реал сигурно ќе атакува на првото место во групата за да добиеме што полесен противник во осминафиналето од ЛШ - оценува Кире Лазаров. Вториот македонски ракометар во ЛШ, Бранко Ангеловски, со романската Констанца ќе игра во групата Ц, во која се ХСВ Хамбург, Цимос Копер, Ст. Петербург, Висла и победникот од третата квалификациска група, во која игра Металург. Во групата А со актуелниот шампион Барселона се Загреб КО, Шафхаузен, Шамбери, Босна и победникот од квалификациската група 2 (Савехоф, Динамо Минск, Фиверс и Бешикташ). Групата Д ја сочинуваат: ...
| | веќе видена | слични

Првакот во машка конкуренција Металург во полуфиналето од квалификациите на Лигата на шампионите го доби израелскиот претставник Макаби, додека најдобрата женска екипа Металург во полуфиналниот дуел ќе игра со Елда Престиго од Шпанија. Металург се наоѓаше во првиот шешир заедно со Савехоф и Татран Прешов и можеше да добие противник од четвртиот во кој покрај Макаби беа и Порто и Бешикташ ако нашиот шампион победи во полуфиналниот дуел кој ќе се игра на 17-ти септември, а за чиј домаќин ждрепката ги одреди Израелците, во следниот дуел ќе игра финале со победникот од дуелот на екипите од вториот и третиот шешир Хафнарфјордур од Исланд и Хаслум од Норвешка. Ваквиот распоред е поволен за нашиот претставник, со оглед на тоа што според сите анализи е поквалитетен состав од Макаби, а во потенцијалното финале ниту Хафнарфјордур ниту Хаслем би немале улога на изразит фаворит. Евентуален пораз на Металург во оваа фаза би имал значење во однос на ранкингот кој тимот од Автокоманда ќе го добие за ...
| | веќе видена | слични

Во Виена вчера беа одредени групите за ракометната Лига на шампионите во двете конкуренции, а титулите ги бранат Барселона кај мажите и Ларвик кај жените. Македонскиот првак Металург доколку ја мине квалификационата фаза ќе игра во групата „Ц” со: Хамбург (Германија), Копер (Словенија), Констанца (Романија), Ст.Петерсбург (Русија), Висла (Полска). Во „А” групата се: Барселона (Шпанија), Загреб (Хрватска), Кадетен Шафхаузен (Швајцарија), Шамбери (Франција), Босна (БиХ) и победникот на квалификациите од групата 2. Во „Б” групата беа извлечени: Чеховски Медведи (Русија), Веспрем (Унгарија), Сиудад Реал (Шпанија), Берлин (Германија), Силкеборг (Данска) и победникот на турнирот на екипи кои играат со „вајлд карта”. „Д” групата ја сочинуваат: Монпеље (Франција), Копенхаген (Данска), Кил (Германија), Адемар Леон (Шпанија), ПИК Сегед (Унгарија) и победникот на групата 1 од квалификациите. Почетокот на натпреварите во групите е на 28 септември. Инаку, да потсетиме во жрепката за квалификациите Металург е во групата ...
| | веќе видена | слични

Металург (мажи) би играл во групата Ц, заедно со Хамбургер, Симос Копер, Констанца, Санкт Петербург и Висла Плок, а ракометарките во групата А, заедно со Митјаленд, Будуќност и Турингер Претстојат добри подготовки за пласман во ЛШ: Червар со своите избраници Македонскиот ракометен шампион Металург ќе игра во групата Ц во главната фаза на Лигата на шампионите (ЛШ), против германскиот шампион Хамбургер, словенечкиот Симос Копер, романскиот Констанца, рускиот Санкт Петербург и полскиот Висла Плок, секако, ако претходно ги мине претквалификациите. За пласман во ЛШ Металург ќе ги игра во Тел Авив против израелскиот Макаби, а ако победи против подобриот од дуелот меѓу норвешкиот Хаслум и исландскиот Хафнерфјодур. Шампионките на Македонија ЖРК Металург, пак, ќе играат во групата А против првакот на Данска Митјаленд, на Црна Гора Будуќност и на Германија Тирингер, исто така под услов ако бидат први на претквалификацискиот турнир во Скопје. Прво Металург ќе игра со шпанската Елда, а потоа и против победникот од ...
| | веќе видена | слични

Женскиот тим на Металург во првиот меч од квалификациите за место во Лигата на шампионките ќе игра со шпанскиот Елда Престихио. Во вториот полуфинален дуел во групата ќе играат норвешкиот Бјасен со победникот од претквалификациската група, во која се Ускудар (Турција), Зајечар (Србија), Михаловце (Словачка) и Весели (Чешка). Металург го доби правото да биде домаќин на турнирот што ќе се одржи од 2 до 4 септември. За ракометарките на Металург ова ќе биде втор обид да се пласираат меѓу 16. најдобри екипи во главната фаза на ЛШ. И лани Металург квалификациите ги играше на свој терен, но не успеа да го освои првото место во групата со Бјасен, Савехоф и со Клуж. Доколку годинава успеат да ги поминат квалификациите, во следната фаза во ЛШ ќе играат во групата со данскиот Мидјален, Будуќност и со германскиот Туринген. - Елда Престихио има силен состав, но и Металург не е истата екипа од лани. Ако го поминеме полуфиналето, тогаш за место во ЛШ, најверојатно, ќе играме со нашиот должник од ланските квалификации, ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот ракометен првак Металург имаше поволен ждреб за новата европска сезона. „Металурзите“ почнуваат со објективно големи шанси во третата квалификациска група. Во првиот квалификациски меч, македонскиот првак ќе игра со Макаби Ришон од Израел. Ако победи, противник на Металург во финалето за место во главната фаза во ЛШ ќе му биде поуспешниот од дуелот Хафнарфјордур - Хаслум. Според ждребот, организацијата на квалификацискиот турнир ја доби Макаби, а ако откажат Израелците, натпреварите ќе се играат во Скопје. Доколку „металурзите“ ја поминат и оваа пречка, ги чека објективно добра група во главната фаза од ЛШ. Противници во групата Ц ќе им бидат ХСВ Хамбург, Цимос Копер, Констанца, за која настапува македонскиот репрезентативец Бранко Ангеловски, Ст. Петербург и Висла. - Ова е момент да се обидеме да го афирмираме Металург во Европа со настапот во Регионалната лига и во Лигата на шампионите. Генерално, имавме добар ждреб, но треба да бидеме внимателни. Прво треба да ги завршиме квалификациите, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 358 | | | веќе видена

Денеска повеќе од 7.000 луѓе го испратија во вечното почивалиште, кралот на народната музика Шабан Шаулиќ. Гордана, неговата сопруга со плач и лелеци се ...
сите 258 | | | веќе видена

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на ...
сите 330 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 195 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Тешки противници за Сиудад Реал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: