Свет - На удар нуклеарна лабораторија

Шумските пожари што веќе трет ден дивеат во американската сојузна држава Њу Мексико, се приближуваат до националната нуклеарна лабораторија во околината на гратчето Лос Аламос, каде што се произведуваат нуклеарни материјали, јавија американските медиуми. Според локалниот печат, огнената стихија дивее на околу 1,5 километар од лабораторијата, а со неа се борат стотици пожарникари. Поради безбедносни причини, раководството вчера привремено ја затвори лабораторијата и презеде итни мерки за заштита на сите радиоактивни и други материјали опасни по животот. - Сите објекти во лабораторијата ќе бидат затворени за какви било активности и на вработените им е наредено да не се приближуваат до објектот - се вели во соопштението од лабораторијата. Поради опасноста од пожарите, евакуирани се стотина домаќинства што живеат во округот на Лос Аламос. Лабораторијата во Лос Аламос се наоѓа на околу 40 километри од главниот град на Њу Мексико и во неа се вработени околу 11.000 лица. Првата атомска бомба во светот беше ...
| | веќе видена | слични

Жителите околу Лос Аламос каде што се наоѓа главната лабораторија за нуклеарно оружје во САД се загрижени доколку пламените стигнат до илјадници барели нуклеарен отпад што се складира во надземни контејнери. „Доколку дојде до контаминација, се' е готово - не само за Лос Аламос, туку и за Санта Фе и за сите нас тука“, рече Меи Тинг, жител што живее во долината под пустинските платоа каде што се наоѓа седиштето на националната лабораторија „Лос Аламос“. Лос Аламос, град со 11.000 жители, веќе е испразнет откако жителите беа евакуирани пред пожарот што избувна во неделата.
| | веќе видена | слични
5 копии

Нема причина за загриженост поради пожарот кој беснее во околината на воената нуклеарна лабораторија Лос Аламос, тврдат американските власти. Тие вложуваат дополнителни напори за да го заштитат складираниот нуклеарен отпад и постојано го контролираат нивото на радијација. Во рамки на Лос Аламос, правата американска нуклеарна лабораторија, во државата Њу Мексико, се сместени 30.000 буриња, од кое секое има над 200 литри плутониумски отпад. Огнот во понеделникот продре во комплексот каде се наоѓа лаборатоијата, но пожарникарите брзо го локализирале. Џони Арендс, шеф на антинуклеарното здружение „Граѓани загрижени за нуклеарната безбедност”, стравува дека бурињата можат да се загреат до тој степен што би можеле да пукнат, што би исфрлило опасни материјали во воздухот. Портпаролот на лабораторијата Лиза Росенфелд вели дека бурињата содржат отпад од времето на Студената војна, кои имаат ниско ниво на радиоактивност, и се изработени според високо безбедносни стандарди што би можеле да издржат и посилен оган од ...
| | веќе видена | слични

Изгаснат е пожарот на територијата на Националната лабораторија во Лос Аламос во американската сојузна држава Ново Мексико. Во неа се вршат нуклеарни истражувања, а таму се наоѓа и најголемиот магацин за атомско оружје во САД. Од американското Министерство за енергетика соопштија дека објектите не се оштетени и нема истекување на радијација. Сепак, претходно од околината беа евакуирани 12 илјади лица, откако беше опожарена површина од околу 20 илјади хектар
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 198 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 216 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - На удар нуклеарна лабораторија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: