Пилотот - главен осомничен за мистеријата на малезискиот авион!

Пилотот - главен осомничен за мистеријата на малезискиот авион! Захарие Шах (53), пилотот на исчезнатиот малезиски авион по кој се трага уште од 8 март кога го снема од радарите, е главниот осомничен во официјално отворената полициска истрага. Главниот доказ против пилотот е личниот симулатор што го поседувал, а на кој постојат податици кои покажуваат дека вежбал да скршне од рутата и слетување на куса писта на остров. Податоците се избршани, но ИТ експртите успеале да ги повратат. Официјални резултати од истрагата се уште не се објавени, но некои информации, како што јавуваат западните агенции, им се доставени на странските влади кои учествуваат во потрагата. По 170 обработени информативни разговори, истражителите утврдиле дека пилотот е единствениот виновник за исчезнувањето на авионот на линијата MH370, под услов до тоа да дошло поради човечка грешка. Според пишувањето на британскиот весник „Сандеј Тајмс“, за пилотот било утврдено дека едиствен од целиот екипаж немал ама баш никакви планови за ...
| | веќе видена | слични

Сопругата на пилотот од исчезнатиот малезиски „боинг“ по неколку месеци го прекина молкот за да реши барем еден детал од мистеријата која и натаму го привлекува светското внимание. Новозеландски новинар и искусен пилот моментално работат на книга за таинственото исчезнување на авионот на „Малезија ерлајнс“ и велат дека Фезах Хан во телефонски разговор потврдила дека личноста која последна контактирала со контролата на летот бил нејзиниот сопруг Захарие Ахмад Шах (53). Таа рекла дека нејзиниот најстар син го препознал гласот на таткото на снимката како вели „Добра ноќ Малезија 370“. Тоа е во спротивност од досегашните официјални тврдења според кои последниот поздрав од кокпитот го кажал копилотот Фарик Абдул Хамид. Со оваа верзија прв во јавноста излезе шефот на „Малезија ерлајнс“, Ахмад Џаухари Јахја, но истовремено наведе дека последните зборови биле „Во ред, добра ноќ“. Тоа подоцна беше негирано, а како доказ беше приложена снимка. Во меѓувреме, малезиските истражители објавија дека не успеале со сигурност ...
| | веќе видена | слични

Сопругата на пилотот на исчезнатиот малезиски авион по неколку месеци го прекинала молчењето за да помогне во барем мал дел од мистеријата која и натаму го привлекува вниманието на светската јавност. Новинар од угледен новозеландски весник и еден искусен пилот и истражувач на авионски несреќи моментално заеднички пишуваат книга за таинственото исчезнување на авионот на Malaysia Airlines и велат дека Фаиза Кан во телефонски разговор им потврдила дека личноста која последна комуницирала со контролорите за лет бил токму нејзиниот сопруг. Таа рекла дека нејзиниот најстар син го препознал гласот на снимката кој вели: "Добра ноќ Малезиски 370". Тоа е спротивно на досегашните официјални тврдења, според кои последниот поздрав од кокпитот го кажал копилотот Фарик Абдул Хамид. Со оваа верзија прв во јавноста излегол шефот на Malaysia Airlines Ахмад Јаухари Јахја, но тој кажал и дека последните зборови гласеле: "Во ред, добра ноќ". Тоа подоцна било отфрлено, а како доказ била приложена и снимка. Во меѓувреме ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Малезискиот министер за транспорт Тун Хусеин ги демантираше тврдењата на лондонскиот „Телеграф’’, според кои главен осомничен за исчезнувањето на исчезнатиот малезиски Боинг, кој исчезна на 8 март, со 239 патници во него, е првиот пилот Захарие Сах. “Телеграф’’ тврдеше дека повод за преусмерување на истрагата се снимките на домашниот симулатор на летење на кој, наводно, главниот пилот вежбал како да го киднапира авионот со кој управува. Иако по исчезнувањето на малезискиот авион се можно веројатни сите претпоставки, дури и оваа според која капетанот на авионот на рутата Куала Лумпур – Пекинг два часа по полетувањето ги деактивирал уредите за врска и слетал на некој изолиран остров, единствено што е сигурно е тоа дека истрагата не тргнала од почетната точка. Потрагата по исчезнатиот авион сега е фокусирана на околу 60.000 квадратни километри во јужниот дел на Индискиот Океан. Таму океанското дно го пребаруваат кинески и австралиски бродови и подморници, опремени со најсовремени апарати за детектирање на ...
| | веќе видена | слични

“Телеграф’’ тврдеше дека повод за преусмерување на истрагата се снимките на домашниот симулатор на летење на кој, наводно, главниот пилот вежбал како да го киднапира авионот со кој управува. Малезискиот министер за транспорт Тун Хусеин денеска ги демантираше тврдењата на лондонскиот „Телеграф’’, според кои главен осомничен за исчезнувањето на исчезнатиот малезиски Боинг, кој исчезна на 8 март, со 239 патници во него, е првиот пилот Захарие Сах. “Телеграф’’ тврдеше дека повод за преусмерување на истрагата се снимките на домашниот симулатор на летење на кој, наводно, главниот пилот вежбал како да го киднапира авионот со кој управува. Иако по исчезнувањето на малезискиот авион се можно веројатни сите претпоставки, дури и оваа според која капетанот на авионот на рутата Куала Лумпур – Пекинг два часа по полетувањето ги деактивирал уредите за врска и слетал на некој изолиран остров, единствено што е сигурно е тоа дека истрагата не тргнала од почетната точка. Потрагата по исчезнатиот авион сега е фокусирана на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 425 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 278 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 321 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пилотот - главен осомничен за мистеријата на малезискиот авион!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: