Хамас го одби предлогот нов премиер

Организацијата Хамас денеска го одби предлогот на ривалското движење Фатах шеф на преодната палестинска влада да биде Салам Фајад „Хамас нема да се согласи Салам Фајад да ја добие довербата да ја предводи владата на национално единство“, изјави претставникот на Хамас Салах Бардавил за агенцијата AP . Одбивањето на предлогот од страна на Хамас ќе ги усложни плановите за обединување на раскараните фракции кои владеат со Западниот брег, односно појасот Газа, а би можел и да ја загрози странската поддршка за палестинските власти. Фајад, економист по професија е школуван во САД и има доверба кај странските донатори, а неговото именување би ја намалило загриженоста дека донациите ќе завршат во рацете на движењето Хамас, кое на Запад се смета за терористичко движење.
| | веќе видена | слични

Претставници на партијата Фатах на палестинскиот претседател Махмуд Абас и на исламистичкото движење Хамас денеска во Каиро ги обновија преговорите за формирање на ноца палестинска влада од независни личности, при што главна пречка е изборот на идниот премиер. Делегациите на Фатах, предводена од Азам ал Ахмад и на Хамас, предводена од Муса Абу Марзук, се сретнаа во зградата на египетското разузнавање во присуство на египетски официјални лица. Според извори од делегацијата на Фатах, преговорите ќе траат три дена. Изборот на премиер на експертската влада е значајно прашање во преговарачкиот процес. Фатах ја поддржува кандидатурата на премиерот Салам Фајад, кој е фаворит и на меѓународната заедница, додека исламистичкото движење сака шефот на владата да биде од Појасот Газа, кој е под негова контрола. - Оптимисти сме. Ако е таква Божјата волја, ова ќе биде последниот круг од преговорите за формирање на влада. Се надеваме дека ќе постигнеме договор за името на премиерот и членовите на владата, изјави Азам ал ...
| | веќе видена | слични

Ривалските палестински движења „Хамас“ и „Фатах“ започнаа во Каиро разговори чија цел е избор на премиер на палестинската влада на обединување, пренесува АФП. На чело на делегацијата на партијата „Фатах“ на палестинскиот претседател Махмуд Абас е Азам ал Ахмад. Делегацијата на движењето „Хамас“ кое го контролира Појасот Газа е предводена од Муса Абу Марзук. Делегациите започнале разговори во седиштето на службата за безбедност во Каиро во присуство на египетски официјални претставници. Претходно „Фатах“ објави дека сака сегашниот премиер Салам Фајад да ја предводи владата, но предлогот беше одбиен веднаш од радикалното движење „Хамас“. И двете страни велат дека се оптимисти за постигнување решение. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Продолжува „војната“ со соопштенија помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Сега со реакција се јави најголемата опозициска партија. „СДСМ треба јасно да каже дали имало ...
сите 151 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 39 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 50 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Имате потреба од духовна забава и од вас зависи дали ќе ја организрате. Посета на кино, театар, концерт… ќе ве наполни со позитивна ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хамас го одби предлогот нов премиер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: