МВР: Дење газда на кафеана, ноќе рекетирал?

Кривични пријави за злосторничко здружување, изнуда, грабнување, поставување експлозивни направи, подметнување пожари, уценување и злоупотреби на службена положба вчера заработи осумчлена криминална група. Првоосомничен за криминалот е сопственикот на ресторанот „Виториа“, Д.С. (36), а законот и службената положба го прекршиле и двајца полицајци. По спектакуларното апсење на осомничените криминалци, следувало сослушување кај истражен судија, кој подоцна им одредил триесетдневен притвор на седуммина од уапсените, а едниот од полицајците заработил притвор од осум дена. Уапсените во периодот од 2008 година до февруари 2011 година со постојани закани и насилство кон повеќе луѓе во државава, успеале од две лица од Скопје да земат рекет од околу 16.000 евра. Осомничените во други три случаи, кои се уште биле во тек, се обиделе да изнудат милионски суми денари. Според полицијата, која подолг период ја следела криминалната група, сопственикот на ресторанот „Виторија“ стапил во деловна соработка со сопственици ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на еден од најексклузивните ресторани во Скопје доби 30-дневен притвор. Покрај него, биле приведени уште 7 други лица, од кои двајца се полициски службеници. Оперативната обработка на МВР, со интересен наслов „Виторија“, откри организирана криминална група, која во период од 2008 до 2011 година се занимавала со изнудување, заканување и киднапирање . Сопственикот на „Виторија“, Д.С. (36) од Куманово , бил организатор на групата. Според наводите од МВР, тој склучувал усни договори со бизнис партнери. Откако фирмите ќе си ја завршеле работата, Д.С. им кажувал дека не е задоволен од сработеното и поради тоа трпел штети. Поради тоа, сопствениците на фирмите морале да му исплаќаат високи суми за оштета. На тој начин, тие од доверители станувале должници.
| | веќе видена | слични

Киднапирале и рекетирале бизнисмени Осомничените се апсени завчера откако полицијата документирала пет кривични дела за кои ќе одговара осумчлената организирана група Дејан С. (36) од Куманово, сопственик на скопскиот ресторан "Виторија", Горан, Ѓ. (41), неговата сопруга Костадинка Ѓ. (43) и синот Димитар Ѓ. (20) и Мурат Ф. (20), сите од Скопје, како и Бранислав Б. (26) од Куманово и полициските службеници Благе Д. (43) и Горан Ј. (43) завчера се притворени, бидејќи подолго време киднапирале, изнудувале и рекетирале повеќемина бизнисмени. Мозокот на групата бил сопственикот на ресторанот "Виторија". Тој стапувал во деловна соработка со сопственици на фирми, со кои договарал различни видови бизнис-зделкии. Откако лицата ќе ја сработеле договорената работа, им кажувал дека не е задоволен од сработеното и дека за штетатаа што тие му ја направиле требале да му исплатат висок паричен надоместок. На таков начин, бизнис-партнерите му станувале должници. За наплата на "долгот" ги ангажирал семејствата на Горан Ѓ. ...
| | веќе видена | слични

Приведена осумчлена криминална група Центарот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Единицата за борба против насилен криминал ја реализираше оперативната обработка „Виторија“ и откри организирана криминална група составена од осум лица (од кои двајца полициски службеници), кои во во период од 2008 до февруари 2011 година со континуирана употреба на сериозни закани и насилство кон повеќе лица од Македонија со поставување на експлозивни направи, подметнување на пожари, уценување и грабнување на членови на семејството на „должниците“, досега успеале од две лица од Скопје да прибават парични средства во вкупен износ од околу 16.000 евра, а во други три случаи во тек било изнудување на парични средства во поголем износ од повеќе милиони денари. Деловна соработка – должничка изнуда До надлежното Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесена е кривична пријава против Д.С.(36) од Куманово и Ѓ.Г.(41), Ѓ.К.(43), Ѓ.Д.(20), М.Ф.(20) сите од Скопје поради постоење ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 125 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 89 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 239 | | | веќе видена

Претседателката на политичката партија „Глас за Македонија” и поранешна пратеничка, Солза Грчева на Фејсбук, го коментира случајот во кој е вмешана и ...
сите 221 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МВР: Дење газда на кафеана, ноќе рекетирал?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: