Разобличена уште една лага на СДСМ: Бројките кои ги објави ДЗС покажуваат дека Заев лажел за бројот на гласачите и иселените од Македонија


Откако Зоран Заев и СДСМ ја преземаа власта во Република Македонија, од ден во ден се повеќе и повеќе се разобличуваат лагите кои лидерот на опозицијата ги говореше во периодот додека неговата партија беше во опозиција. Последен доказ за тоа е и информацијата од Државниот завод за статистика каде се вели дека бројот на жители во Република Македонија на крајот на 2016 година изнесувал 2.073.702. Додека сегашниот премиер Заев беше во опозиција ги лажеше граѓаните дека во државата нема повеќе од 1,5 милиони гласачи, иако според бројките кои сега ги објави ДЗС, каде директор е Аднан Џафероски, кој инаку е дел од Извршниот одбор на СДСМ, може да се види дека бројките во избирачкиот список се сосем нормални. -Ние знаеме дека не може до 16-ти да се стигне со проверката на избирачкиот список и затоа знаеме дека конечно избирачкиот список ќе покаже нешто над 1,5 милион гласачи коишто живеат во Македонија со право на глас, изјави на 9 април 2016 година, кога тврдеше дека во избирачкиот список во Македонија нема повеќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

-Си дојдов дома за празниците да ги поминам заедно со своето семејство, работам веќе 4 години во Малме како фризер.Во Скопје работев во неколку фризерници, сакав да си отворам свое студио, но немав можност тоа да го остварам со платата која ја зимав како работник.Случајно ме посети еден другра кој живее во Шведска и ме информираше дека негов пријател бара машки фризер со исуство, така заминав таму.Тешко е кога си разделен од своето семјество, раскажува Васил.Додека другите се уште празнуваа 27 годишниот скопјанец се испрати со своето семејство на скопскиот аеродром.-Кога ќе помислам на родиниот град на забавите прославите за Нова година, божиќните празници, семејни прослави, ми го стоплуваат срцето, како Скопје нема друго, вели Васил.На скопскиот аеродром имаше голем број на луѓе кои се поздравуваа со своите роднини.Родителите на Васили, велат дека за време на празниците биле пресреќни бидејќи ги поминале во друштво со својот син, но време е сега да се поздрават и да му посакаат многу здравје и среќа.-Секој ...
| | веќе видена | слични

Еден од основните критериуми според кои се согледуваат капацитетот и перспективите на едно општество е со колку луѓе располага, колку од нив се школуваат, работат во согласност со своите способности и можностите на заедницата и создаваат нови вредности. Но доколку нема луѓе, сите наведени критериуми стануваат апсурдни.Уште од пред три децении, тргнувајќи од Скандинавија, Европа ја има зафатено тренд на намалување на наталитетот, кој упорно продолжува да опстојува и покрај загрижените предупредувања на демографите и декларативните (најчесто популистички) мерки низ државите на континентот. Обидувајќи се да ја најдат причината за продолжувањето на ваквите тенденции на намален прираст на населението, демографите и политичарите често влегуваат во контрадикторност. Всушност во зависност од политичката цел се употребува една или друга аргументација, но факт е дека за намалување на наталитетот свој начин на влијание може да имаат и лошата економска состојба во земјата, но и просперитетните медицински услови што ги ...
| | веќе видена | слични

Се сликаа за последен пат пред да заминат кон подобар живот. 15 млади од селото Копаница, од општина Сарај, вчера го напуштија селото и заминаа кон Европа, како што, за подобар живот. Нивните соседи велат дека младите си заминуваат бидејќи во Македонија не можат да најдат работа и поради тоа немаат перспектива. „Можам да кажам дека младите едвај чекаат да заминат, да се оженат или да најдат друг начин за да заминат од Македонија. Не гледам перспектива тука, излегувам некогаш по овие чајџилниците, магистер работи како обезбедување на електрична енергија, ова е срам. Учен човек да не може да најде работа. Вчера околу 15 – 20 луѓе си заминаа за Словачка“, вели Авдил Ваид Адеми. Имамот на село Копаница вели дека младите не треба да си заминат од земјата туку треба да го дадат својот придонес во местото каде живеат. „Тоа е вистина, но причината зошто заминуваат е тоа што сите посакуваат да имаат подобар живот. Но сега и таму е тешко за живот, ние имаме печалбари кои кажуваат дека порано било многу подобро таму. ...
| | веќе видена | слични

Еманципација, сиромаштија, бесперспективност, лоши здравствени услови...? Што е причината за континуираната тенденција за намалување на наталитетот во Македонија? Според првично обработените статистички податоци за природниот прираст во Македонија во првите девет месеци од 2017 година, демографите констатираат дека трендовите се негативни, во однос на 2016 година. Наталитетот со сигурност е намален во однос на 2016 година, морталитетот е речиси ист како и минатата година, што создава ситуација на значително намален природен прираст. Што се однесува до тенденцијата на намалување на наталитетот во Македонија (особено во делот на мнозинското македонско население), таа се приклонува на европските трендови, каде што 70 отсто од паровите имаат по едно или по две деца, иако статистиката вели дека за позитивен природен прираст потребен е просек од 2,5 деца од еден брак. - Транзицијата во демографските движења во Европа, прво во скандинавските земји, е почната уште пред 2-3 децении и континуирано се пренесува низ ...
| | веќе видена | слични

Врз основа на податоците за периодот 2012-2016 година, Државниот завод за статистика објави дека од Македонија заминале 4222 лица. Бројките се високи, но според статистиките не се алармантни. Социологот Илија Ацевски, вели дека државата треба да создаде поволни услови за враќање на младите. За тоа потребно е да се изградат стандарди како во западно европските земји. Од Македонија само во 2016 година заминале 440 граѓани, покажуваат статистичките податоци. Меѓутоа ова покажува намалување на трендот на иселување. Во 2015 година од Македонија заминале 767 граѓани, во 2014 – 740, во 2013 се иселиле 945 лица, а во 2012 земјата ја напуштиле 1.330 граѓани. Зимер Јашари
| | веќе видена | слични

Во 2016 година од Македонија се иселиле само 440 граѓани, стои во официјалните податоци од Државниот завод за статистика. Ако се следи состојбата години наназад трендот има намалување. Во 2015 година од Македонија се иселиле 767 лица, во 2014 година бројот на иселени бил 740, во 2014 година 945 лица, а во 2012 година Македонија ја напуштиле 1.330 лица. Во Публикација за миграциите, стои дека во земјава во 2016 година се доселиле 283 македонски граѓани, а во 2012 година 396 граѓани. Како дел од внатрешните миграции во државата, 6.869 лица мигрирале од една во друга општина. Во Македонија според статистистичките податоци на крајот на 2016 година бројот на жители бил 2.073.702. Најзастапена е младата репродуктивна популација, 16,6% се деца до 14 години, и 13,1% се возрасни над 65 години.
| | веќе видена | слични
2 копии

Само 440 граѓани се отселиле од земјава во првата половина на 2016-та, покажуваат официјалните податоци од Државниот завод за статистика објавени во јуни лани. Само 440 граѓани се отселиле од земјава во првата половина на 2016-та, покажуваат официјалните податоци од Државниот завод за статистика објавени во јуни лани. Компаративно со претходните неколку години, трендот на иселување бележи пад, односно ако 2016-та имало 440, во 2015-та тој број бил 767, во 2014 година 740, во 2014 година 945 лица, а во 2012 година земјата ја напуштиле 1.330 лица. Ваквите податоци објавени на сајтот на Статистика ја доведуваат во прашање и тезата дека во Македонија живеат само 1.500.000 гласачи. Порталот „Курир“ пишува дека објавата на Заводот ги побива и тврдењата на СДСМ дека дури 600.000 Македонци ја напуштиле земјата. Последен доказ за тоа е податокот од Статистика дека на крајот на 2016-та бројот на жители во Република Македонија изнесувал 2.073.702. Лицитирањето со бројот на иселени беше и главен адут во предизворието за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Овој предлог за доверба е поврзан со тоа дали се согласуваме или не со Договорот од Преспа, затоа сме принудени да не дадеме глас за доверба, рече лидерот на ...
сите 558 | | | веќе видена

Франција очекува од британската влада да се изјасни какви натамошни чекори ќе преземе во процесот на Брегзит . Францускиот премиер Едуар Филип би требало утре ...
сите 312 | | | веќе видена

Грчкиот весник „То Вима“ информира дека Преспанскиот договор може да биде ратификуван во грчкиот парламент и со помалку од 151 пратеник, кои инаку му се ...
сите 592 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Разобличена уште една лага на СДСМ: Бројките кои ги објави ДЗС покажуваат дека Заев лажел за бројот на гласачите и иселените од Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: