Конференција на тема „Зајакнување на регионалната соработка за поскоро членство во НАТО''

2 копии

Понеделник, 24 февруари 2014 година, Тирана Пратеникот Хајрула Мисини, член на Комисијата за одбрана и безбедност во Собранието на Република Македонија, во рамките на албанското претседателство со Јадранската повелба учествува на Конференција на тема „Зајакнување на регионалната соработка за поскоро членство во НАТО'', која што од 23 до 24 февруари се одржува во Тирана, Албанија . На конференцијата свое обраќање имаа претседателот на албанскиот парламент, г. Илир Мета, министерот за надворешни работи Дитмир Бушати, министерот за одбрана, госпоѓа Мими Кодели, како и американскиот амбасадор во Албанија Александер Арвизу. Пратеникот Мисини во својот говор меѓу другото истакна дека Република Македонија е цврст промотор на регионалната соработка како основа за зајакнување на безбедноста и стабилноста, како и на размената на искуства на патот кон евроатлантско интегрирање на земјите од регионот. Јадранската повелба се докажа како успешен модел за партнерство и соработка и претставува процес кој ги поддржува и ...
| | веќе видена | слични

На дводневната конференцијата што започна вчера, свое обраќање имаа претседателот на албанскиот парламент Илир Мета, министерот за надворешни работи Дитмир Бушати, министерот за одбрана, госпоѓа Мими Кодели, како и американскиот амбасадор во Албанија Александер Арвизу. Како што соопшти собраниската прес-служба, пратеникот Мисини во својот говор меѓу другото истакнал дека Република Македонија е цврст промотор на регионалната соработка како основа за зајакнување на безбедноста и стабилноста, како и на размената на искуства на патот кон евроатлантско интегрирање на земјите од регионот. Јадранската повелба, како што посочил Мисини, се докажа како успешен модел за партнерство и соработка и претставува процес кој ги поддржува и забрзува внатрешните реформи на земјите, интензивирајќи ја и регионалната соработка. Мисини на конференцијата изразил надеж  дека следниот НАТО самит ќе ни овозможи да бидеме сведоци на политиката на отворена врата на НАТО за земјите аспиранти за членство. /Извор: МИА/
| | веќе видена | слични

Останато

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата ...
сите 214 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 262 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денес се сретна со граѓаните на Струмица. Пред граѓаните Пендаровски рече дека негова главна ...
сите 96 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 160 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 157 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 285 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ постојано го споменува „македонското сценарио“, но тој греши и не разбира. Тоа што Вучиќ не го разбира и кога говори за ...
сите 184 | | | веќе видена

Претседалскиот кандидат на СДСМ и здружената коалиција, Стево Пендаровски е на врвот според број на следбеници на социјалната мрежа фејсбук, каде има безмалку ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конференција на тема „Зајакнување на регионалната соработка за поскоро членство во НАТО''

Од:
До кого (е-маил):
Порака: