Бобан Илиќ ќе биде задржан во притвор до правосилноста на пресудата


12 копии

Основниот суд во Куманово на барање на надлежен јавен обвинител од кумановското Основно јавно обвинителство му определи мерка притвор на Бобан Илиќ, кој беше осуден со првостепена пресуда за кривичното дело „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“. Како што соопшти прес-службата на ОЈО Куманово, надлежен јавен обвинител од ова обвинителство до Основниот суд Куманово достави Предлог за определување мерка притвор за обвинетото лице Илиќ, кој беше осуден со првостепена пресуда за кривичното дело „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“ од член 300 ст. 2 во врска со член 297 ст. 1 од Кривичниот законик. – Обвинителот побара лицето да биде задржано во притвор до правосилноста на пресудата, со цел да се обезбеди неговото присуство. Кривичниот совет на Основниот суд Куманово го прифати предлогот и определи мерка притвор за обвинетото лице, се наведува во соопштението од ОЈО КУманово. Основниот суд Куманово во четвртокот ја објави пресудата во „случајот Алмир“ и ...
| | веќе видена | слични

Уставниот суд на Јужноафриканската Република го одби барањето на Оскар Писториус (31) за намалување на затворската казна за убиството на својата девојка Рива Стенкамп во 2013 година. Познатиот јужноафрикански атлетичар и параолимпиец го изгуби праваото на жалби, па сега ќе мора да ја издржи затворската казна од 13 години за убиството. На Писториус казната му беше зголемена од шест на 13 години во ноември лани, по што тој поднел жалба до Уставниот суд. Но од судот му го одбиле барањето со констатација дека жалбата не е во доменот на уставната регулатива. Неговите адвокати уште во текот на процесот сакале целата постапка да ја пренсеат во Уставниот суд, но тоа не им беше дозволено. Писториус на 14 февруари 2013 година ја уби својата девојка Рива Стенкамп со огнено оружје низ затворена врата од бањата, затоа што, како што рече, мислел дека се работи за провалник. Стенкамп, која беше позната манекенка, е убиена со четири куршуми. Писториус првично беше осуден за убиство од невнимание кога му беше одредена ...
| | веќе видена | слични

Неговата ќелија има околу 48 квадрати и се наоѓа на четвртиот од зградата од пет ката на Сојузната полиција во Куритаба која претходно се користела како спална за агенти кои доаѓале од другите градови, пренесе АП. Според локалната телевизија ќелијата на екс претседателот има решетки само на еден прозорец од надворешната страна, но нема решетки на вратата. Во просторијата има еден кревет, маса и сопствена бања со тоалет и  туш со топла вода. Де Силва е одвоен од другите затвореници кои се наоѓаа дури на вториот кат. За време на издржувањето на затворската казна Де Силва ќе биде под 24- часовен видео надзор, ќе има право да мине два часа на отворено ќе добие пластичен прибор за јадење и секоја среда ќе има право на посета. 
| | веќе видена | слични
9 копии

Поранешниот претседател на Бразил Луис Инасио Лула да Силва и се предаде на полицијата за да го почне служењето 12-годишна затворска казна на која беше осуден поради корупција. Многу приврзаници го спречуваа Да Силва да се предаде, но тој сепак синоќа влегол во полицискиот автомобил. Тој потоа бил однесен во полициската станица во Сао Паоло од каде е префрлен во затворот во градот Куритиба. Да Силва требаше да им се предаде на властите во петокот откако Врховниот суд го отфрли неговото барање да се брани од слобода додека трае жалбениот процес на пресудата. Полицијата потоа издаде налог за негово апсење. Тој прво обди да се предаде, но синоќа најави дека сепак ќе оди во затвор.
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство во Куманово побарало осудениот за смртта на малиот Алмир, Бобан Илиќ да биде задржан во притвор се до правосилноста на пресудата од шест години затвор, пренесува порталот Правосудство. Јавен обвинител до Основниот суд во Куманово доставил предлог за определување мерка притвор за обвинетиот Бобан Илиќ, кој со првостепената пресуда, за сторено кривичното дело: тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, беше осуден на затворска казна. Барањето притвор, според Обвинителот е заради обезбедување на присуство на осудениот. Кривичниот совет на Основниот суд во Куманово го прифатил предлогот и определил мерка притвор.
| | веќе видена | слични

Предлогот за притвор од кумановското Обвинителство го прифати судот. Илиќ е осуден со првостепена пресуда за кривичното дело тешки дела против безбедноста. „Обвинителот побара лицето да биде задржано во притвор до правосилноста на пресудата, со цел да се обезбеди неговото присуство“, соопштуваат од Јавното Обвинителство на Република Македонија. Илиќ на 15 март излезе од притвор, таму беше речиси две години. На читањето на пресудата во четвртокот, судијата за Илиќ ја прочита најголемата затворска казна од шест години, за делото  сообраќајна незгода со смртни последици. За виновни беа прогласени уште тројца од семејството на малиот Алмир Алиу, со казни затвор од шест до девет месеци. Пресудата не е правосилна, бидејќи најавени се жалби до Апелациониот суд. Во меѓувреме, се протестираше токму поради преквалификација на делото, во убиство со умисла. Резултираше со оставка на првиот човек на правда, Билен Саљији. Алмир Алиу беше прегазен со автомобил во јуни 2016 година. Претходела расправија во кумановската ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бобан Илиќ, кој во 2016 година со своето возило го усмрти четиригодишниот, Алмир Алиу, по барање на обвинителството е однесен во притвор до правосилноста на пресудата и отпочнување на издржување на казната. Кумановскиот суд во четвртокот му изрече на триесетгодишниот Илиќ затворска казна во траење од 6 години за делото кое го извршил по расправијата што ја имал со таткото на Алмир, а на барање на обвинителството, судот ја одобри мерката притвор за него. Илиќ беше првично обвинет за убиство со умисла, но по новите вештачења кои беа доставени, кумановскиот суд го преквалификува делото во „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“. Инаку во однос на овој случај, кумановскиот суд изрече и казни за Сами Демири кој беше осуден на условна казна од 9 месеци, а таткото на Алмир, Седат Алиу, доби 6 месеци условна казна. При донесувањето на пресудата, судијката образложи дека сите заедно придонеле да се случи последицата, односно смртта на Алмир. Инаку, Бобан Илиќ и претходно беше притворен, но ...
| | веќе видена | слични

Федералната полиција во Бразил го одложи апсењето поранешниот претседател Лула да Силва кој, опкружен со стотици негови поддржувачи, престојуваше во главниот штаб на синдикатот на металските работници во моментите кога истекуваше рокот да замине на отслужување на 12 годишна казна затвор за наводна корупција. Еден од најпопуларните политички личности во Бразил, Да Силва, беше осуден за перење пари и пасивна корупција во јули минатата година и беше осуден на девет години зад решетки. Апелациониот суд во јануари ја потврди пресудата на Лула и судот ја зголеми казната на 12 години. За Бразилците, социјалистичкиот екс-претседател кој ја водеше земјата од 2003 до 2011 година е човек кој преку две социјални програми од сиромаштија извлече 50 милиони сограѓани. Во 2010 година од магазинот „Тајм“ тој беше прогласен за еден од највлијателните личности во светот.
| | веќе видена | слични

Кумановецот Бобан Илиќ, осуден на шест години затвор за прегазување на малиот Алмир Алиу, по барање на обвинителството е вратен во притвор до правосилноста на пресудата и отпочнување на издржување на казната. Илиќ беше на слобода откако основното јавно обвинителство во Куманово го преквалификуваше обвинението од убиство со умисла во тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот. Според пресудата, во казната се пресметува и времето кое Илиќ гопоминал во притворот. Тој не се појави во судот во Куманово во четвртокот, кога беше донесена пресудата против него. Тогаш беа осудени и таткото на Алмир, Седат Алиу, кој доби шестмесечен условен затвор, како и двајца негови роднини кои беа оосудени на девет месеци условна затворска казна. Тие беа осудени за насилствот, кое, според судијката, придонело да се случи последицата, односно смртта на Алмир. Четиригодишниот Алмир Алиу беше прегазен пред Здравствениот дом во Куманово на 25 јуни 2016 година, по тепачка меѓу Илиќ и неговиот брат, кои биле ...
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бобан Илиќ ќе биде задржан во притвор до правосилноста на пресудата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: