Една жена може да сака на тој начин како никогаш да нема да ве напушти. Но, може да дојде таков ден кога ќе замине толку лесно како никогаш да не ве сакала!

За Моника Белучи многумина велат дека е италијанска божица на убавината, жена која со својот природен сензибилитет никого не остава рамнодушен, мајка на две прекрасни деца. Таа зборува три јазици и секојдневно вежба јога. Издвоивме неколку мудри цитати од оваа фантастична жена како доказ дека надворешната убавина со себе може и да носи богата внатрешност. Своето прво дете го родив на 40 години, второто на 45, снимав со Бонд на 50 години и никогаш не би сакала повторно да имам 20 години. Во младоста имате “beauté du diable” (ѓаволска убавина), како што велат Французите, убавина која не ја сфаќате, која не сте ја спознале. Но, кога ќе имате 50 години, во вас се раѓа убавина од друг вид, убавина која ви дава сила. Таа сила не е врзана за надворешната убавина! Убавината на жената станува проблем само во два случаи: кога ја нема, и кога не постои ништо друго освен неа. Нам ништо не ни припаѓа: ниту нашите мажи, ниту децата. Ние само можеме да ги споделиме чувствата и емоциите со луѓето што ги сакаме. Една жена ...
| | веќе видена | слични

 За жената се кажани прекрасни зборови... Кариеристка, мајка, сопруга – вистинска муза во секој поглед, зарем не? Таа е моќна, таа е паметна, таа е рамноправна... Таа е жена! Моќни цитати за жените: - „Малите девојчиња со соништа стануваат жени со визија.“ - „Понекогаш мора да бидете и убавицата и ѕверот.“ - „Таа веруваше дека може, па го стори тоа.“ - „Разгали ме со лојалност. Можам да се финансирам и самата.“ - „Таа не бараше витез. Таа бараше меч.“ - „Ѝ беше потребен херој, па стана тоа.“ - „Никогаш не ја потценувај моќта на жена што знае што сака.“ - „Кога жените се поддржуваат една со друга, неверојатни работи се случуваат.“ - „Јас сум жена. Која е твојата супермоќ?“ - „Мажите се тоа што нивните мајки ги направиле.“ - „Вистинската жена може да направи сè сама, но вистинскиот маж нема да ѝ го дозволи тоа.“ - „Само силен маж може да се справи со силна жена. Слаб маж ќе каже дека таа има лош темперамент.“ - „Силна жена не сака маж кој ќе се грижи за неа. На неа ѝ треба маж кој ќе го разбере тоа и нема да ...
| | веќе видена | слични

Денот на жената треба да биде ден кој ќе ве потсети дека секојдневно заслужувате почит, внимание и љубов. Никогаш не заборавајте на вашата сила и храброст, секогаш верувајте во себе и трудете се да ги исполните вашите соништа! „За сите девојчиња кои гледаат, никогаш не се сомневајте дека сте вредни и моќни и дека ја заслужувате секоја шанса и можност во светот за да ги остварите вашите соништа.“ - Хилари Клинтон „Ако еден маж може да уништи сè, зошто една девојка да не може да го промени тоа?“ - Малала Јусафзаи „Ако сакате нешто да биде кажано, прашајте маж. Ако сакате нешто да биде направено, прашајте жена.“ - Маргарет Тачер „ Многу луѓе се плашат да кажат што сакаат. Токму поради тоа не го добиваат тоа што го сакаат.“ – Мадона „Ми требаше подолго време за да развијам глас, а сега кога го имам, нема да молчам.“ - Меделин Олбрајт „Феминизмот нема за цел да ги направи жените силни. Жените веќе се силни. Се работи за менување на начинот на кој светот ја доживува силата.“ - Г.Д. Андерсон „Се воодушевуваме на ...
| | веќе видена | слични

Маргарет Тачер е дна од најодлучните и најхрабри жени во нашата понова историја. Ја нарекувала уште “Железна дама”, бидејќи не се плашела да се зафати со решавања и на најтешките проблеми. Тачер беше прва жена на местото премиер на Велика Британија и останала на власт цели 11 години. Кога дошла на власт била убедена дека Британија пропаѓа и одлучно се зафатила со спроведување на многу тешки социјални и економски реформи, кои предизвикале и многу негативни реакции кај широките маси. Важела за голем работник и често работела и по 18 часови дневно. Со нејзиното владеење се започнува посебна политичка филозофија базирана на конкурентски натпревар и приватно претприемништво. Таа ја намалила социјалната помош, ја намалила моќта на синдикатите и ги приватизирала некои од клучните индустрии во британската економија, заради што многу работници останале без работа во тоа време, но денешната сила на британската економија покажува дека Тачер била во право. И дека имала храброст и одлучност, што ги немаат многу мажи во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Една жена може да сака на тој начин како никогаш да нема да ве напушти. Но, може да дојде таков ден кога ќе замине толку лесно како никогаш да не ве сакала!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: