Санта Аргирова го промовира романот-првенец „Портретот од Дрезден“

2 копии

Новинарката Санта Аргирова денеска ќе го промовира романот-првенец „Портрет од Дрезден“ Промоцијата е закажана за 19:00 часот во читалната „Славко Јаневски“ во општина Центар „Книжевниот првенец на Санта Аргирова, краткиот роман „Портрет од Дрезден“, е веројатно првиот политички трилер во македонската книжевност, но и вистинско четиво кое од нов агол, во една досега непостоечка жанровска традиција, го покажува духот на времето во Македонија. Книжевните ликови на Аргирова, со нивните измислени имиња, не можат да се сфатат само како еднозначни реплики на оние „ликови“ кои можеме да ги препознаеме во нашата стварност, туку како протагонисти на еден стар судир: на едната страна се оние кои, колку- толку, успеале да сочуваат дел од своето достоинство, а на друга- робовите на нискоста, парите и моќта. Трилерот на Аргирова, како и секој експлозивен коктел (а овој роман поседува токму такви обележја) го отвора патот кон вознемирувачкиот сомнеж: можно ли е воопшто, суштественото зло недвосмислено да се лоцира во ...
| | веќе видена | слични

Новинарката Санта Аргирова го промовираше романот-првенец ,, Портрет од Дрезден,, кој го покажува духот на времето во Македонија. Книжевните ликови на Аргирова со нивните измислени имиња не можат да се сфатат само како еднозначни реплики на оние ликови кои можеме да ги препознаеме во нашата ствраност, туку како протагонисти на еден стар судир, на едната страна се оние кои успеале да го сочуваат своето достоинство, а на другата робовите на парите и моќта. Култура Има видео?: da
| | веќе видена | слични

Промоција на романот-првенец, „ Портрет од Дрезден “ на новинарката Санта Аргирова ќе се одржи овој четврток (4 јуни) во читалната „Славко Јаневски“ во општина Центар, со почеток во 19:00 часот. „Книжевниот првенец на Санта Аргирова, краткиот роман „Портрет од Дрезден“, е веројатно првиот политички трилер во македонската книжевност, но и вистинско четиво кое од нов агол, во една досега непостоечка жанровска традиција, го покажува духот на времето во Македонија. Книжевните ликови на Аргирова, со нивните измислени имиња, не можат да се сфатат само како еднозначни реплики на оние „ликови“ кои можеме да ги препознаеме во нашата стварност, туку како протагонисти на еден стар судир: на едната страна се оние кои, колку- толку, успеале да сочуваат дел од своето достоинство, а на друга- робовите на нискоста, парите и моќта. Трилерот на Аргирова, како и секој експлозивен коктел (а овој роман поседува токму такви обележја) го отвора патот кон вознемирувачкиот сомнеж: можно ли е воопшто, суштественото зло недвосмислено ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иако Законот за амнестија изработен од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и владината коалиција беше изгласан со консензус од 95 гласа за и ниту еден ...
сите 186 | | | веќе видена

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 103 | | | веќе видена

Патникот Јунајдин Рустемовски од Прилеп, еден од 32 преживеани патници во сообраќајната несреќа кај Лесковац, вели дека шоферот во полна брзина заобиколувал ...
сите 329 | | | веќе видена

Определбата за имплементација на Преспанскиот договор во Скопје и во Атина со приближувањето на процесот на уставните измени во Македонија кон нивниот финиш се ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Санта Аргирова го промовира романот-првенец „Портретот од Дрезден“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: