Полицијата во Грција е во состојба на готовност по апсењето на терористот

Никос Мазиотис е „мозокот“ на Револуционерна борба, група активна меѓу 2003 и 2009 година и позната по испалувањето на ракетната граната на Американската амбасада и бомбашкиот напад на Атинската берза. Полицајците стојат до сериозно повредениот водечки член на непостоечката милитантна група Револуционерна борба, по пукањето во центарот на Атина, во областа Монастираки, на 17-ти јули. [AФП] Апсењето на озлогласениот терорист по престрелката на сред популарната туристичка област на Атина, е поздравено од властите - кои се сега во состојба на готовност против знаците дека групата може да се обиде да се одмазди. Никос Мазиотис, кој, со својата сопруга Панајота Рупа, беа ослободени од притвор пред две години и исчезнаа, беа вклучени во престрелка со полициската единица во трговската област Монастираки на 16-ти јули, додека туристите бегаа. Наградата за информации што би воделе до нивно апсење изнесуваше еден милион евра. Грчките власти беа нестрпливи да го затворат, особено откако друг терорист, Христодулос ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Грчката полиција соопшти дека не ја исклучува можноста од нов напад врз полиција по минатонеделното апсење на терористот Никос Мазиотис, пишува весникот "То Вима" повикувајќи се на свои извори, пренесе МИА. Во летото 2010 година, откако беше разбиена екстремистичката организација „Револуционерна борба“, во знак на одмазда беше испратена пакет бомба со која беше убиен Јоргос Василакис, началник на личното обезбедување на министерот за јавен ред Михалис Хрисохоидис. Никос Мазиотис и неговата сопруга Панајота Рупа беа пуштени на слобода во 2012 година по истекот на максималниот рок од 18 месеци во притвор во очекување на судскиот процес, но тој потоа им се криеше на правосудните органи. Минатата година тие беа осудени во отсуство на по 25 години затвор за учество во „Револуционерна борба“. Во јануари годинава властите објавија награда од еден милион евра за информации кои може да придонесат за апсење на Мазиотис или Рупа. Полициски извор за „То Вима“ изјавил дека повторното апсење на Никос Мазиотис минатата ...
| | веќе видена | слични

Грчката полиција успеала во средата во центарот на Атина да го упаси еден од најбараните грчки бегалци-Никос Мазиотис, припадник на екстремната левица. На апсењето и претходела пукотница, во која е ранет еден припадник на полицијата, а полесно биле повреднеи и едне германски и еден австралиски турист. Престрелката се случила во близина на Монастираки, дел од грчката престолнина кој е омилен меѓу туристите, пренесе АФП. Мазиотис беше еден од водачите на милитантната организација Револуцуонерна борба, која повеќе не постои. Бил вооружен со пиштол, а фрлил и една рачна граната кон полицајците, но не дошло до експлозија. Една жена очевидец на настанот изјави дека Мазиотис носел перика и дека најверојатно е сериозно ранет, со оглед дека обилно крварел. Мазиотис (42) и неговата животна партнерка Панајиота Рупа, со која имаат четиригодишен син, пуштени се во 2012 година од затвор на условна слобода, но потоа исчезнале. Организацијата револуционерна борба се појавила во 2003 година и едно време важеше за најопасно ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Грчката полиција го уапси денеска еден од најбараните луѓе во земјата, осуден за тероризам, за време на престрелка во туристички реон во центарот на Атина, во која беа повредени четири лица, соопштија грчките власти. Полицијата соопшти дека единствениот од ранетите при денешната престрелка во квартот Монастираки е Никос Мазиотис, баран терорист од групата „Револуционерна борба“, кој беше осуден минатата година, но се крие од правосудството. Мазиотис е примен на лекување во атинска болница, под строго полициско обезбедување. Тој и неговата сопруга Панајота Рупа се кријат од 2012 година, кога беа ослободени од затвор по истекување на максималниот рок од 18 месеци притвор во очекување на процесот. Мазиотис и Рупа беа осудени во отуство минатата година на 25 години затвор за учество во групата „Револуционерна борба“, активна во периодот меѓу 2003 и 2009 и е позната со нападот врз американската амбасада и бомбашкиот напад врз Атинската берза. Немаше жртви во двата напади.
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 352 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 352 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 187 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 172 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска одржаа прес-конференција на која ги ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицијата во Грција е во состојба на готовност по апсењето на терористот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: