Oд 1 јануари субвенции за донесени странски туристи во Mакедонија

6 копии

Туроператорите и туристички агенции кои во 2010 година ќе донесат странски туристи во Македонија ќе добијат субвенции од државата. Согласно Законот за туристичка дејност, од 1 јануари ќе стапи во сила упатството од министерот за економија за субвенционирање на дел од трошоците за остварени организирани туристички воздушен, патен и железнички превоз.Според упатството, субвенција можат да остварат организатори на пакет аранжмани за странски гости кои во Македонија ќе реализираат три ноќевања со појадок во категоризирани објекти. Субвенција ќе се обезбедува и за организиран групен превоз со закупени автобуси, авиони или закупени минимум десет места во воз од местото на  поаѓање на групата до местото на користење на услугата во сместувачкиот објект и враќање на групата на иста релација.Туроператорите и туристичките агенции од земјава апликациите за користење субвенции ќе ги доставуваат до Министерството за економија со придружна документација во која ќе бидат содржани потврдите за закуп на сместувачки ...
| | веќе видена | слични

Државата ќе ги субвенционира туроператорите што од почетокот на наредната година ќе донесат странски туристи во Македонија, најавија од Министерството за економија. Основен услов за добивање субвенции е престој на група од најмалку 10 туристи во државава од минимум три ноќевања со појадок, во сите сместувачки капацитети во кои професионално се нудат угостителски услуги, како и соодветно организиран групен автобуски, авионски, железнички и комбиниран превоз. Субвенционирање е предвидено и за кружните патувања со организиран превоз при поаѓање и заминување на авион, автобус или воз доколку се остварат најмалку две ноќевања со појадок во различни места во државата. Според министерот за економија Фатмир Бесими, субвенцијата по донесен патник со автобуски превоз од Албанија, Бугарија, Србија, Грција, Црна Гора и Босна и Херцеговина изнесува 10 евра, по 15 евра ќе се добијат по донесен патник од Турција, Романија, Унгарија, Словенија и од Хрватска, а по 20 евра од преостанатите земји. За авионскиот превоз ...
| | веќе видена | слични

Државни субвенции за сите домашни и странски туроператорите што од први јануари ќе донесат странски туристи во земјава, најави министерот за економија, Фатмир Бесими. Владата за оваа намена од државната каса одвои 24 милиони денари. Според Бесими, основен услов за добивање субвенции е престој на група од најмалку 10 туристи во државава од минимум три ноќевања со појадок, во сите сместувачки капацитети во кои професионално се нудат угостителски услуги. Субвенции ќе се делат и за организиран групи кои патуваат со автобуси, авиони, железнички и комбиниран превоз, но и за кружните патувања (тури) низ државава. -За аранжамните од чартер-летови субвенциите се одредени по 25 евра, додека во железничкиот превоз изнесува 15 евра по патник - нагласува Бесими.Според него, кај комбинираниот превоз, при доаѓање во дестинацијата се користи авиопревоз, висината на субвенцијата е 15 евра, а кај кружните тури субвенцијата по патник е 20 евра.
| | веќе видена | слични

Од први јануари ќе има навала на странски тур оператори во земјава. Атрактивни им биле државните субвенции за донесени странски туристи . Вака барем тврдат од домашната асоцијација на туристички агенции. “Многу од моите партнери ќе доаѓаат на саемот во Охрид, така па ќе видат што нудиме. Ете како еден пример да кажам со автобус од Софија или Белград субвенциите за 40 луѓе би биле за 40 луѓе 400 евра. Кажуваат дека нив не им е потребно друга заработувачка од еден автобус освен таа.. Што значи понудата за Македонија ќе биде многу поевтина изјави Миле Спировски АТАМ Во обид да се зголеми бројот на туристи, владата реши со пари да ги мотивира агенциите, домашни или странски. Субвенциите се различни. Ќе добијат, по 10 евра од патник ако е донесен со автобус од Албанија, Бугарија, Србија, Грција, Црна Гора. Од Турција, Словенија, Романија, Хрватска субвенцијата е по 15 евра од патник. 20 евра е за останатите земји. 25 евра од патник е субвенцијата за авионски превоз од европските земји, 45 евра од ...
| | веќе видена | слични

Туристичките агенции и туроператорите кои во 2010 ќе донесат туристички групи составени од најмалку 10 лица, од државата ќе добијат субвенции. Услов за добивање на парите е туристичките работници да докажат дека туристите преноќиле најмалку 3 дена во хотелите и овластените објекти во земјава. Како доказ за престојот агнециите треба да обезбедат фактура од хотелите дека биле платени трошоците како и да имаат чисти сметки кон државата, односно да се подмирени сите даноци за  претходната година. Субвенциите ќе се разликуваат во зависност од која дражва доаѓаат туристите. „За туристите кои ќе доајдат од нашиот регион како што се: Албанија, Бугарија, Србија, Грција, Црна Гора и Босна и Херцеговина, субвенциите се 10 евра. За туристите кои доаѓаат од Турција, Романија, Унгарија, Словенија и Хрватска ќе се плати по 15 евра. За сите останати земји субвенцијата ќе биде 25 евра, додека за тие што ќе допатуваат со авион од европските земји ќе биде 25 евра а со интерконтиненталните летови ќе биде 45 евра“, рече Фатмир ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Државата ќе ги субвенционира туроператорите што од почетокот на наредната година ќе донесат странски туристи во Македонија, доколку ги исполнат утврдените услови од Упатството за субвенционирање на странскиот организиран туристички промет за 2010 година. За тој вид субвенции за наредната година се предвидени 24 милиони денари од буџетот на Министерството за економија, а целта е поддршка на туристичките организации и постигнување конкурентен туристички пакет аранжман на македонската понуда на странските пазари, информира денеска на прес-конференција министерот за економија Фатмир Бесими. Основен услов за добивање субвенции е престој на група од најмалку 10 туристи во државава од минимум три ноќевања со појадок, во сите сместувачки капацитети во кои професионално се нудат угостителски услуги, како и соодветно организиран групен автобуски, авионски, железнички и комбиниран превоз. Субвенционирање е предвидено и за кружните патувања (тури) со организиран превоз при поаѓање и заминување на авион, автобус или воз ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 569 | | | веќе видена

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на ...
сите 424 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Како што српски Курир, Огњен Врањеш во недела во попладневните часови доаѓа во Србија. Тој во најголема тајност пристигнува со вечерн лет. Карлеуша секако ...
сите 180 | | | веќе видена

Соопштение на ГДУ: Срам, резил и неодговорност! Погледнете каде беше фрлен Светиот крст во Ново Село- Штип. На прес-конференција на 17 декември 2018 година, ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Oд 1 јануари субвенции за донесени странски туристи во Mакедонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: