Диогуарди: Без рамноправност помеѓу албанците и македонците нема НАТО и ЕУ


2 копии

Со нагласување на неефикасноста на Дејтонскиот Договор, кој ја реши војната во Босна, но не успеа да го реши конфликтот на Балканот, Клоис Диогуарди го изрази ставот дека САД дефинитивно треба најпрво да се фокусираат на прашањето за Македонија, пренесува ИНА. Ширлеи Клоис Диогуарди, експерт за балканските прашања од албанско-американската лига пред Конгресот во Конгресот на САД донесе факти за тоа како Албанците во Македонија, иако се во голем број како заедница, со околу 30 отсто од вкупното население, сепак, не уживаат целосни права, како што се користењето на јазикот и се третирани како граѓани од втор ред. Со нагласување на неефикасноста на Дејтонскиот Договор, кој ја реши војната во Босна, но не успеа да го реши конфликтот на Балканот, Клоис Диогуарди го изрази ставот дека САД дефинитивно треба најпрво да се фокусираат на прашањето за Македонија, пренесува ИНА. „Македонија е единствената земја во Западен Балкан каде ниту една етничка група нема вистинско мнозинство. Но, континуираниот неуспех за ...
| | веќе видена | слични

Грција со години не води преговори со Македонија, туку политика на класична уцена за името на државата, јазикот и народот. Таа не е спремна, не само да попушта во преговорите, туку не е спремна за основни чекори, за тие т.н. мерки на градење на доверба. Така да, не можеме да живееме во илузија дека ќе попуштат Грците. Грците се со една одредена агенда и ќе ја следат до крај. Прашање е само што ќе прави Македонија и македонската влада. Ова во интервју за македонската програма на мелбурнското радио „3ZZZ“ кај водителот и новинар Ицо Најдовски го изјавува Јоргос Пападакис, грчко-македонски аналитичар и член на политичката партија „Виножито“. Пападакис во моментов е во Брисел, седиштето на Европската Унија, од каде го следи последниот развој на настаните околу македонско-грчкото прашање околу името на нашата земја. „Со години наназад зборувам дека единствена цел на Грција за преговорите со името не е самото име, туку името на народот и името на јазикот. Тоа се гледа сега многу јасно, бидејќи во преговорите се ...
| | веќе видена | слични

Останувам на ставот дека Грција треба да го признае уставното име на Република Македонија, вели грчкиот новинар и аналитичар Такис Михас, по објавувањето на анализата под наслов „Македонија и Источна Германија“ во која говори за тоа колку се коректни и конзистентни, но и селективни ставовите на грчката надворешна политика. Ако направиме анкета во целиот свет и ако ги прашаме сите земји што мислат за прашањето за името, 99 отсто ќе речат дека го поддржуваат мислењето на Македонија да се вика Република Македонија, изјави Михас. Според него, причината за ваквиот одговор не е ниту оти знаат многу за историјата на Македонија ниту дека им е многу грижа за Македонија. Единствената причина зошто би го рекле тоа е стандардната дипломатска практика. Таа стандардна практика значи да го почитуваш името со кое се нарекува владата на една суверена земја. И тоа треба да се почитува, а не дека јас или некој друг е загрижен за тоа која е историјата на Македонија, вели Михас и додава дека тој останува на ставот оти Атина ...
| | веќе видена | слични

Известувачот на грчки „Репортер“ не може да се изначуди зошто никој не реагирал на денешната пленарна седница на Парламентарно собрание на Совет на Европа кога македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров го користел уставното име за својата земја. За околу еден час, колку што Димитров се обратил и одговарал на прашањата од присутните, никој не направил проблем што тој зборувал за Република Македонија, иако таа во Совет на Европа официјално се води според референцата од Обединети нации, истакнува новинарот. Останаа разочарани дури и оние што очекуваа да реагираат грчките европарламентарки Дора Бакојани и Нина Касиматис, констатира тој. Некогашната шефица на грчката дипломатија Бакојани, иако била на листата на пријавени за дискусија во името на Европска народна партија (ЕПП), му го отстапила местото на колега од Молдавија. Касиматис од СИРИЗА, пак, само го прашала Димитров дали тој се залага за двојна формула, односно за едно име за внатрешна употреба и друго за надворешна. Продолжувајќи да го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во својот говор од 15-ти април, 2018 година, како што пишува атинскиот весник „Катимерини“, Генералниот секретар на НАТО, Џенс Столтенберг, ги повика Грција и Турција да ги подобрат меѓусебните односи, и изјави дека нивните моментални проблеми, кои доведоа до воена жртва минатата недела не се проблем на НАТО. На прв поглед, ова е разумно гледиште од истакната меѓународна личност, гледиште кое треба да се почитува. Но ова гледиште нужно ќе го предизвика прашањето „за што, всушност, служи НАТО?“, кога две членки на НАТО во регионот на источниот Медитеран можеби се приближуваат кон поширок конфликт, според многумина набљудувачи. Во овој контекст, несреќните Министри за надворешни работи на Македонија и Грција го продолжуваат процесот на исценирани состаноци, на кои единствена агенда е серија можни опции за името, од кои повеќето се во оптек барем десет години, и кои се навредливи за поголем дел од жителите на двете земји. Да беа тензиите помали во регионот, можеби ова и немаше да биде толку битно. Дипломатите ...
| | веќе видена | слични

„Би рекол само дека не е решен опсегот“, рече премиерот Зоран Заев. „Не е тајна дека имаме уште разлики за прашањето за опфатот“, рече министерот за надоврешни работи Никола Димитров. Од оваа точка – опсегот или каде се ќе се употребува новото сложено име зависи дали ќе има договор меѓу Скопје и Атина за прашањето за името. Особено откако грчката влада, очигледно, прифатила дека не може да го спори идентитетот на етничките Македонци.. – Идентитетот е прашање на самоопределување.. Да го запомниме ова, затоа што не треба и ние да ги прекршуваме меѓународните закони – рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас. Но, иако најважниот елемент од договорот за македонската страна – идентитетот, се чини апсолвиран на прифатлив начин, јавните позиции на Атина и на Скопје за опсегот на употреба на новото име се чинат спротивставени.. Скопје е подготвено да го користи новото име во сите контексти и форуми на меѓународно ниво, но Атина бара и негова внатрешна употреба во земјава.. „Се бара ерга омнес да ...
| | веќе видена | слични

Секој ден слушам стари бели мажи кои дискутираат како ќе ја сменат мојата етничка припадност, името на мојата земја, мојот идентитет, јазик и историја – само за да им удоволат на нашите потчинители кои н? го одрекуваат правото на постоење. Замислете ова да ви се случува вам и на вашата етничка група. Ова е надреално. На пример, еден од овие луѓе кои ги споменувам е Специјалниот пратеник на ООН, Метју Нимиц (без навреда, Мет). Тој е задолжен да биде „медијатор“ во вештачи создадениот, антимакедонски и спротивен на човековите права „спор за името“ меѓу Македонија и Грција. Како е можно да постои работно место создадено да се смени вековна националност за да се удоволи на најлошиот прекршител на човекови права во Европа не ми е јасно, зашто тоа е спротивно на секоја конвенција за човекови права зад која Западот тврди дека стои. Грција се обидува да ја принуди Република Македонија да го смени името за да продолжи со својата политика на негирање на постоењето и на прогонување на големото македонско малцинство во ...
| | веќе видена | слични

Време е да прекинат преговорите за „името“ со Атина бара професорот на престижниот универзитет Оксфорд Џејмс Петифер чие лично гледиште го пренесува ММДЧП. Пишува Џејмс Петифер Во својот говор од 15-ти април, 2018 година, како што пишува атинскиот весник „Катимерини“, Генералниот секретар на НАТО, Џенс Столтенберг, ги повика Грција и Турција да ги подобрат меѓусебните односи, и изјави дека нивните моментални проблеми, кои доведоа до воена жртва минатата недела не се проблем на НАТО. На прв поглед, ова е разумно гледиште од истакната меѓународна личност, гледиште кое треба да се почитува. Но ова гледиште нужно ќе го предизвика прашањето „за што, всушност, служи НАТО?“, кога две членки на НАТО во регионот на источниот Медитеран можеби се приближуваат кон поширок конфликт, според многумина набљудувачи. Во овој контекст, несреќните Министри за надворешни работи на Македонија и Грција го продолжуваат процесот на исценирани состаноци, на кои единствена агенда е серија можни опции за името, од кои повеќето се во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во форма на прашања и одговори, а не класична книга, на разбирлив и едноставен начин, професорот по политички науки и историја на атинскиот Универзитет „Пандио“, Димтрис Христопулос и историчарот и претседател на Архивот на современа општествена историја, Костис Карпозилос, на Грците им ги разрешуваат главните дилеми околу Македонија и спорот со името. Протестите за „одбраната на Македонија“, биле причината, но и поводот, да се создаде „10+1 прашања и одговори за македонското прашање“. Авторите меѓу другото, даваат одговори на теми поврзани со македонскиот јазик, македонската нација, македонскиот Устав, прашања за кои во изминатиот период интензивно се говори во Грција. Дописничката на МИА од Атина, поразговара со авторите на книгата, како за содржината, така и за последните случувања во македонско –грчките односи. - Токму затоа што сметавме дека сложените прашања може да имаат едноставни и логични одговори, дојдовме до оваа идеја. Затоа оваа книга ја изработивме со 10+1 прашања и одговори, каде што се ...
| | веќе видена | слични

Во Атина е промовирана книга која треба да им го разјасни причините на Грците за спорот со името на Македонија. Во форма на прашања и одговори, а не класична книга, на разбирлив и едноставен начин, професорот по политички науки и историја на атинскиот Универзитет „Пандио“, Димтрис Христопулос и историчарот и претседател на Архивот на современа општествена историја, Костис Карпозилос, на Грците им ги разрешуваат главните дилеми околу Македонија и спорот со името. Протестите за „одбраната на Македонија“, биле причината, но и поводот, да се создаде „10+1 прашања и одговори за македонското прашање“. Авторите меѓу другото, даваат одговори на теми поврзани со македонскиот јазик, македонската нација, македонскиот Устав, прашања за кои во изминатиот период интензивно се говори во Грција. Како што јави дописничката на МИА од Атина, книгата „10+1 прашања и одговори за македонското прашање„ беше промовирана во просториите на Стопанската комора во Атина, во преполна сала и во присуство на голем број пратеници и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 375 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 164 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 54 | | | веќе видена

Арбитражниот суд во Вашингтон донесе пресуда по поднесената тужба против албанската Влада од страна италијанскиот бизнисмен Франческо Бекети, поранешен ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Диогуарди: Без рамноправност помеѓу албанците и македонците нема НАТО и ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: