Со концерт на Омер Фарук Текбилек се отвора Скопското лето

Текбилек, кој живее и твори во САД, свири на специфични традиционални инструменти неј, саз, тарабука, кавал и зурла. Музичкиот стил и инспирација ги црпи од традиционалната суфи-уметност и арапската традиционална музика, во кои вклучува амбиентални електронски елементи Годинашното 38. издание на Скопското лето ќе биде отворено на 21 јуни во Македонската опера и балет со концерт на турскиот етномузичар Омер Фарук Текбилек, соопштија од Дирекцијата за култура и уметност - Скопје
| | веќе видена | слични

Манифестацијата Скопско лето оваа година ќе се одржи по 38-ми пат, а организаторите најавуваат дека за свеченото отворање во Македонска опера и балет ќе се одржи концерт на Омер Фарук Текбилек со неговиот ансамбл. Концертот ќе започне во 22 часот, на 21 јуни, Светскиот ден на музиката и првиот ден од летото. Инаку, Омер Фарук Текбилек е турски музичар и композитор, кој свири различни дувачки, жичени, перкусионистички и електронски инструменти. Тој разви стил базиран врз традиционалната суфи музика, но низ годините инспирација му се и амбиентални електронски музичари. Неговиот ансамбл во Скопје го сочинуваат Александро Гвис на клавијатури, Бахадир Сенер на канон, Федерико Ферандина на гитара, Ратко Даутовски на перкусии и Вагелис Карипис – тапани/перкусии.
| | веќе видена | слични

Концертот на турскиот етномузичар со меѓународна кариера Омер Фарук Текбилек на 21 јуни во Македонската опера и балет ќе го отвори 38. Скопско лето, соопштија денеска на прес-конференција Дирекцијата за култура и уметност-Скопје (ДКУС) и Турскиот културен центар „Јунус Емре“ во Скопје. Текбилек, кој живее и твори во САД, свири на специфични традиционални инструменти неј, саз, тарабука, кавал и зурла. Музичкиот стил и инспирација ги црпи од традиционалната Суфи уметност и арапската традиционална музика, во кои вклучува амбиентални електронски елементи. Ќе настапи со група во која членуваат музичари од Балканот и од Италија. Елизабета Кузмановска, член на Извршниот одбор на ДКУС, и директорот на „Јунус Емре“ Фуат Коркмаз, искажаа задоволство што по четири години договорање успеале да го донесат Текбилек кој специјално за овој концерт од Америка ќе допатува во Скопје. – Препознатлив е по традиционалните инструменти. Неговата музика е лек за душата, допира до нашите чувства и носи порака дека музиката зближува, ...
| | веќе видена | слични

Познатиот турски музичар со светско реноме, Омер Фарук Текбилек, заедно со неговиот интернационален ансамбл ќе го отвори 38. издание на манифестацијата „Скопско лето“. Концертот ќе се одржи на првиот ден на летото, 21 јуни, среда, во салонот на МОБ, со почеток во 22 часот. Настапот на Текбилек, Дирекцијата за култура по четиригодишни преговори го реализира во соработка со институтот „Јунус Емре“ од Скопје на чело со директорот Фуад Хортмаз.- Со директорот на „Скопско лето“, Мирко Стефановски, четири години се трудиме да го донесеме овој голем музичар во Скопје, и ете, се случи тоа да биде оваа година и многу сме радосни поради тоа. Верувам дека концертот на Текбилек ќе придонесе за светско промовирање на фестивалот. Текбилек специјално за фестивалот ќе допатува од САД, каде што во моментот живее. Во неговиот оркестар има познати светски музичари, а меѓу нив е и Македонецот Ратко Даутовски, перкусионист. Дел од ансамблот се и клавијатуристот Алесандро Гвис, на канон свири Бахадир Сенер, на гитара Федерико ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со концерт на Омер Фарук Текбилек се отвора Скопското лето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: