Три перуански војника загинаа на експлозија пред изборите

4 копии

Тројца војници загинале а неколку лица се ранети во напад на левата екстремистичка организација „Сендеро Луминозо“ на југот од Перу во тешко достапниот реон Куско, пренесуваат локалните медиуми Воената патрола паднала во заседа недалеку од местото Вилкамабма во ноќта во сабота кон недела. Напаѓачите успеале да избегаат од местото на инцидентот. Во текот на неделата припадниците на перуанската армија ја спроведуваат операцијата на потрага по припадниците на левичарската екстремна организација кои се осомничени за нападот. Перуанската маоистичка организација „Сандеро Луминосо“ (Сјаен пат) е формирана од Абимале Гузман во 1960 година. Во неа во почетокот членуваа универзитетски професори и студенти кои потекнуваат од една од најсиромашните области Ајакучо. Во мај 1980 година организацијата почна да презема вооружени партизански акции против претставниците на властите. Во моментов, лидер на левичарската терористичка група Гузман се наоѓа на издржување казна доживотен затвор за терористички напади. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кеико Фуџимори која што е кандидат за претседател од десницата, призна дека на претседателските избори во Перу победил Оланта Умала. Ја признавам победата на Оланта Умала, кој според официјалните резултати ги доби претседателските избори. Го поздравувам и му посакувам успех, рече Кеико Фуџимори, пратеничка на десницата и ќерка на поранешниот претседател на Перу Алберто Фуџимори, кој на власт беше од 1990 до 2000 година. Поранешниот воен офицер Оланта Умала (48) не успеа да победи на претседателските избори во 2006 година, но беше избран за претседател на неделното прегласување. Така левицата се врати на власт во Перу за прв пат по 36 години, посочувата француските медиуми. Според резултати од пребројувањето на 90 проценти од гласовите, Умала доби 51,37 отсто, а Фуџимори - 48 проценти. По објавувањето на овие резултати на берзата во Лима настапи рекорден пад на акциите за 12,5 проценти, што доведе до предвремено затворање на берзанските тргувања, додадоа француските медиуми. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични
2 копии

Кандидатката на десницата за претседател на Перу Кеико Фуџимори призна дека нејзиниот соперник од левицата Оланта Умала победи на прегласувањето за претседателските избори, оддржани во неделата, пренесоа светските агенции. -Ја признавам победата на Оланта Умала, кој според официјалните резултати ги доби претседателските избори. Го поздравувам и му посакувам успех, рече Кеико Фуџимори, пратеничка на десницата и ќерка на поранешниот претседател на Перу Алберто Фуџимори, кој на власт беше од 1990 до 2000 година. Поранешниот воен офицер Оланта Умала (48) не успеа да победи на претседателските избори во 2006 година, но беше избран за претседател на неделното прегласување. Така левицата се врати на власт во Перу за прв пат по 36 години, посочувата француските медиуми. Според резултати од пребројувањето на 90 проценти од гласовите, Умала доби 51,37 отсто, а Фуџимори - 48 проценти. По објавувањето на овие резултати на берзата во Лима настапи рекорден пад на акциите за 12,5 проценти, што доведе до предвремено ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кандидатот на перуанската левица Орланто Хумале има тесно водство пред Кеико Фуџимори во вториот круг од претседателските избори во земјата, покажаа анкетите од биралиштата. Хумале (48), според податоците на агенциите ЦПИ, Ипсос-Апојо и Датум, освои меѓу 52,5 и 52,7 отсто од гласовите, а неговата ривалка Фуџимори (36) меѓи 47,3 и 47,5 отсто. Хумале по втор пат се кандидира за претседател на Перу, по поразот во вториот круг од изборите во 2006 година. Повеќе од 20 милиони Перуанци имаа шанса да го одредат наследникот на Алан Гарсија, кој пред пет години го победи Хумала. Хумала се поврзува со венецуелскиот антизападно ориентиран претседател Уго Чавез, а Фуџимори го носи сопственото семејно бреме со обвинувања за корупција. Нејзиниот татко, поранешниот перуански претседател Алберто Фуџимори, одлежува казна од 25 години затвор за корупција и злоупотреби на човековите права во борбата против герилците од Светскиот пат во текот на неговот десетгодишно владеење од 1990 до 2000 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 203 | | | веќе видена

Претседателот Иванов ги демантираше шпекулациите на Дојче Веле, Либертас.мк и други провладини медиуми кои вчера “забележаа” промена во ставот на шефот на ...
сите 150 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска (18 септември 2018 година) оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 217 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три перуански војника загинаа на експлозија пред изборите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: