Ново тврдење дека Samsung Galaxy X ќе биде претставен на почетокот од идната година

Веќе можевме да прочитаме дека Samsung е во подготовки да го претстави долго очекуваниот смартфон со екран на превиткување, Galaxy X, на почетокот од идната година. Информациите дури ја дадоа и цената на овој уред, кој наводно ќе се продава по цена од 1.600 евра, што со оглед на моменталните цени на уредите од највисоката класа, еден ваков уред сигурно може да се очекува да има ваква цена. Сега повторно излегуваат информации дека Samsung е во финалната фаза од подготовките за почеток на масовно производство на екранот потребен за овој уред. Информациите доаѓаат од корејскиот ETNews, а научени сме да оваа страна објавува точни информации кога е Samsung во прашање. Иако повеќе пати можевме да прочитаме нешто за Galaxy X, информациите околу овој уред се се’ уште прилично малку. Не е сигурно дали уредот воопшто ќе биде наречен Galaxy X, а исто така уште не знаеме до кој степен е развиена технологијата која треба да овозможи екран на превиткување. Со оглед на времето кое останува до почетокот на идната година, ...
| | веќе видена | слични

На 9 август, Samsung официјално ќе го претстави новиот Galaxy Note 9. Но, додека да стигнеме до тој датум, се повеќе дознаваме информации за уредот и неговите карактеристики... Споделени од Android Headlines, новите фотографии ја покажуваат предната страна на Galaxy Note 9. Како што се зборуваше, уредот ќе наликува на минатогодишниот Note 8 и ќе доаѓа со сличен, 6.3 инчен dual-curve Super AMOLED дисплеј. Гледани од предната страна, двата уреди се речиси идентични. Според последните информации, димензиите на Note 9 се 161.9 x 76.3 x 8.8 mm - малку поширок и пократок од Note 8, чии димензии се 162.5 x 74.8 x 8.6 mm. Еден до друг, двата телефона би изгледале како на сликата подоле. Note 9 (лево) - Note 8 (десно) Galaxy Note 9 ќе доаѓа со поголеми подобрувања кај камерите, како и подобри и помоќни целосни перформанси.
| | веќе видена | слични

Samsung Galaxy Note 9 ќе биде откриен на 9 август, а веќе имаме замисла како би изгледал моделот. Изгледа слично како Note 8, само што скенерот за отпечатоци од задната страна ќе биде преместен на централната страна. Модулот за камерата останува хоризонтален, исто како оној на Galaxy S9, само што сега ќе имаме батерија со капацитет од 4,000 mAh со новиот S Pen. На поканата на Samsung за августовскиот Unpacked настан имаме жолт или златен S Pen. Се уште не сме сигурни дали ова ќе биде пожива жолта боја на Note 9, или пак ќе биде убава златна боја. Како што можете да видите на сликата одозгора, протече и слика со најновиот Note модел на Samsung.
| | веќе видена | слични

Galaxy Tab S3, еден од најдобрите Android таблети за 2017 година, конечно ќе го добие својот следбеник - неизненадувачки, наречен Galaxy Tab S4... Откако се појавија фотографии од црната верзија на таблетот, сега може да погледнеме како изгледа и во бела боја. Благодарение на @evleaks, белата варијанта е придружена од S Pen пенкало, кое изгледа малку поразлично од она на Tab S3. Најверојатно, станува збор за подобрување на неговите функции и перформанси. Од други спецификации, Galaxy Tab S4 нуди 10.5 инчен дисплеј со резолуција од 1600 x 2560 пиксели, Snapdragon 835, 4GB RAM и батерија од 7300mAh. Претставувањето на таблетот го очекуваме за време на IFA 2018 настанот (31 август - 3 септември), заедно со нов Samsung Gear S4 паметен часовник.
| | веќе видена | слични

Samsung Mobile на специјален промотивен настан на 9 август ќе го претстави новиот супер моќен фаблет Samsung Galaxy Note 9 кој ќе им биде главен адут во оваа втора полусезона на натпревар меѓу најуспешните. Според информации добиени од полскиот веб сајт Spidersweb цената на Samsung Galaxy Note 9 во Полска и пошироко на европскиот пазар ќе изнесува 990 евра. Со оваа цена Samsung Galaxy Note 9 ќе биде досега еден од најскапите смартфони на Samsung и приближно ќе чини колку и iPhone X. Основниот модел на Samsung Galaxy Note 9 ќе има 6 GB RAM и 128 GB вградена меморија, па така моделите со повеќе меморија ќе бидат дури и поскапи. Samsung Galaxy Note 9 во продажба ќе биде достапен од 24 август.
| | веќе видена | слични

Samsung Mobile кога е во прашање нивниот најмоќен фаблет нема потреба од големи изненадување поради досегашната етаблираност. Така и појавата на првиот неофицијален рендер од Samsung Galaxy Note 9 открива препознатлив дизајн кој наликува многу на претходните модели без големи изненадувања. Samsung Galaxy Note 9 во однос на неговиот претходник нема премногу да се разликува, ќе ја задржи истата форма со Infinity дисплејот, а ќе има речиси идентични димензии, освен неколку помали подобрувања во ергономијата и ефикасноста на металната рамка. Главните разлики кај Samsung Galaxy Note 9 ќе бидат во поголемиот дисплеј со дијагонала од 6.4 инчи, скенерот за отпечатоци ќе биде сместен на задната страна под двојната камера, додека пак долната рамка под екранот ќе биде нешто потенка.
| | веќе видена | слични

Новиот флегшип модел на Samsung, Galaxy Note 9 ќе биде преставен на 9. август, но во меѓувреме протекоа фотографии од овој уред кој изгледа речиси како неговиот претходник Note 8. Фотографиите кои ги објави Android Headlines го прикажуваат смартфонот само од предната страна. Оние кои очекуваа големи промени ќе бидат изненадени, бидејќи Note 9 од овој агол изгледа речиси идентично како Galaxy Note 8. Долната рамка на Note 9 би можела да биде малку потенка отколку кај Note 8, а се очекува да остане и влезот за слушалки. Се очекува дека Galaxy S9 ќе има подобро позициониран сензор на отпечатоци отколку Galaxy S9. Кружат гласини дека сензорите би можеле да бидат и интегрирани во екранот на Note 9. Samsung Galaxy Note 9 ќе и биде претставен на јавноста на 9. август, две недели пред минатата година да биде презентиран Note 8. Samsung наводно има намера да ја почне продажбата на својот флегшип уред кон крајот на август.
| | веќе видена | слични

Како што веќе сигурно повеќето од вас знаат, Samsung ќе го претстави Galaxy Note 9 на настан во Њујорк идниот месец, поточно на 9-ти август . Тогаш конечно ќе го видиме овој уред за кого не престануваат неофицијалните информации, а дури имавме и тврдење од руски сајт дека го имаат тестирано при нивна посета на САД Она што е заедничко за сите досегашни неофицијални информации е дека овогодинешниот Note модел нема да биде нешто посебно различен од ланскиот. Ова може да се каже и дека е очекувано, а главните промени Samsung ги планира за моделите од идната година. AndroidHeadlines излегоа со „рендер“ од Galaxy Note 9 за кого нивните извори тврдат дека е официјален, односно дека Note 9 точно така ќе изгледа. Тоа што може да се види од сликата, која за жал е само од предната страна, е дека Note 9 навистина нема да има никакви промени на предната страна и ќе изгледа исто како Note 8. Она што само може да се забележи, меѓутоа не е сигурно дали е точно, е дека рамката на долната страна од уредот, можно е да биде ...
| | веќе видена | слични

Samsung подготвува премиера на два нови таблет уреда, кои ќе бидат наречени Galaxy Tab Advanced 2 и Advanced 2 XL. Двата уреда, заедно со претстојниот Galaxy Tab S4, се очекува да го прошират портфолиото на Android уреди до крајот на 2018 година. Информациите откриваат дека Galaxy Tab Advanced 2 и Advanced 2 XL ќе имаат идентичен дизајн, а вториот ќе понуди потенки рамки околу екранот. Интересно решение е отсуството на традиционалното Home копче однапред. За разлика од сегашните таблети со Android на компанијата, новите модели ќе имаат USB Type-C конектори под екранот, наместо традиционалните microUSB портови, пренесе „Аndroid Headlines“. Според податоците, Galaxy Tab Advanced 2 ќе биде опремен со 10,1-инчен дисплеј кој поддржува Full HD резолуција од 1920×1200 пиксели. Високите перформанси ќе бидат гарантирани од страна на Samsung Exynos 7870 процесорот, кој е надополнет со 3GB RAM и 32GB вградена меморија. Двата таблети исто така ќе понудат поддршка за Android 8.1 Oreo и Bluetooth 4.2, како и класични ...
| | веќе видена | слични

Следејќи ги чекорите на Google Pixel 3 серијата, според новите информации Galaxy S10 Plus ќе доаѓа со дуален систем камери на предната страна... Иако не е познато со какви сензори и какви функции ќе доаѓаат камерите, најверојатно ќе станува збор за сличен концепт како кај Galaxy A8 и A8+. Покрај тоа, очекуваме значителни подобрувања во перформансите на камерите, особено кај bokeh ефектот и целосниот квалитет на фотографиите. Вреди да напоменеме дека двете селфи камери ќе бидат екслузивно само кај Galaxy S10+, додека другите два модели ќе имаат една леќа, слично како кај минатогодишниот Galaxy S9. Покрај детали за селфи камерите, новите информации потврдија неколку карактеристики со кои веќе претходно се имавме запознаено. Се на се, Galaxy S10 Plus ќе доаѓа со 5 камери - 3 на задната и 2 на предната страна. На задната страна, ќе вклучува обична, широкоаголна и телефото леќа. Како и дуалниот систем на предната страна, трите камери на задната ќе бидат достапни само кај Galaxy S10 Plus. Другите два модели ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 165 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 245 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ново тврдење дека Samsung Galaxy X ќе биде претставен на почетокот од идната година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: