Македонија - Наградени младите со најдобри бизнис-идеи

Универзитетот ФОН и Фондација ПСМ го организираа првиот „Стартуп њеекенд“ во Македонија во кој 52 млади ентузијасти, од 24 до 26 јуни, работеа на реализација на своите бизнис-идеи. Тие развија демо-верзии на производите што ќе ги нудат на пазарот. Победнички тимови во неколкуте категории добија награди. За генератор на производи на попуст во супермаркетите, првото место го освоија: Тина Тренчева, Стефан Митев, Ненад Анчев, Благој Атанасовски. Најдобри решенија на задачата - најдете го соодветниот превоз до саканата дестинација дадоа: Викторија Гилева, Ристе Ѓорѓиев, Игор Ристовски, Виолета Крлевска, Марјан Милошевиќ и Александар Тримчевски, а за електронска обложилница: Југослав Мимовиќ, Томислав Насков, Башова Катерина, Ивана илиоска, Јасмина Ацковска, Тереза Кочовска, Добрила Дејаноска и Христина Панчевска, а за желбите за саканите дестинации: Ангел Станоев, Даниел Смилков, Борко Јовановски и Дејан Атанасов. Победничкиот тим доби 4 лаптопи „ХП“ од „Дуна“ во соработка со „ХП“, шест месеци канцеларија во ...
| | веќе видена | слични

Проектот Pocket Discount - генератор на производи на попуст во супермаркетите во кои членуваа Тина Тренчева, Стефан Митев, Ненад Анчев и Благој Атанасовски е победник на првиот Стартап викенд организиран од ПСМ фондација. Нивниот проект беше најдобро оценет од страна на стручното жири Никола Шопов Марковиќ, партнер бизнис-менаџер во Хјулит-Пакард" за Македонија, Албанија и Косово, Маја Протугер, советник за односи со јавност во британската амбасада во Скопје, и Небојша Јовановиќ од Дуна компјутерс". За освоентото прво место тие беа наградени со 4 ХП лаптопи од Дуна" во соработка со ХП", 6 месеци канцеларија во ПСМ инкубаторот, регистрација на фирма, консултации, тренинзи и обуки. На натпреварот 56 млади луѓе поделени во 9 тимови работеа на реализирање на своите бизнис-идеи. Под мотото Од идеја до бизнис за 54 часа" потенцијалните и идни претприемачи работеа на реализирање на своите бизнис-идеи 3 дена и на крај им ги презентираа на стручното жири. - Презадоволни сме од бројноста и желбата на младите луѓе за ...
| | веќе видена | слични

Тина Тренчева, Стефан Митев, Ненад Анчев и Благој Атанасовски се четворицата млади добитници на првата награда на првиот „Стартап-викенд“, организиран од ПСМ-фондација Наградата што ја добија за својата бизнис-идеја, насловена „Покет дискаунт“, е можност за самовработување што значи бесплатно основање сопствена фирма, 4 ХП-лаптопи од „Дуна“ во соработка со ХП, 6 месеци канцеларија во ПСМ-инкубатор, бесплатни консултации, тренинзи и обуки. Тие победија со идејата што всушност е апликација за мобилен телефон, преку кој ќе се следат цените на производите што се на попуст и нивна локација низ маркетите во државава. Ова би бил уште еден начин на продажба, со што за иновацијата би требало да платат заинтересираните супермаркети. Засега младите победници не се сигурни дали ќе ја искористат можноста за основање сопствена фирма. На натпреварот 56 млади луѓе поделени во 9 тимови, под мотото „Од идеја до бизнис за 54 часа“, во просториите на универзитетот ФОН работеа на своите бизнис-идеи.
| | веќе видена | слични

Проектот Pocket Discount, генератор на производи на попуст во супермаркетите, е победник на првиот Start up weekend организиран од ПСМ фондација. Првото место на овој натпревар го освоија Тина Тренчева, Стефан Митев, Ненад Анчев и Благој Атанасовски, кои како награда добиваат регистрација на фирма, консултации, тренинзи и обуки и четири HP лаптопи. На натпреварот 56 млади луѓе поделени во девет тимови работеа на реализирање на своите бизнис-идеи. Под мотото “Од идеја до бизнис за 54 часа“, потенцијалните и идни претприемачи работеа на реализирање на своите бизнис-идеи три дена и на крај им ги презентираа на стручното жири. “Презадоволни сме од бројноста и желбата на младите луѓе за создавање свој бизнис. Годинава имавме навистина одлични идеи и беше тешко да ја избереме најдобрата. Ова ни дава поттик да продолжиме со нашата мисија и да им овозможиме на младите луѓе со добри бизнис-идеи да работат на нив и да ги остварат своите сништа“, изјави Наташа Петкова, координатор на проектот. Start up weekend, кој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 143 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 258 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Наградени младите со најдобри бизнис-идеи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: